Halott ​vagy, angyalom 14 csillagozás

Paul Kanut Schäfer: Halott vagy, angyalom

Ez ​a történet a múlt század végén játszódik, Angliában. Emilie Cashman, a hirtelen felkapaszkodott, gazdag vasúti vállalkozó egyetlen leánya megszökik Sidney Keirrel, a koldusszegény ifjú költővel. A fiatal pár egy isten háta mögötti városkában telepszik le. Egy esztendő múltán Emilie öngyilkos lesz. Sidney csaknem belebolondul a lelkiismeret-furdalásba. Ivásra adja a fejét, látomásai vannak: azt állítja, hogy Emilie szelleme kísérti. S aztán követi feleségét a halálba, minden jel szerint ő is követi feleségét a halálba, minden jel szerint ő is önkezével vet véget életének.
A romantikus kettős öngyilkosság azonban három embernek is gyanús. Maule felügyelő, Tatham lelkész és Bob, a fiatal, ambiciózus újságíró nyomozásba kezdenek – ki-ki a maga szakállára. S a romantikus díszletek között apránként egy vérfagyasztó krimi körvonalai bontakoznak ki. Öngyilkos lette-e egyáltalán valaki? Ki kit ölt meg? Mi lesz a hatalmas Cashman-vagyon sorsa? Az igazság a három nyomozó izgalmas… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek Európa

Európa, Budapest, 1978
268 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630710064 · Fordította: Simon László

AnitaZoé P>!
Paul Kanut Schäfer: Halott vagy, angyalom

Egy több szálon futó történet, ahol apró darabonként jut a tudomásunkra, hogy mi is történt. Mivel a „Nyájas Olvasó” – Igen, ez a „szuper” kifejezés szerepel is a könyvben – tud a legtöbbet, a többiek egymást az őrületbe és a városokon át kergetve jutnak el a megoldáshoz. Ami bár elég kusza, de azért ötletes.
Öngyilkosságok vagy gyilkosságok történtek? Megölhette-e a fél éve halott szerelmes a gyilkosát? Biciklizhet-e egy fiatal lány abban a korban, amikor ez az eszköz még újdonság volt? És egy pap? Hányszor halhat meg valaki?
Jó kérdések, de itt mindre kapunk a végén választ.

Sine_nomine>!
Paul Kanut Schäfer: Halott vagy, angyalom

Igazán kedves, klasszikus hangulatú és egyben picit szomorú krimit kap az olvasó, aki kezébe veszi Paul Kanut Schäfer könyvét. A bűncselekmény helyszínét, és magát a történetet is körüllengi valami gótikus melankólia. Romos templom a dombtetőn, holdfényben susogó páfrányok, kis vaskerítéssel körbekerített magányos sír, egy kísértet, és a mindent beborító elmúlás szomorú, de egyben megnyugtató légköre.

Illetve ez a szürke bánat ott van egy öregedő rendőrnyomozóban, akiben még mindig él a romantika egy folyamatosan elmúló világ iránt, amiben éppen a szemünk láttára haldoklik egy életforma: a csatornán hajózás és az ott leélt élet. Hisz ő is innen származik, a csatornákon nőtt fel. Hogyne, hisz saját ifjúságát látja benne, és ahogy Schäfer írja a könyvben: amikor megöregedtünk, és megérint a saját elmúlásunk, akkor ellenállhatatlan vágyat érzünk fiatalságunk helyszínei iránt, hogy emlékezetünkbe idézhessük ezt a fiatalságot :)

Ha nem is a legjobb krimi a világon, de ezek miatt nagyon élveztem ezt a történetet.

ChEebor>!
Paul Kanut Schäfer: Halott vagy, angyalom

Klasszikus kriminek indul Paul Kanut Schafer 1970-es években készített regénye, és ezt a stílust, ha nem is olyan ügyesen, de hol háttérbe szorítva, hol előtérbe helyezve végig meg is tartja. Ennek ellenére ez a könyv nem igazán nevezhető klasszikusnak, hanem sokkal inkább egy posztmodern bűnügyi regénnyel állunk szemben. Ugyanis nemcsak állandó utalások történnek a cselekmény regénybe zártságára és fordulataira, de az egyik főszál (Bob története) a valós eseményeken alapuló oknyomozóriportok megszületéséről is tanúskodik. Valóban, valóság és az azt felderíteni kívánó fikció keveredik a könyv lapjain.
Mindezzel együtt Schafer elég óvatosan bánik a regény határaival, különösen messzire sosem merészkedik, ami azonban nem olyan nagy baj, mert így a mű inkább sejtelmesen játékos, mintsem abszurdhoz közelítő. A cselekmény nem rossz, habár talán lehetne kicsit érdekesebb is a lezárása, de így sem lehet rá panasz. Bár a történet minden érdekessége ellenére valódi krimi, posztmodern stílusa miatt nem ajánlható mindenkinek, de én például jól szórakoztam rajta érdekes, bár még kissé korai stílusa és fura váltásai miatt.

SzotyOla>!
Paul Kanut Schäfer: Halott vagy, angyalom

Eléggé nyögve nyelős volt, nehezen ment az olvasása, végül nagy nehezen a végére értem.

pallen>!

Másnap beköltöztek a Páfrányos Házba. Azért nevezték ezt az istállószerű épületet így, mert körülötte sűrű páfrány tenyészett. A házat négy vakolatlan téglafal és egy lyukas tető alkotta. Mennyezete nem lévén, a kormos gerendák úgy nyújtóztak Sidney és Emilie fölé, mint valami komor égbolt. Mégis ragaszkodtak a házhoz, mely az Auburn Hill lábánál állt. A meggörbült, elferdült keresztek és a nedves fűre hajló sírkövek vad romantikus vidékének a romos kolostor boltozatos ablakai adtak méltó keretet, s a táj fölött vonuló gomolygó felhők tették teljessé a képet. És persze itt állt Viola sírja, azé az asszonyé, akinek szerelme szárnyakat adott ugyan a költőnek, de azért önmagát is halhatatlanná tette. Emilie minden nap friss virágot vitt a ráccsal kerített kis dombra.