Schopenhauer (Filozófia 90 percben) 7 csillagozás

Paul Strathern: Schopenhauer

Schopenhauer, a „pesszimizmus filozófusa” félreérthetetlenül hirdeti, hogy világunkat, s abban életünket egyetlen rossz tréfának tartja. Ám ha a világ sorsunkat tekintve közömbös is, szándékosan nem akadályoz bennünket. A világ homlokzatát a Schopenhauer által egyetemes Akaratnak nevezett valami támogatja meg, mely vak és céltalan. Ez az akarat hozza ránk az összes nyomorúságot és szenvedést: egyetlen reményünk, ha felszabadítjuk magunkat az ereje alól, kibújunk az Akarat szeszélyének kitett individualizmus és önzés csapdájából. A Filozófia 90 percben sorozat célja, hogy röviden, de mérvadóan bemutassa a világ nagy gondolkodóit, szórakoztató, megközelíthető módon fejtse meg a filozófiai gondolatokat, s tegye ezt közérthetően, mindenki érdeklődésére számot tartó formában.

Róla szól: Arthur Schopenhauer

>!
Saxum, Budapest
70 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639308730 · Fordította: Rákócza Richárd

Enciklopédia 9

Szereplők népszerűség szerint

Arthur Schopenhauer


Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 5


Kiemelt értékelések

VirusSouljah>!
Paul Strathern: Schopenhauer

Sok értékelést nem lehet írni erről a könyvről szerintem. Arról szól, ami rá van írva; Schopennhauerről. Korrekt, egész. Akit érdekel, annak nem okoz csalódást.


Népszerű idézetek

Carmilla >!

Ha meg akarod tudni, milyen érzéseket táplálsz valójában valaki iránt, figyeld meg, milyen hatást gyakorol rád, ha váratlanul levél érkezik az illetőtől.

52. oldal, Schopenhauer írásaiból

9 hozzászólás
Carmilla >!

Schopenhauer szerint mindannyiunk kezében ott a lehetőség, hogy a jelenségvilág mögé pillantsunk – azáltal, hogy magunkba szállunk.

52. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Carmilla >!

    Mindössze Schopenhauer halála előtt egy évvel látott napvilágot egy tudományos elmélet, s úgy tűnt, ez után már semmi sem marad a régiben. Az elmélet eredményesen változtatta meg a magunkról kialakult képet, sokkal nagyobb mértékben, mint előtte vagy utána bármi. Charles Darwin 1859-ben publikálta A fajok eredete című munkáját melyben bemutatta, miként fejlődtek a ma élő fajok a „legrátermettebb túlélése” elv alapján.

29. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Kapcsolódó szócikkek: Arthur Schopenhauer · Charles Darwin
Carmilla >!

…Ebben a szép, új tudományos világban semmi nem volt már olyan, mint annak előtte. S míg a jelentkező problémák a Darwin előtti gondolkodás legjavát pusztulásra ítélték, Schopenhauer filozófiáját – talán egyetlenként – még el is mélyítették Darwin tanai.

30. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Kapcsolódó szócikkek: Arthur Schopenhauer · Charles Darwin
Carmilla >!

    Azután a helyzet hirtelen gyökeresen megváltozott. Schopenhauer apja 1805. április 20-án, a hajnali órákban felmászott a családi rezidencia mögötti raktár tetejére, s a csatornába vetette magát. Az öngyilkosság okainak pontos összefüggéseit máig homály fedi.

12. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság
Carmilla >!

    A fiatal Schopenhauer szíve mélyéből csodálta a korosodó Goethét. S bár barátságuk rövid volt, mégis ez maradt a filozófus életében az egyetlen baráti kapcsolat.

19. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Kapcsolódó szócikkek: Arthur Schopenhauer
Carmilla >!

Világlátása kifinomult, zárkózott (s gyakran ugyancsak szellemes) irtózattá lett. Hosszú bekezdésekben rántja le a leplet az emberi viselkedés ostobaságairól, s agyafúrt pszichológiai leleménnyel fedi fel azt a képmutatást és én-központúságot, mely oly sok emberi tett gyökeréül szolgál.

35. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Carmilla >!

[…] A városok utcáin embertorzók koldultak, falvak sokasága vált félig elhagyatottá, Napóleon megalomániája mindamellett nem teljesedhetett be. A francia forradalommal nagy reményekkel éledt kor belefúlt az Európa-szerte érezhető kétségbeesésbe. Ebben a periódusban csiszolódott Byron kifinomult nemtörődése, ért be a nagy olasz költő, Leopardi melankolikus lírája, virradt fel „egy teljesen befejezett világ” Goethe szavaiban, s ekkoriban tépte le Beethoven a Napóleonnak szóló ajánlást az Eroica szimfóniáról.

11-12. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Carmilla >!

…Hegel ekkortájt vastag hótakaróként födte a német filozófia arany-zöld erdeit-mezeit. A világon semmi meg nem maradt a szemnek az érthetetlenség eme vaskos, színtelen leple alatt, a filozófusok pedig arra kárhoztattak, hogy degenerált hóembereket gyúrjanak, egymást dialektikus hógolyókkal hajigálják, s gyakorlottan korcsolyázzanak az absztrakció befagyott tavacskáin.

39. oldal, Schopenhauer élete és munkássága

Carmilla >!

A pénz elméletileg az emberi boldogság; mindenki, aki többé nem képes a valós boldogságra, pénz után vágyakozik.

52. oldal, Schopenhauer írásaiból

Kapcsolódó szócikkek: pénz

Említett könyvek


Hasonló könyvek címkék alapján

David Michie: A dorombolás művészete
Őszentsége, a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu – Douglas Carlton Abrams: Az öröm könyve
John Keegan: A parancsnoklás álarca
Adam Zamoyski: 1812
John Keegan: A csata arca
Viktor E. Frankl: Mégis mondj igent az életre! / Logoterápia dióhéjban
Jane Goodall – Douglas Abrams: A remény könyve
Stephen Hawking: Az idő rövid története
Mark Fisher: Kapitalista realizmus
Viktor E. Frankl: …mégis mondj igent az életre!