Paul Ricoeur napjaink legjelentősebb filozófusai közé tartozik. A husserli fenomenológia egyik első francia híve és ismertetője volt, majd rendre jelentek meg önálló, iskolateremtő munkái (az akarat, a bűn, az idő és az elbeszélés stb. témakörökben), amelyek egyúttal azt is jelentették, hogy szerzőjük eltávolodott a klasszikus értelemben vett fenomenológiától és egyre inkább a hermeneutika egyik kezdeményező nagyja lett, Gadamerrel nagyjából egyidőben, ám másféle hangsúlyokkal.
Most megjelent alig félszáz (kis) oldalas traktátusa elsősorban azért rendkívül fontos mű, mert elvégzi benne a nagy leszámolást: állást foglal a hermeneutika mellett, a fenomenológia ellenében. Ha a kötet csak ezt a Ricoeur- értekezést tartalmazná, akkor is igen fontos kiadványként kellene értékelni. A műben azonban megtalálható Husserlnek az a tanulmánya is, amelyben mintegy összefoglalja – végsőkig kicsiszolva – fenomenológiájának lényegét. Ez a Husserl-szöveg is századunk legfontosabb filozófiai… (tovább)
Fenomenológia és hermeneutika 0 csillagozás
Most olvassa 1
Kívánságlistára tette 2
Hasonló könyvek címkék alapján
- Nyíri Kristóf (szerk.): Filozófia az ezredfordulón ·
Összehasonlítás - Schwendtner Tibor: Heidegger tudományfelfogása ·
Összehasonlítás - Schwendtner Tibor (szerk.): Metszéspontok a fenomenológia és a hermeneutika határvidékén ·
Összehasonlítás - Fehér M. István – Lengyel Zsuzsanna Mariann – Kiss Andrea-Laura – Bognár László (szerk.): Imagináció a filozófiában ·
Összehasonlítás - Fehér M. István: Jean-Paul Sartre ·
Összehasonlítás - Edmund Husserl: A filozófia mint szigorú tudomány ·
Összehasonlítás - Emmanuel Lévinas: Teljesség és végtelen ·
Összehasonlítás - Vermes Katalin: A test éthosza ·
Összehasonlítás - Edmund Husserl: Előadások az időről ·
Összehasonlítás - Tengelyi László: Őstények és világvázlatok ·
Összehasonlítás