A ​prímember 14 csillagozás

Erdős Pál kalandjai a matematika végtelenjében
Paul Hoffman: A prímember Paul Hoffman: A prímember

Ismered azt a történetet, amelyben két filozófus a Naprendszeren kívüli élet lehetőségeit mérlegeli? Az egyik megjegyzi, hogy ha élnek értelmes lények más bolygókon, valószínűleg intelligensebbek, mint az emberek, ezért jogosan gondolhatjuk, hogy bizonyára már meg is látogatták a Földet. "De hol vannak erre a bizonyítékok? – teszi fel végül a kérdést. Mire a másik közelebb hajol, és az előző fülébe súgja: „Pszt! Tudja, itt magyaroknak hívjuk magunkat.” Ezt a viccet igazából csak Erdőst ismerve érthetjük meg.

Az ember, aki csak a matematikát szerette címmel is megjelent.

Róla szól: Erdős Pál

Scolar, Budapest, 2012
Scolar, Budapest, 1999
286 oldal · ISBN: 9639193070 · Fordította: Nagy György

sirdavegd I>!

Paul Hoffman: A prímember Erdős Pál kalandjai a matematika végtelenjében

Feynman tökéletes ellentéte :)

gebra>!

Paul Hoffman: A prímember Erdős Pál kalandjai a matematika végtelenjében

Erdős Pál mindig is az egyik leginkább csodált matematikus volt a szememben, már csak azért is, mely olyan tudományterülettel foglalkozott, mely első hallásra a legegyszerűbbek egyike a matematika terén, de közelebb merészkedve bizony sokaknak elég nagy falat.
ez a könyv pedig még többet megmutatott belőle.
őszintén szólva rettentően idegesített volna, ha ismerem, de bámulatos a zsenialitása.

puszmek>!

Paul Hoffman: A prímember Erdős Pál kalandjai a matematika végtelenjében

Matematikában kevésbé járatosaknak íródott, számomra túlságosan is könnyed olvasmány.
Amúgy ez volt az első könyv, amit matematikusról olvastam, így nem voltak nagy elvárásaim. Mégis sokszor olyan érzésem támadt, hogy sok a mellébeszélés, bizonyos részek nem is Erdősről szólnak. A könnyed hangvételű jelző nagyon is igaz a könyvre, talán jobban, mint kellene. Mindezek ellenére azt kell mondanom, hogy megérte elolvasni, hiszen betekintést nyerhettem egy jeles magyar matematikus életébe és munkásságába (ha nem is oly mértékben, mint szerettem volna). Egyszeri olvasást mindenképp megérdemel, akár szereti az olvasó a matematikát, akár nem.

Scolar, Budapest, 2012
pulykakakas>!

Paul Hoffman: A prímember Erdős Pál kalandjai a matematika végtelenjében

Kicsit túl sztorizós, de épp ettől olvasható. És állítólag van néhány komoly tárgyi hiba is benne. Az egyik legnagyobb magyar matematikusról akkor is érdemes olvasni, mert egyébként alig hallunk róla.

Thomas_Benko>!

Paul Hoffman: A prímember Erdős Pál kalandjai a matematika végtelenjében

Ez egy nagyon jó könyv. Nem próbál vicces lenni, mivel Erdős élete magában rendkívül szórakoztató volt, és szerencsére ezt nem is próbálja minden elé emelni, sőt, inkább azon igyekszik, hogy ezt normális életvitelként mutassa be. Inkább az olvasó fog benne látni humorforrást, amennyire eltér Pali bácsi élete a normálisnak gondolttól.

Szerencsére a matematikai részbe sem megy bele, így bárki nyugodtan hozzáfoghat, érthető lesz bárkinek. A cél ugyanis nem Erdős eredményeinek, hanem Erdős életének bemutatása volt – ennek pedig eleget is tesz. Sőt, talán egy kicsit közelebb is hozza az olvasóhoz mind Erdős Pált, mind a matematikát.

Ui.: a könyv 2017-ben „Az ember, aki csak a matematikát szerette” címmel jelent meg.

Wiggin77 P>!

"Valamikor a 30-as években történt, hogy Erdős és Harold, a férjem több, mint egy óra hosszat ültek egy nyilvános helyen, mélyen elgondolkodva, anélkül, hogy egy árva szót is szóltak volna – emlékszik vissza Anne Davenport, Erdős egyik angol munkatársának özvegye. – A csendet végül Harold törte meg. – Nem 0, hanem 1 – mondta. Mindketten megkönnyebbültek, és együtt örültek az eredménynek. A körülöttük ülők azt hitték, kötözni való bolondok. Mi tagadás, azok is voltak.

Wiggin77 P>!

„Tudok olyan matematikusról is, aki csak prímszámú napokon bújt ágyba a feleségével – mondja Graham.
– A hónap elején még nem lett volna baj – 2, 3, 5, 7 –, később viszont, amikor ritkultak a prímek, kényelmetlenebbé vált a dolog – 19, 23, majd egy hosszú szünet egészen 29-ig.
A fickó különben nem volt teljesen normális. Jelenleg húsz éves büntetését tölti az oregoni állami börtönben. Emberrablásért és gyilkossági kísérletért ítélték el.”

Wiggin77 P>!

Minden matematikusnak ismerte a számát, ám hogy a keresztnevüket tudta-e, arra nem mernék mérget venni. Én húsz évig dolgoztam vele, de kétlem, hogy tudta a teljes nevemet. Egyedül Tom Trottert szólította a keresztnevén. Úgy hívta: Bill.

Wiggin77 P>!

Turánnal például úgy pihentek munka közben, hogy klasszikus magyar költeményeket írtak át. „Központi témája ezeknek az 'irományoknak' az öregség és a szenilitás volt, mivel ettől a két dologtól féltek a legjobban” – meséli Pach János. Erdős előszeretettel idézte fel a következő két sort:

Egy gondolat bánt engemet,
Alzheimer-kórban halni meg.

Graham szerint „Erdős tudta, hogy nem túl jó a névmemóriája, és gyakran mondta: akkor van igazán nagy baj, ha már Alzheimer neve sem jut eszembe.”