A ​terminátor eljövetele 6 csillagozás

Autonóm fegyverek és a jövő háborúi
Paul Scharre: A terminátor eljövetele

Háborúinkat egyre inkább gépekre hagyjuk, ám mit jelent ez emberségünk és társadalmunk szempontjából? Valóban küszöbön áll a terminátor eljövetele és az emberiség kipusztulása, vagy a mesterséges intelligencia az aranykort hozza el? Mire lehetünk képesek egy néhány tízezer forintos drón segítségével, és milyen bizarr, sokszor tragikus balesetekhez vezethet az egyre nagyobb automatizáció és a döntő pillanatokban ostobának bizonyuló gépi intelligencia? Paul Scharre könyve lebilincselő és olykor hátborzongató betekintést nyújt abba a jövőbe, amely nemcsak a háborúkat, de hétköznapi életünket is alapjaiban formálja át.

Eredeti megjelenés éve: 2018

Alexandra, Pécs, 2019
512 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634474791 · Fordította: Stemler Miklós

Paul Scharre: A terminátor eljövetele Autonóm fegyverek és a jövő háborúi

Ismét egy olyan téma, amivelneddig nem sokat foglalkoztam, nem olvastam róla. Pesig itt van, egyre nagyobb teret hódít. Többször érezremnhogy számomra túl „mély” a könyv. Természetesen ez nem a könyv vagy az író hibája. Én nem vagyok/voltam elég befogadó a témával.
A könyv eredeti megjelenése 2018. Szépen összefoglalja/leírja az MI-val kapcsolatos kutatásokat, teszteléseket, használatát stb stb. A megjelenés óta alig 5 év telt el, a változások viszont hatalmasak.
Összességében nem bánom hogy zsákbamacskaként a csomagba volt ez a könyv is, amikor rendeltem. Egy számomra eddig ismeretlen témával ismerkedhettem meg.

Rozsomak69>!

Paul Scharre: A terminátor eljövetele Autonóm fegyverek és a jövő háborúi

Huh. Régen volt olyan könyv, amivel ennyit vesződtem és ami még is ennyire tetszett volna. De gyakorlatilag két hónapba került kiolvasnom, ami még a túlzsúfolt napirendem és a közben elolvasott kötetek magas száma mellett is elképesztő.

Ez a köny, annak ellenére, hogy 2019-ben került kiadásra, még a rohamosan fejlődő információ technológia, MI és robotikai fejlesztések ellenére is nagyon aktuális és érdekes. Az író egy háborús veterán, volt ranger, ami hitelesebbé teszi a gyakorlati tapasztalatokkal leírt részeket. Emellett a Pentagon beruházási szakértője, ami olyan ajtókat nyitott meg neki vagy olyan emberekkel adott lehetőséget számára a találkozásra, akik és amik igazán közeli rálátást nyitnak a könyv témáira. De mik ezek a témák?

Egyrészt az emberi felelősség a háborúban, másrészt markánsan a robotika és a mesterséges intelligenciák katonai fejlesztései, felhasználhatóságuk, előnyeik és hátrányaik. Emellett elég jelentékeny szerepet kap az a tény, hogy a betiltásukért folyó harc pro/kontra milyen eredményekkel jért vagy járhat. Ezekben pedig meglehetősen tárgyilagosan kezeli a kérdésköröket és egy elég aranyközéputat mutató megoldást választ, de talán ez így is lenne rendjén.

Egyébként tetszettek és hasznosak voltak azok a példák, aniket a hadviselés történetéből szedett és ebben mert nem finomkodni és esetenként sajét nemzetének tagjainak a felelősségét is firtatni bizonyos döntésekben.

Kinek ajánlom? Bárkinek, akit érdekel a mesterséges intelligencia fejlesztése és felhasználása, illetve felhasználhatósága. Azoknak, akik a modern haditechnikát szeretnék megismerni. És végül azoknak, akik fontosnak tartják a katonai-háborús erkölcsi döntéseket. (Side story: Beszélgettem néhány honvéddel a könyv egy bizonyos fontos kérdésköréről, ami kínzás és a hadviselő felekkel szembeni erőszak témakörét járja körbe és kivétel nélkül azt a választ adták, mint az amerikai katonák nagy része. Ez pedig elgondolkoztató volt.)

Szencsike P>!

Paul Scharre: A terminátor eljövetele Autonóm fegyverek és a jövő háborúi

Messze vagyunk még a Terminátortól, de veszélyesen közel vagyunk még mindig ahhoz, hogy egy emberi hiba miatt robbanjon a világ.
A könyv 2018-as kiadvány (eredeti nyelven, magyarul 2019-ben jelent meg), de aki jártas az informatika-robotika világában az tudja, hogy 5 év alatt mennyi minden történt ebben a szakágban.
Aki ismerkedni akar a témával, annak mindenképpen jó kiindulási alap a könyv, mert érthetően magyaráz – néhol kissé szárazon ugyan –, de átfogóan ismerteti az autonóm fegyverek történetét és a velük kapcsolatos pro-kontra érveket. A hogyan működnek kérdéstől indul el, mekkora szerepe van az emberi tényezőnek és a mesterséges intelligenciának, és szépen elérkezik az etikai, jogi kérdésekhez, és szó se róla, bőven van miről beszélni, mindegyik témában. Óriási felelősség terheli mindenki vállát, akármi is legyen a szerepe. A jövő viszont rohamosan fejlődik, ha nem is 10-20 éven belül, de elérünk egy olyan pontra, ahol a fegyverek kellően okosak lesznek, és akár önálló döntéseket hoznak. Mennyire fognak jobb döntéseket hozni az embernél, az talán rajtunk is múlik, hogy mennyire okosítjuk fel ezeket a gépeket.

jagoka1984 P>!

Egy autonóm rendszer aktiválása a bizalomról szól: a felhasznál,ó bízik abban, hogy a rendszer az általa elvártak szerint hajtja végre feladatát. Ám a bizalom nem egyenlő a vak hittel.

jagoka1984 P>!

Nem hinném, hogy az okostelefonom teljes tudását a csuklómra szíjazva kéne hordanom, de tíz évvel ezelőtt azt sem hittem volna, hogy mindig és mindenhol szükségem lesz egy érintőképernyős telefonra.

jagoka1984 P>!

A géppuskák örökre megváltoztatták a hadviselést.

Paul Scharre: A terminátor eljövetele Autonóm fegyverek és a jövő háborúi

A Gatling-géppuska nem autonóm fegyver volt, ám ez kezdte meg az automatizált fegyverek hosszú evolúcióját. A Gatling-géppuska esetében a töltények betöltése, kilövése és a hüvelyek kidobása automatizált folyamat volt, amennyiben egy ember meghajtotta a forgattyút. Az eredmény a csatatéren elszabadított pusztító erő gigantikus mértékű növekedése volt. A Gatling-géppuska működtetéséhez négy katonára volt szükség, ám az automatizáció segítségével ők akkora halálos tűzerővel bírtak, mint 100 ember.
Richard Gatling nem a gyilkolást kívánta felgyorsítani, hanem életeket akart megmenteni a csatatérre vezényelt katonák számának csökkentése révén. A feltaláló azután építette meg fegyverét, hogy szemtanúja volt a polgárháború kíméletlen vérontásából egymás után sebesülten vagy holtan visszatérő fiatalok tömegének. Egyik barátjának ezt írta:
„Felötlött bennem, hogy ha képes lennék egy gép – egy fegyver – feltalálására, amely a tüzelés gyorsasága révén 100 ember feladatát tudná ellátni a csatatéren, ez nagyban csökkentené a nagy seregek szükségszerűségét, és ennek következtében sokkal kevésbé lennénk kitéve a csatáknak és a betegségeknek.”

46. oldal, I. rész - Gyilkos gépek

jagoka1984 P>!

A helyes és a legális nem mindig ugyanaz.

jagoka1984 P>!

A mesterséges intelligencia el fog érkezni, és használni fogják a háború során.

jagoka1984 P>!

A csatatér nem kegyelmez.

jagoka1984 P>!

A fenyegetés is szavazattal rendelkezik.

jagoka1984 P>!

A káosz és zavar a háború szerencsétlen velejárói.

jagoka1984 P>!

A jövő nem végleges. Nincs végzet, csak ha magad is bevégzed.