A ​közgazdasági gondolkodás alapjai 3 csillagozás

Paul Heyne – Peter Boettke – David Prychitko: A közgazdasági gondolkodás alapjai

A ​szerzők nem titkolt vágya, hogy a könyvüket első közgazdasági olvasmányként kezükbe vevő fiatalokban felkeltsék a logikus közgazdasági gondolkodás iránti igényt. A könyv megmutatja, hogy mi a gazdálkodás logikája, hogyan realizálódnak a cserefolyamatok, hogyan tevékenykednek az egyes emberek, hiszen ez az, ami mindennapi életünk alapvető történéseit meghatározza. A diákok és az érdeklődők folyton-folyvást érzékelik a mű üzenetét: a közgazdaságtan törvényei mindig és mindenütt felszínre törnek, tőlünk függetlenül teljesülnek, és nekünk csak annyi szerepünk lehet, hogy a törvények ismeretében kivá1asszuk a számunkra legelőnyösebb magatartásformát. Érzékelnünk kell, hogy a látszólagos káosz a piacok segítségével miként rendeződik törvényszerűségekké, és a sok-sok ellentmondáson keresztül hogyan hangolódik össze az egyéni érdeküket követő gazdálkodók tevékenysége. A könyv arra kényszerít, hogy a logikus közgazdasági gondolkodás szemüvegén keresztül értelmezzük a napilapok és hírek… (tovább)

Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2004
520 oldal · ISBN: 9631934454 · Fordította: Kocsis Viktória, Reiff Ádám, Szabó Judit

Asteria

Egy régi újság értékesebb, mint Shakespeare összegyűjtött munkái, ha egy sárgalázat terjesztő szúnyogot szeretnénk agyoncsapni vele. Egy fogpiszkáló értékesebb a számítógépnél, ha egy fogunkba ragadt kukoricadarab már az őrületbe kerget minket. Megfelelő körülmények között minden értékesebb lehet valami másnál, hiszen mint a választásaink, az értékek is az adott helyzettől függenek.

57. oldal (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2004)

Asteria

Nincs azonban semmi szükségszerűen rossz az olyan fogalmakban, mint utcák közötti, városok közötti, megyék közötti, továbbá államok közötti vagy nemzetközi kereskedelem (vagy talán majd egyszer a galaxisok közötti kereskedelem, bár e könyv szerzőinek ennek lehetősége felől kétségei vannak).

44. oldal (2004, Nemzeti Tankönyvkiadó)