Maktub 13 csillagozás

Paulo Coelho: Maktub

Maktub, azaz „ami meg van írva” – Paulo Coelho legnagyobb hatást és számára a világhírnevet hozó Az alkimista című regényének egyik visszatérő kifejezése ez, amely a sorsra, az eleve elrendeltre utal. "Akármelyik nap alkalmas az életre, vagy arra, hogy eltávozzunk a világból. Minden egy szótól függ: „Maktub” – mondja Az alkimista főszereplője, Santiago. Ahogyan Coelho fogalmaz: a Maktub nem tanácsok könyve, hanem tapasztalatok cseréje: alkalom a gondolkodásra és az önmagunkkal való újratalálkozásra. Paulo Coelho húsz nyelvre lefordított, világhírű könyve végre magyarul is kapható.

Eredeti megjelenés éve: 1994

Athenaeum, Budapest, 2023
196 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635433452 · Fordította: Nagy Viktória

Paulo Coelho: Maktub

Nem egy mindennapi kötet, legalábbis számomra. Minden oldal egy külön kis történet, vagy inkább tanács, amit valamely mestertől, vallási személytől, remetétől, zarándoktól vagy költőtől, filozófustól, stb idéz.

Változó volt a hangulatom olvasás közben, voltak részek, amik nagyon megfogtak, mert a maguk egyszerűségében fantasztikus, új nézőpontra világítottak rá. Aztán volt, amit már elcsépeltnek, vagy túlzottan ismételtnek éreztem.

És persze olyanok is vannak benne, amiknek érlelődniük kell, azok a kedvenceim! Első olvasásra azt mondod „hm, ez jó”, aztán elolvasod mégegyszer, és azt mondod „jaaaa”, aztán nekifutsz újra és a homlokodra csapva kiáltod, hogy „ÁÁÁÁ vagy úúúgy”. Több ilyen is volt benne, rendkívül felemelő megtapasztalás ez.

Összességében tehát nagyon örülök, hogy olvastam! :)

Hoagirl P>!
Paulo Coelho: Maktub

Ez volt az egyetlen magyarul megjelent Coelho könyv, amit még nem olvastam ki, de most már ez is a múlté. Annyiban vagyok kicsit csalódott, hogy ez gyakorlatilag egy idézetes gyűjtemény, ami egy éven keresztül folyóiratban megjelent írásokat tartalmaz. Én egy regényre számítottam, ezért eléggé meglepődtem amikor kinyitottam a könyvet. Az idézetek szokásos coelhoi szösszenetek, a világot azért nem rengették meg, bár azért néhány oldalon bőszen bólogattam, hogy igen-igen, ezzel egyet tudok érteni. Egy olvasásra jó volt, aki nem ismeri Coelho munkásságát, az ízelítőt kaphat a stílusából, de messze nem ez a legjobb könyve… spoiler

BendeT0530>!

Kiolvashatsz egy egész enciklopédiát a szeretetről, szeretni nem tanulsz meg tőle.

BendeT0530>!

Hiába hallgatod meg a szép szavakat, attól még üresek maradnak.

BendeT0530>!

Bizonyos dolgokat az életben át kell élni, nem megérteni.

Read4Change>!

Sokszor mi is így gondolkodunk a szeretteinkről, és meg sem fordul a fejemben, hogy talán a mi kis tréfák volt az utolsó csepp a szenvedés poharában.

BendeT0530>!

Ha a pozitív energiát kiereszted a levegőbe, az még több pozitív energiát vonz.

Read4Change>!

Ha túlságosan ragaszkodunk az élet értelmének megfejtéséhez, azzal akadályozzuk, hogy a Természet tegye a dolgát, és elveszítjük azt a képességünket, hogy olvasni tudjuk Isten jeleit.

Read4Change>!

Minden út ugyanoda vezet. Válaszd ki a sajátodat, és menj végig rajta – de ne akarj az összes úton elindulni!

Gry>!

Az útelágazás szent hely. A zarándoknak döntést kell hoznia. Ezért szoktak az istenek az útelágazásoknál aludni és enni.

Gry>!

Az ősi civilizációk jelentős része magzati pózban temette el halottait. „Új életre születik, ezért ugyanabba a testhelyzetbe tesszük, amelyben erre a világra jött” – mondták. Számukra – mivel állandó kapcsolatban álltak az átváltozás csodájával – a halál csak egy lépés volt az Univerzum hosszú útján.