Szex, ​drogok és csokoládé 14 csillagozás

Az élvezetek tudománya
Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé

Az ​élvezet nehezen megfogható téma. Felismerjük, ha találkozunk vele, és nyilvánvalónak tűnik, hogy mind többre vágyunk belőle. De vajon meg tudnánk-e határozni a mibenlétét? Vajon a vágyakozás vagy a beteljesülés okoz-e nagyobb örömet? Könyvünk brit szerzője, Paul Martin, a Cambridge-ben végzett brit biológus – a természettudományok doktora, a behaviorista biológia kutatásának specialistája – e művében mindenekelőtt egészségünk és lelkiéletünk szempontjából vizsgálja a gyönyöröket és túlzásaik veszélyeit. Olyan fontos kérdéseket próbál meg tisztázni, mint a vágy, az öröm, a boldogság és elégedettség közötti különbségeket. Tárgyilagos szemléletével nem egyszer el is oszlatja az előítéleteket, a babonás félelmet az élvhajhászat egyes formáitól. Például kiderül a könyvből, hogy a csokoládé iránti „szenvedély” jogtalanul viseli ezt a nevet: a csokizás a vizsgálatok szerint nemcsak ártatlan, de kifejezetten hasznos élvezet.

A szerző emellett elénk tárja a gyönyörök lenyűgözően… (tovább)

Eredeti cím: Sex, Drugs & Chocolate : The Science of Pleasure

HVG Könyvek, Budapest, 2010
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633040133 · Fordította: Darnyik Judit

Black_Venus >!

Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé Az élvezetek tudománya

Olvasás közben megettem egy nagy (NAGY) tábla csokit. Csak, hogy tartsam magamat ahhoz a jó tanácshoz, hogy a nagy mindent elsöprő örömök helyett a minden napra jutó, sok kis örömöt részesítse az ember előnyben, mert az hosszabb távon elégedettebbé tesz.

zsofre>!

Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé Az élvezetek tudománya

Tetszett. A szexualitás tudományos megközelítése csak jobban felkeltette az érdeklődésemet az olyan témák iránt, amiket már sok-sok oldalról megközelítettek. A hedonista életmódú uralkodók külön színesítették a történetet. Érdekes, hogy a keresztény vallás elterjedése előtt mennyire szabadon élvezték az örömöket az emberek.
Mondhatjuk, hogy hedonista vagyok, ha a csoki is a nagy élvezetek közé tartozik :D

Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé Az élvezetek tudománya

A könyv fő mondanivalója, hogy az élvezeteket féktelenül, önpusztítóan habzsoló hedonisták helyett legyünk „okos hedonisták”. Ne tagadjuk meg magunktól az élvezeteket, ne legyünk absztinensek, csak próbáljuk elsajátítani a mindenből egy kicsi elvét, a mértékletességet, és vegyük észre az élet apró örömeit is.
Én pontosan így fogok tenni!

Norina_Nagy>!

Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé Az élvezetek tudománya

Csupa meglepő tény van benne, amivel az ember nincs tisztában, ezeket tudományosan is magyarázza.

schummyka>!

Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé Az élvezetek tudománya

Nagyon jó stílusban megírt (~magyarra fordított) és igényesen egymásra épülő témákkal foglalkozó, jól felépített könyv, mindenhol pontos forrásmegjelölésekkel.
Szerintem akár középiskolai „kötelező olvasmány” is lehetne.. :)
Egy dolog nem tetszett benne – a legvégén található egy 20 oldalas melléklet magyarországi adatokkal, na itt csapnivaló a grafikonok kivitelezése…2 esetben konkrétan hibás/hiányos: 336. és 339. oldal. Kár volt így zárni ezt az egyébként szuper könyvet…

barburu>!

Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé Az élvezetek tudománya

Nagyon szórakoztató és tanulságos olvasmány volt.

Szelén >!

Minden élvezeti cikk okoz károkat a szervezetünkben, van amelyik kevesebbet, néhányuk viszont sokkal nagyobb veszélyeket hordoz magában, mint a többi. (…)
A drogindex a teljes károsság szerint csökkenő sorrendben a következő rangsort mutatja:

1. Heroin
17. GHB
18. Ecstasy
19. Alkil-nitritek
20. Khat

A lista elsőre szembetűnő vonása, hogy alig tükrözi a drogok használatának jelenlegi jogi szabályozását. Sőt statisztikailag megfogalmazva: egyáltalán nem áll fenn jelentős korreláció a drogok károsság szerinti sorrendben elfoglalt helye és a jelenlegi brit szabályozás szerinti besorolása között. (…) Egyszerűen az a lényeg, hogy a jelenlegi törvényi szabályozás alapja nem igazán a tudományos tények vagy racionális elemzés terén keresendő.

85. oldal, 4. fejezet, A drogok - Veszélyek (HVG Könyvek, 2010)

Szelén >!

Valószínűleg a Kr. e. VIII. század körül alapított delphoi jósda titka mögött is a marihuána rejtőzik. A beszámolók szerint a vezető jósnő egy földbe ásott lyuk fölött ült, és a lyukból szállongó titokzatos füst hatására mondta el jóslatait. Néhány történész szerint ez az ihletet adó füst valamilyen narkotikus hatású növény, valószínűleg a marihuána égetésével szállt fel a lyukból a jósnő fejébe.

59. oldal, 4. fejezet, A drogok - A közelmúlt története: néhány ezer év

Szelén >!

A képzelet varázslatos birodalmában a csokoládé még csodásabb tulajdonságokkal rendelkezik. Bármelyik Harry Potter-rajongó megmondhatja, hogy ifjú varázslók számára is a csoki a legjobb gyógyír, miután közeli találkozást éltek át az örömöt elszívó azkabani dementorokkal.

91. oldal, 5. fejezet, ... és a csokoládé - Mit szeretünk benne? (HVG Könyvek, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: csokoládé · Harry Potter
Szelén >!

Az emberek évezredekig használtak alkoholt és más bódító szereket vallási és rituális célokra (…) E ceremóniáknak a jó szórakozáson kívül az az elképzelés volt a közös vonása, hogy az élvezeti cikkek okozta bódulat misztikus állapot, ami lehetőséget biztosít az embereknek, hogy megtapasztalják az istenit és egyesüljenek az istenekkel. A részegséget és a bódulat egyéb formáit olyasfajta eksztázisként fogták föl, amelynek során a lélek valamelyest képes elkülönülni a testtől.
A bódulat spirituális és misztikus vonásaiba vetett hit azután elenyészett a kereszténység és az iszlám megjelenésével. Ezek a vallások azt hirdették, hogy a bódulat távol áll az igazi spiritualitástól, ezért kerülendő, sőt üldözendő, s a részegséget nem isteni adománynak, hanem az állati ösztönök szégyenletes kiélésének tartották.

74. oldal, 4. fejezet, A drogok - A játékos elme? (HVG Könyvek, 2010)

Paul Martin: Szex, drogok és csokoládé Az élvezetek tudománya

Kapcsolódó szócikkek: iszlám · kábítószer, drog · keresztény · spiritualitás · vallás
catamica>!

Hiszen természettől fogva minden arra törekszik, ami jó, így hát ha minden törekszik a gyönyörre, a gyönyör-neme szerint-jó. /Arisztotelész/

Szelén >!

Az élvezeti cikkeket régóta használjuk a kreativitás serkentésére is. A XIX. században divatba jött, hogy pszichoaktív drogokkal kísérleteztek az elme működésének és kreativitásának feltárása érdekében. Többek között Baudelaire is ezt a vonulatot követte: híres művét, A mesterséges mennyországokat Coleridge és de Quincey droghatás alat írott művei ihlették. Baudelaire e művében megvallja, hogy barátaival ópium és hasis használatával próbáltak eljutni az emberi képzelet feltárhatatlan részeire és új módon látni a világot. (…)
És ez a tendencia, ti. hogy a kreativitás ösztönzésére használják a drogokat, a XX. században is folytatódott: legismertebb terméke Aldous Huxley könyve, az Érzékelés kapui, illetve a folytatása, a Heaven and Hell. A művek Huxley saját 1950-es tapasztalatain alapultak, amikor kipróbálta a meszkalint, a peyote kaktuszból kivont hallucinogént.

76. oldal, 4. fejezet, A drogok - A játékos elme? (HVG Könyvek, 2010)

esőember>!

Az élvezet egyfajta megerősítés. Olyan tettekre sarkall, amelyek valószínűleg biológiailag előnyösek. Viszont viselkedésünket nagy mértékben nem az élvezet, hanem a vágy befolyásolja. Az élvezet és a vágy gyakran kéz a kézben jár, ezért nem olyan könnyű szétválasztani a kettőt.. Többnyire az élvezetes dolgok után vágyakozunk – például a szex és a csokoládé iránt. Ennek ellenére az élvezet és a vágy két külön érzés, és egymással ellentétes irányba rángatnak minket. Nem mindig vágyunk az élvezetes dolgokra, és nem mindig élvezzük azt, amire vágytunk.

Szelén >!

Freud aztán kétes dicsőségre tett szert a kokain korai lelkes hirdetőjeként. 1884-ben közzétett „Über Coca” (A kokáról) című hírhedt cikkében azt állította, hogy a kokain az emésztési zavaroktól az ideggyengeségen, a sorvadáson, az alkoholizmuson és a morfiumfüggőségen át egészen az impotenciáig számos rendellenesség enyhítésére és gyógyítására alkalmas.
(…)
Freud a gyakorlatban is alkalmazta elméletét: maga is nagy mennyiségben szedte, és pácienseinek és barátainak is javasolta a kokaint. Egyik barátja, Ernst von Fleischl-Marxow morfiumfüggőségét kokainnal próbálta gyógyítani. Sajnos csak annyit ért el, hogy szerencsétlen ember előbb kokainfüggővé vált, majd rövid idő múlva meghalt.

63. oldal, 4. fejezet, A drogok - A közelmúlt története: néhány ezer év (HVG Könyvek, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: kábítószer, drog · kokain · Sigmund Freud
esőember>!

A gyönyör és a kín állandóan ingadozó egyensúlya David Hume filozófus szavaival „az emberi elme fő mozgatórugója vagy hajtóelve”.

schummyka>!

A Helsinki Egyetem kutatói azt találták, hogy a napi rendszerességgel csokit fogyasztó várandós nők optimistábbak lesznek és kevésbé stresszelnek a terhesség során, illetve még a születést követő fél évben is. A csokoládéfogyasztó anyukák a nem csokizóknál sokkal többre értékelték féléves babájukat is, több értékes és kedves tulajdonságát vették észre, valószínűleg azért, mert az élvezetes finomságtól maguk is nyugodtabban, jókedvűbben töltötték napjaikat.

91. oldal, 5. fejezet - ...és a csokoládé (HGV, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: csokoládé