Hogyan ​pusztítsuk el az univerzumot 11 csillagozás

és a fizika további 34 érdekes alkalmazása
Paul Parsons: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot

Aki eddig azt hitte, hogy a fizika csak olyan unalmas dolgokkal foglalkozik, mint a jeges vízbe mártott hőmérő, vagy hogy mit jelent az E = mc2 képlet, annak sok meglepetést tartogat ez a könyv. A Hogyan pusztítsuk el az univerzumot, 35 izgalmasabbnál izgalmasabb fejezetének mindegyike egy-egy meghökkentő és szokatlan kérdést vagy jelenséget jár körül, közérthető formában keltve életre a mögöttük rejlő fizikai elveket.

Akkord, Budapest, 2012
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632520599 · Fordította: Koronczay Dávid

vicomte P>!
Paul Parsons: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot

Paul Parsons: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot és a fizika további 34 érdekes alkalmazása

Kezdjük azzal, hogy bármennyire is ingerlő a cím, mégsem ad tökéletes választ az általa feltett kérdésre, tehát, aki szívesen kiadná a FORMAT UNIVERZUM:\ parancsot, csalódni fog*.

Annak azonban, aki számára a fizika oktatás a középiskolában ért véget, mint nekem, és ennek ellenére érdeklik a modern – értsd: az elmúlt bő száz év – fizikai kutatások legfontosabb eredményei, annak ez a könyv tökéletes alapozó.
Továbbá erősen javallt a könyv átböngészése mindenki számára, aki hard sci-fit akar olvasni**. A magam részéről roppant hálás voltam, hogy a A kauzalitás angyala előtt olvastam ezt a könyvet, mert így bizonyos dolgok érthetőbbé váltak, és még kevésbé hatott technoblablának Hannu egyik-másik mondata.

Parsons 35 fejezetbe rendezte el, amit el akart mondani a modern fizikáról, és már csak ezért sem mélyedhet el egy-egy témában különösebben, de amennyire belemélyed, az pontosan elegendő ahhoz, hogy az olvasó képet kapjon egy-egy elméletről***, vagy megvillanjon előtte valami azon törvényekből és összefüggésekből, amelyek miatt a világ és maga a világegyetem olyan lett, mint amilyennek most sejtjük. És mindehhez szinte egyetlen matematikai formulát sem használ, viszont elég sok, és könnyen emészthető ábrával illusztrálja a magyarázott tételt.

A könyvnek egy kisebb hibája van: az ismeretterjesztő jelleg miatt néhol kicsit összecsapottnak és hatásvadásznak éreztem, de szerintem ennyi még bőven megbocsátható.

* Keressen engem. Ha sz@r napom van, elárulom!
** Mármint úgy, hogy egyes bekezdések olvasása során nem csupán a szöveg dallamát tudja értékelni.
*** Ismét kiderült, hogy a közgazdaságtan milyen ősi tudomány: mert mi volt az első dolog, ami bekövetkezett a Nagy Bumm után? Hát persze, hogy az infláció!

Evione >!
Paul Parsons: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot

Először is, ezt a könyvet teljesen véletlenül találtam a könyvtárban, ugyanis egy csillagászattal foglalkozó könyvet kerestem, amikor áttévedtem a fizikarészlegre, és a szemem rögtön megakadt ezen a címen. Szeretném is kiemelni, hogy milyen jó figyelemfelkeltő címe van, mert pont eléri azt, hogy az ember levegye a polcról, és ha nem is viszi magával, de legalább megnézi, hogy ez ugyan mi. Így jártam én is: levettem, belelapozgattam és pár pillanaton belül el is döntöttem, hogy ez bizony velem jön. Abszolút jó döntés volt! Egyszerűen fantasztikus ez a könyv. A 34 témát érdekesen és érthetően elmagyarázza, néhol még viccelődik is, de szerencsére nem annyira, hogy zavaró legyen. Viszonylag sok illusztráció van benne, ami szintén a témák könnyebb megértését szolgálja.
A fizika iránt érdeklődő, de abban nem jártas olvasóknak tökéletes választás Paul Parsons könyve, de azoknak is ajánlom, akiktől annyira nem áll távol egy kis fizika.

Paul Parsons: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot

Ismeretterjesztő könyvnek elmegy, egyszer olvasható, de én többet és jobbat vártam. Már a Bevezetőnél kezdődnek a problémáim: a szerző nagyon arrogáns, önmagát és a többi fizikust felsőbbrendűnek tekinti, más tudományágak művelőit pedig becsmérli (pl. biológusokat, kémikusokat). Akkor azt gondoltam, hogy na most elolvasom a könyvedet, haver, majd kiderül van-e okod arra, hogy ekkora arcod legyen? Mint kiderült: nincs! A „mindenből egy kicsit” elvet követi, tehát a fizika legtöbb ágát bemutatja, egy-egy szakterületre 5 oldalt áldozva. Ez önmagában nem gond, találkoztam már hasonló könyvekkel korábban is, figyelemfelkeltésnek nem rossz ez a fajta felépítés.
A baj az, hogy a könyv tele van pontatlanságokkal, félinformációkkal, amelyek még nekem, a laikusnak is szemet szúrtak. Erre egy példa a 151. oldalról: „A levegőben a hang 1235 kilométert tesz meg óránként.” Ez a mondat úgy baromság, ahogy van, mivel a hangnak nincsen fix sebessége a levegőben (sem más közegben), tág határok közt változhat az értéke, függően a hőmérséklettől, a páratartalomtól, a tengerszint feletti magasságtól. Ennél is durvább baki található a 77. oldalon, amikor azt írja, hogy Thomas Young 1801-ben (!) higanygőzlámpával végzett kísérleteket (egy olyan eszközzel, amit csak 100 évvel később találtak fel). Vagy ott van az a kijelentése, hogy örökmozgót lehetetlen építeni, ami szemenszedett hazugság, ugyanis szimmetriacsökkenésen alapuló örökmozgót lehetséges készíteni, pár embernek sikerült is a történelem folyamán (akit mélyebben érdekel a téma, annak tudom ajánlani dr. Egely György műveit). Azt sem értem, miért részletezi előbb a szerző a fekete lyukakat, és csak jóval később a csillagok születését. Nem fordítva lenne a logikus?

Azért azt kell mondanom, hogy akadtak fejezetek, amik elég jól sikerültek és tetszettek, de a hibák és a szerző nagyképűsége okán ez a könyv így is csak egy közepest kap. Eszetekbe se jusson megvenni, nem éri meg az árát (ami 3990 Ft), csak akkor érdemes kézbe venni, ha könyvtárból ki tudjátok kölcsönözni.

PogiB>!
Paul Parsons: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot

35 fizikai témakör rövid, cirka öt oldalas bemutatása inkább többé, mint kevésbé érthető magyarázó ábrákkal és néhány érdekes idézettel.
A témakörök nem túl egységesek, de szerencsére a legtöbb a modern fizika hatáskörébe tartozik és multiverzumokról, kvarkokról, antigravitációról, láthatatlanságról, gondolatolvasásról és más hasonlóan különös dolgokról mesél. Sajnos van pár fejezet ami jobban hasonlít egy középiskolai emlékeztetőre, mint például a legelső, a Hogyan építsünk tökéletes hullámvasutat?, amiben a körmozgás során fellépő erőkről, helyzeti és mozgási energiákról olvashatunk.
A fejezet címek figyelemfelkeltők, csak sajnos vagy megválaszolatlanok maradnak spoiler vagy egyszerűen csak jelenleg megvalósíthatatlanok. Persze ez nem gond, hiszen ki vár komoly választ olyan kérdésekre, mint Hogyan legyünk egyszerre mindenütt? vagy Hogyan éljük túl, ha fekete lyukba zuhanunk?. Sőt kifejezetten örülök, hogy nem ad otthon megvalósítható receptet arra nézve: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot?

wormed>!
Paul Parsons: Hogyan pusztítsuk el az univerzumot

Midegyik témakörnek hatásvadász címe van, de végül választ nem ad mindegyik kérdésre, inkább csak körbejárja a témákat. Inkább kiindulási pontnak jó, akit érdekelnek az egyes témakörök innen megtudja minek kell utánanéznie. Számomra néhol nehezen érthető Volt, egyes részeket meg szerintem túlmagyaráz, de ez lehet az én tudásszintemnek tudható be. Összességében nem egy rossz könyv, ilyen enciklopédia jellege van sok ábrával és képpel, az egyes témákról 5-5 oldalt ír.

Zakkant_Tudós>!

A sebesség önmagában még nem halálos. Hirtelen megállni… az a fájdalmas rész.

Jeremy Clarkson

Zakkant_Tudós>!

Kétféle titkosítás létezik. Az egyikkel elkerülheted, hogy a húgod elolvassa a naplódat. A másikkal azt, hogy a kormány tegye ugyanezt.

Bruce Schneier

Citrompor >!

Harry Pottert sok nehéz helyzetből húzta ki láthatatlan köpenye, de vajon a valóságban is létrehozhatunk egy ilyen praktikus ruhadarabot? Nemcsak az ifjú varázslójelöltek örülnének egy igazi láthatatlanná tévő gúnyának, hanem a hadsereg és az orvostudomány is – vagy éppen bárki, akinek kedve szottyan beteget jelenteni és egész nap észrevétlenül sétálni a városban. A jó hír, hogy a fizikusok szerint a feladat kivitelezhető.

Zakkant_Tudós>!

Mindig is hinni fogok a halhatatlanságban… amíg csak élek!

Leonyid Szuhorukov

Zakkant_Tudós>!

Ismert az állítás, miszerint bármilyen gazdaságban az emberek 20 százaléka birtokolja a javak 80 százalékát.

Boglárka_Madar P>!

Miközben a fekete lyukba zuhanunk, testünket a rendkívüli erők spagettivá nyújtják.

Zakkant_Tudós>!

Ha a lottószámokat egy kvantumos esemény határozza meg, akkor mindig lesz olyan univerzum, ahol pont a mieink lesznek a nyerőszámok. Ha ugyanezt a véletlenszám-generátort összekötjük egy fegyverrel, amely lelő minket, ha veszítünk, garantálja, hogy pont abban az univerzumban találjuk magunkat, ahol nyertünk. Azért ezt senki se próbálja ki otthon!