A ​zarándoklat 293 csillagozás

Egy mágus naplója
Paulo Coelho: A zarándoklat Paulo Coelho: A zarándoklat

Paulo ​Coelho 1986-ban indult el a santiago de compostella-i zarándoklatra. „Azokban a napokban – vallja a szerző – spirituális érdeklődésem abból a meggyőződésből indult ki, miszerint léteznek titkok, rejtélyes utak, amelyeket néhányunk képes lehet megérteni és irányítani, annak ellenére, hogy mindez a legtöbb halandó számára nem sikerülne. Azt gondoltam, hogy ami elvezet az élet rejtélyeinek megismeréséhez, az csak komplikált, nehéz próbatétel lehet.” Ez az utazás valódi beavatássá vált, és Coelho minden addigi tudását megváltoztatta annak az egyszerű és természetes igazságnak a felismerése, miszerint „a Rendkívüli az Átlagemberek útján rejtezik”. Íróként annak szentelte magát – érthető és gördülékeny stílusában –, hogy feltárja lelkünk belső gazdagságát, és hogy mindannyian részesei lehessünk e felfedezésnek. Tehát A zarándoklat nagyon fontos szerepet tölt be a munkásságában. Nem csak azért, mert ez az első azon kiemelkedő könyvei között, ahová Az alkimista című művét is… (tovább)

Egy mágus naplója címmel is megjelent.

Eredeti mű: Paulo Coelho: O Diário de Um Mago

248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639615823 · Fordította: Palkó Katalin
Athenaeum, Budapest, 2010
248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639615823 · Fordította: Palkó Katalin

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Az volt ebben a legnehezebb, hogy előítélet nélkül olvassam. Mert egyrészt olvastam én Coelhot régebben, másrészt a miszticizmus elég messze áll tőlem. De hát megígértem egy barátomnak, hogy elolvasom, és nem vagyok én politikus, hogy a vakvilágba ígérgessek.
Nagyjából tudtam, mire számítsak (Redfield, Millman, Morgan & Young – és ez nem egy ügyvédi iroda, hanem hasonló beavatás-regények szerzői), úgyhogy nagy meglepetés nem ért.
Amikor az elbeszélő Paulo előadta, hogy ő egy mágustanonc, és a beavatásának mittudoménhanyadik szintjén jár, akkor már tudtam, hogy nem a Szent Jakab úton vagyunk, hanem meseföldjén, és felkészültem mindenféle óriásokra meg tündérekre. (Ezek nem jöttek, csak egy ördögi kutya és egy jelentőségteljesen néző bárány. Ja meg Astrain.)
Szerintem ez a könyv csak annak való, aki már átélt hasonló spirituális élményt, aki hiszi, hogy az élet egy csoda és Isten mindenben ott van. Én nem hiszem. Maradtam szkeptikus.
Na mindegy. Elindultak, mentek, közben mindenféle torna- és spirituális gyakorlatokat végeztek, amik meglehetősen nevetségesek voltak, kivéve a lassújárást. Könnyen olvasható volt, nem lett unalmas, annak ellenére, hogy egyhangú volt és kiszámítható. A gyalogláshoz mindenesetre kedvet csinált, akárcsak Tolvaly Ferenc könyve. Mondjuk én eleve szeretek gyalogolni.
Nézzük a szellemi részt! Nekem a kísérő, Petrus vallásfelfogása kimondottan ellenszenves volt. Túlságosan rugalmasan hajlítgatta az Istent a saját pillanatnyi szükségleteihez, tanítása igazolásához. Egyébként sem az kimondott tanító típus. Inkább emlékeztetett egy jó zsaru – rossz zsaru párosra vagy egy kiképzőőrmesterre.
Ami a tanítása velejét illeti – higgy abban, amit csinálsz –, azt bármelyik edző elmondhatta volna Paulonak. Ez a Paulo meg végig arról beszél, hogy az Átlagember – nagy Á-val – is elérheti a Rendkívülit, a Beavatást, csakhogy az egész figura ezzel ellentétben áll. Paulo tagja egy kiválasztottakból álló társaságnak (Tradíció), egy mágus, aki hatalma jelképéért zarándokol. A zarándoklatot nem egyedül teszi meg, mint annak a rendje, hanem egy csak neki kirendelt vezetővel. Egy VIP zarándok. Az meg már milyen!
Nem ébresztette föl a bennem szunnyadó Istent, de készséggel elhiszem, hogy van, akiben igen.

mirha

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Úgy éreztem olvasása közben, mintha egy mosogatószivacs rücskös felével karistolnák az agyamat. Érdekelt a téma, de nem voltam felkészítve ennyi hipermarketes, felszínes filozófálgatásra, misztikus vezetőre egy olyan úton, amit mindenkinek egyedül kell megtennie, zavaros, közhelyes próbatételekre, mérgesen néző, fekete kutya képében megjelenő ördögökre. Mit mondhatnék még? Bármit bevallanék, ha ennek a könyvnek a felolvasásával kínoznának.

Coffee I

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Mit szívott Coelho, amitől ilyen képzetei vannak??? o.O

Eszembe jutott egy ismerősöm, nagyon jó barátom, aki végig (!) járta az El Caminot. Egy blogot is vezetett róla. Az a blog nekem sokkal több élményt, kalandot, sokkal szélesebb leírást adott, mint ez a félig mese, amit Coelho összedobott egy hétvége alatt.
Tele volt felszínes, sablonos bölcsességekkel, olyan dolgokkal, amit amúgy is tudtam már. Ha amúgy nem terveznék elmenni az útra, ez a könyv nem győzne meg.

MissWenut

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Nagyon untam. De mivel szeretem Spanyolországot, nem akartam félbehagyni. Most már, hogy 4-5 könyvét olvastam, bátran kijelenthetem, hogy nem igazán szeretem Coelhot. Talán ha novellákat írna, jobban tetszene. Pár oldalon keresztül el tudnám viselni a stílusát. De 100 oldal felett nekem már túl sok. Tiszta időpazarlásnak érzem, mert nem ad annyi pluszt. Túl van értékelve.

AlexDeLarge

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

A legjobb szándékkal is csak közepes iparosmunka. A KSH statisztikai évkönyvnek is több köze van a spiritualitáshoz.

Németh_Veronika

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Ahhoz képest, hogy Coelho… Rosszabbra számítottam. Persze, hogy miért olvasok olyan könyvet, aminek utálom a szerzőjét, a szájbarágós stílusát, a GYK-s megfogalmazásait, amikor megmondják nekem, hogyan kell élnem… Na jó, keresek a pszichológust (első körben).0
Most már tényleg nem adok Coelhonak újabb esélyt, ez volt az utolsó csepp.

adry

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Nem ez volt az első könyv, amit tőle olvastam, de már nagyon rég szerettem volna.
Nem csalódtam benne, a többihez hasonlóan számomra sok tanítás van benne. Az eddigiekhez képest ezt tartom a legspirituálisabbnak. Szívhez és lélekhez szóló könyvet vártam és ez is lett. Coelho könyveiben általában gyorsan pörögnek az oldalak, de most szándékosan lassabban haladtam az olvasással, hogy még jobban átéljem a hangulatát. Nagyon jót zarándokoltam!

Hajnalpir58

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Coelho könyvei nem könnyű témák. Szeretem, mert jó gondolatai vannak. Az egész élet egy zarándoklat.

nagy_anikó

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Sajnos én is abba a táborba tartozok, akiknek nem igen tetszett ez a könyv. Egy valós zarándoklatról írt könyv. Nem is tudom. Mindjárt az nem tetszett, hogy ez a zarándoklat egy vezetővel történik. Egy mágus indulhatott volna egyedül. Vannak benne magvas gondolatok, de ezek mind a vezetőnek köszönhetők. A főhős inkább egy nyafogó, elkényeztetett gyereknek tűnt. Talán jobb lett volna, ha Coelho is inkább megfesti élményeit, mint hogy leírta őket.

Belle_Maundrell

Paulo Coelho: A zarándoklat Egy mágus naplója

Az első és a pillanatnyi állás szerint még jó sokáig egyetlen Coelho könyvem, amit csak és kizárólag a kihívás miatt olvastam el. Megpróbáltam, nem nagyon jött be. Távol áll tőlem a témája, túl vallásos, túl spirituális volt. És ha zarándoklat, akkor miért nem egyedül tette meg az utat? Nem nagyon értek az ilyen dolgokhoz, de azt hittem, zarándokolni magányosan kell. Ha tévedek, javítsatok ki, legalább okoska leszek. A drága Paulo ellenszenves volt, nem tudom, miért, Petrus meg egy idegesítő idegenvezető, hittérítő és kiképzőőrmester keverékére emlékeztetett. Lehet, hogy elsikkadtam a lényeg felett, (elég katatón állapotba kerültem a végére, úgy untam), de miért is kellett a kard? Csak hogy legyen?
Mély gondolatokat nem ébresztett bennem (pedig próbáltam ébresztgetni őket, de nem jött össze), de kedvem támadt kirándulni. Lehetőleg nem arra, amerre Coelho bácsi járt, de most nagyon mennék.

ritusss

Szükségünk van rá, hogy tovább álmodjunk, különben meghal a lelkünk.

egy_ember

Az én kocsmámban senki sem mondhat rosszat Jézusról.

87. oldal 2007

ritusss

A hajó nagyobb biztonságban van a kikötőben, de a hajókat nem ezért építik.

egy_ember

…mert az ember válságos pillanatokban mindig helyes döntést hoz…

233. oldal 2007

ritusss

A boldogság keresése egyéni dolog, nincs rá modell, amelyet másoknak átadhatnánk.

egy_ember

Egyik reggel hatalmas hídhoz érkeztünk, amely sehogy sem illett ahhoz a kis vízerecskéhez, amely alatt csordogált.

164. oldal 2007

ritusss

Miért kell félni egy „nem”-től, miért kell bármit is későbbre halasztani, ha a legfontosabb mindenekfölött teljességében élvezni az életet? Itt vagyok bezárva egy koporsóba, és már késő van ahhoz, hogy visszamenjek, és megmutassam, igenis megvan a szükséges bátorságom.

Hyperion P

Mindent szabad: kivéve egyet: megszakítani a szeretet megnyilvánulását. Ha ez megtörténik, annak, aki rombolni akart kötelessége újraépíteni.

Hyperion P

Az összes módszer közül, amelyet az ember kitalált, hogy rosszat tegyen saját magának, a legrosszabb a szeretet. Gyakran szenvedünk valaki miatt, aki nem szeret minket, valaki miatt, aki elhagyott minket vagy olyan valaki miatt aki nem akar elhagyni minket.

lzoltán IP

– Az egyetlen mód arra, hogy helyes döntést hozzunk, az, ha tudjuk, melyik a hibás döntés (…)

Kapcsolódó szócikkek: döntés