Az ​információs bomba 5 csillagozás

Paul Virilio: Az információs bomba

Atombomba? ​Ugyan! – a futurológusok jó ideje körmönfontabban fenyegetnek. Paul Virilio ezúttal az információs bombáról, annak ezredvégi születéséről, és a felrobbantása utáni embertelen világról szól, ahol az információk, s az azokat teremtő, illetve közvetítő eszközök veszik át az uralmat az ember által lakhatatlanná tett Földön. Genetikailag tökéletesített klónok, a mérhetetlen környezetszennyezésre fittyet hányó humanoidok, időt és teret összesűrítő információs hálózatok népesítik majd be a teljesen gépesített világot…
Az ezredfordulók szinte kötelezik koruk értelmiségét a látomásokra. A Nap kialszik, a csillagok lepotyognak az égről, tenger és szárazföld eggyé válnak, majd tűz borítja el a Földet. De az igazak megmenekülnek – a régiek szerint. Ám Virilio apokalipszisében egészen másfajta igazság „tárul fel”: a világvégének nem lesz emberi túlélője… Bölcsész paranoia? Összeesküvőmentes összeesküvés-elmélet? Orwellt idéző negatív utópia? Antiglobalista pamflet? Lenyűgözően… (tovább)

Eredeti cím: La bombe informatique

Eredeti megjelenés éve: 2000

>!
Magus Design Studio, Budapest, 2002
148 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638627514 · Fordította: Ádám Anikó

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 8


Kiemelt értékelések

nettikeee P>!
Paul Virilio: Az információs bomba

Hát… Nekem kissé… huh, érdekes volt.
Nagy gonddal vágtam bele a könyvbe, érdekesnek ígérkezett. Alapjában véve tényleg sok jó és hasznos információt tartalmazott, kellően megjósolta a jövőt. Ezekkel semmi baj nincs.
Inkább a szerkesztés részén. Kicsit olyan érzésem volt, mintha egy szakdolgozatot olvasnék. Legalább 50-60 híres és kevésbé az emberektől, újságokból, szakkönyvekből, innen-onnan hozott idézeteket, melyeket aztán vagy kifordított a saját valóságára, vagy pedig megmagyarázta. Ez zavaró volt, hogy majdnem minden második oldalon van valami következtetés, anekdota, stb.
Azt a szót használnám rá, hogy érdekes.

verdeleth>!
Paul Virilio: Az információs bomba

Vannak nagyon jó meglátásai, de néhol túl pesszimista. Ami még nagyobb baj, hogy sokszor elragadtatja magát, sok túlzó állítás van benne. De a 21. század emberének kötelező olvasmány.


Népszerű idézetek

BETONRÁMA>!

‎…a nagy globalizációs átalakulás, amely kifele fordítja azt, ami lokális – mindent ami helyi, amely többé nem embereket vagy egész népeket deportál, mint azelőtt, hanem életük és gazdasági szükségleteik helyszínét helyezi át. Ez a globális delokalizáció, amely az önazonosság természetét is kikezdi, s nem csupán a nemzeti önazonosságét, hanem a társadalmiét is, és nem is a nemzetállamot kérdőjelezi meg, hanem a várost, a nemzetek geopolitikáját…

BETONRÁMA>!

…mint valami kísértet a Föld már nem a szemhatárig terjed, hanem megmutatja minden arcát a különös kis tévéablakocskákban. A hirtelen megszaporodott nézőpontok, a legvégső globalizáció előhírnökei: a tekinteté, a Küklopsz egyetlen szeméé, aki az égész barlangot ellenőrzi, ezt a „fekete dobozt”, amely egyre nehezebben titkolhatja el a történelem alkonyát, a történelmét, amely a totális beteljesedés szindrómájának áldozata lesz…

BETONRÁMA>!

‎…a pszichoanalízis nem oldja meg a problémákat, csak áthelyezi őket – állították…ezt méginkább elmondhatjuk a technikai és ipari haladásról…

BETONRÁMA>!

…Kétségtelen hogy örökösei és leszármazottai lettünk egy félelmetes rokonságnak, már nem a gének a sperma és a vér, hanem a kimondhatatlan technikai fertőzés örökletes betegségeivel vagyunk összezárva…

1 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Philippe Brenot: A szex hihetetlen története
Georges Minois: Az életfájdalom története
Barcsi Tamás: A kivonulás mint lázadás
Kiss Viktor: Kívül/Belül
Fromann Richárd: Játékoslét
Simone de Beauvoir: Az öregség
Henri Bergson: Idő és szabadság
Armand Mattelart: Az információs társadalom története
Gustave Le Bon: A tömegek lélektana
Jacques Derrida: Bitangok