Létbátorság 5 csillagozás

Paul Tillich: Létbátorság

Tillich a Létbátorság című könyvében a modern ember szorongásának fenomenológiáját vázolja fel, de nem csak arra vállalkozik, hogy ezt a jelenséget vegye szemügyre, hanem egyben magának a szorongásnak a kontextusát is – és ez a kontextus a bátorság. Elmélkedései megmaradnak az akadémikusság keretein belül, a „művelt olvasónak”, nem kizárólag a szakgondolkodónak szólnak. Idoszerűsége töretlen, különösen mifelénk, ahol az egzisztenciális szorongás szerkezetileg új dimenziói rajzolódtak/rajzolódnak föl, mélyebbek, összetettebbek, történetileg másak, mint a nyugati társadalmakban élő embernél, de gyökerükben mégsem különbözők. Közülünk is, most is, sokakat megszólít.

206 oldal · ISBN: 9630394960 · Fordította: Szabó István

Jean-Paul Sartre

Paul Tillich: Létbátorság

A hatodik fejezetig zseniális munka, sok mindent megvilágított bennem, ez látható az idézetekben is. Utána elkezdődik a teológia rész, ami nekem nem mond semmit, mivel számomra isten halott, és nekem ezzel kell együtt élnem, és így kell a létbátorságot megvalósítanom, amelynek a hogyanját levezeti, aztán átúszik a vallásba, hogy ezt így mégsem lehet… Hát azért megpróbálom.

Nagy_Detti>!
Paul Tillich: Létbátorság

A bolcseszkaron valamiert nem hangzott el Paul Tillich neve, pedig erdemes lenne felhivni a figyelmet, es raferne egy utannyomas.

Morpheus>!

Az önmagának parancsoló akarat: teremtő akarat.

Morpheus>!

A változáshoz kapcsolódó veszélyek, a bekövetkező dolgok ismeretlensége az átlagembert a rögzített rend fanatikus védelmezőjévé teszi. Ugyanolyan kényszeresen védelmezni kezdi azt, mint ahogy a neurotikus védelmezi képzelt világának várát.

Morpheus>!

Az alapvető szorongás, vagyis a véges létező szorongása a nemlét fenyegetése miatt nem szüntethető meg. Hozzátartozik a létezéshez.

Kapcsolódó szócikkek: szorongás
Morpheus>!

A fanatikus ember gyengesége abban van, hogy azok, akik ellen harcol, valójában rejtett módon fogva tartják őt, és végső soron ez az a gyengeség, melybe ő és társai belebuknak.

Kapcsolódó szócikkek: fanatizmus
Morpheus>!

De maga Sartre talált kiutat: ugyanis ő az, aki azt mondja, hogy nincs kiút, s ezzel vállalja az értelmetlenség helyzetét.

Kapcsolódó szócikkek: Jean-Paul Sartre
Morpheus>!

Az emberi lény lényege – a „kell” és a „legyen” – nem valami, amire rátalál, ezt ő maga hozza létre. Az ember az, amivé önmagát teszi. És az önmagaként-lét bátorsága nem más, mint bátorság arra, hogy azzá tegye magát, ami lenni akar.

Morpheus>!

Az esetlegesség szabálya: végzet, és a végzet miatti szorongás azon alapul, hogy a véges lény tudatában van annak, hogy létezése minden szempontból esetleges, létének nincs végső szükségszerűsége.

Kapcsolódó szócikkek: szorongás · végesség · végzet
Morpheus>!

Ha valaki nem tudja bátran magára vállalni önnön szorongását, csak úgy menekülhet meg a reménytelenség szélsőséges állapotától, hogy neurózisba menekül. A neurózis a nemlét elkerülése a lét elkerülése által.

Kapcsolódó szócikkek: neurózis
Morpheus>!

Az önigenlés bátorsága magában foglalta immár azt is, hogy valaki bátran igent mond saját démoni mélységeire is.

Kapcsolódó szócikkek: bátorság

A reménytelenség: végső „határ”-helyzet