Paul Hawken (szerk.)

Visszafordítható 4 csillagozás

100 hatékony megoldás a klímakatasztrófa megállításához
Paul Hawken (szerk.): Visszafordítható

A klímaváltozás kapcsán megjelenő riasztó hírekkel szembesülve nehéz átlátni, hogy mit tehetünk a válság elhárításáért a kormányok, települések, vállalatok és az egyének szintjén. A Visszafordítható segít minket az eligazodásban: a Project Drawdown keretében elismert kutatók, tettre kész szakemberek, elkötelezett politikusok a világ minden tájáról egy tudományosan alátámasztott, gazdaságilag rentábilis, előremutató javaslatcsomagot készítettek a klímakatasztrófa megállítására.
A hiánypótló könyv 100 innovatív megoldást mutat be mindenki számára közérthető módon az élet különböző területeiről. Megismerhetünk már alkalmazott technológiai újításokat és szemléletformáló kezdeményezéseket, sőt még fejlesztés alatt álló terveket is. Ha az elkövetkező harminc évben ezeket a módszereket következetesen alkalmazzuk, csökkenthetjük a károsanyag-kibocsátást, visszafordíthatjuk a klímaváltozást, és lehetőséget kapunk egy élhetőbb, igazságosabb világ kialakítására is.

HVG Könyvek, Budapest, 2019
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633048719 · Fordította: Dankó Zsolt, Jánossy László, Vásony Petra, Weisz Böbe

Molymacska P>!
Paul Hawken (szerk.): Visszafordítható

Paul Hawken (szerk.): Visszafordítható 100 hatékony megoldás a klímakatasztrófa megállításához

Érdekes ez a könyv, hiszen egyszerre hiánypótló, nagyon jó ismeretterjesztő, mégis a legnagyobb része nem a kisembereknek, a tenni akaróknak szól, sokkal inkább a nagyvállalatoknak. Így viszont kissé hatástalan a kötet (a tenni akarás szempontjából).
A kötet száz lehetőséget mutat be nekünk, amivel visszafordítható a klímaváltozás, és amit lehet tenni a Földünkért. Ez alapvetően, maga a koncepció nagyon tetszett, hiszen így egyszerre látom azt is, hogy mit kellene tennem, és azt is, nagyjából mennyit ér ez a tevékenység.
Mint már írtam, a kisembereknek ebben a kötetben nem adnak jó tanácsokat, vagy nagyon ritkán. Inkább egy hatalmas egészből szemezgettek a szerzők, különféle hívószó köré építve. Ezek alapvetően nagyon érdekes voltak, már a kategóriák is, és az is, hogy mennyire sokszínű lehetőségeket mutat be a könyv.
Mint ismeretterjesztő könyv viszont nagyon jó volt: olyan lehetőségeket mutat meg, amiről az átlag ember szinte biztosan nem hallott. Számomra az egyik legdrasztikusabb az energia témakörében volt, mert rengeteg olyan új, megújuló energiaforrást raktak be, amiről nem is hallottam (és ami lehetőség lehet akár itthon is), de ugyanúgy a különféle mezőgazdasági technológiák is nagyon érdekesek voltak számomra.
Ami érdekes volt, hogy egy fejezet a Nőkről szólt, vagyis valójában a feminizmust is mutatta be a könyv (illetve a feminizmus nagyobb léptékű terveit: mint például a szülésszabályozás, oktatás elérhetősége, egyenlő jogok) Ez szerintem nagyon fontos, hiszen társadalmi problémákkal is foglalkozik a könyv (nem csak a nők területén), így magukat a problémákat és lehetőségeket nem szakítja el a valóság talajáról.
A kötet nagyon minőségi darab, színes, fényes lapos, hatalmas olvasmány. Ez azért is fontos, mert nem egy teljesen száraz valamit kell elképzelni, ami csak mondja a furcsa szavakat, és semmit sem értünk belőle. Nem, ez a könyv nem ilyen. Ha nem is egyszerű, de közérthető a szövege, látványos, mindent próbál megmutatni, érthetővé tenni, bevonzani az olvasót, és a könyv mellett tartani.
Érdekes olvasmány volt. Nekem az ismeretterjesztő része nagyon tetszett, az kevésbé, hogy ezután a könyv után nem tenni akarást érzek. Ettől függetlenül viszont ajánlom mindenkinek, de elsősorban a fiataloknak, hogy ismerkedjenek meg az új lehetőségekkel.

czenegabi P>!
Paul Hawken (szerk.): Visszafordítható

Be kell valljam itt az elején, hogy másra számítottam, mást vártam ettől a könyvtől. A téma nem is lehetne aktuálisabb, sőt ez az ami mindig aktuális.
Mire is vállalkozik a könyv az elősző alapján? Bemutat 100 olyan tevékenységet, módszert, ami csökkenti a bolygó terhelését a CO2 kibocsátás alapján. Felállít egy rangsort, amit különböző számítások alapján alkottak meg.
Mi a gondom a könyvvel? Először is túlságosan általános és didaktikus. Másodsorban sokszor ismétli önmagát és olyan helyeken választ szét módszereket, ami mindenkinek egyértelmű lehet, hogy ugyanarról van szó. Erre példa: napelemfarmok és a háztetőre szerelhető napelemek. Jó. Nem ugyanaz teljesen. Az egyik csoportos a másik kevésbé. Nyugodtan lehetett volna ezt egyben tárgyalni. Ide kapcsolódik, hogy a könyv túlságosan terjedelmes, ami akkor nem lenne baj, ha nem lenne ennyire általánosító.
Többször is feltettem magamnak a kérdést olvasás közben, hogy kinek is írták ezt a könyvet. Kutatóknak biztosan nem, az előbb ismertetett okokból. Laikusoknak megint nem, mert ahhoz túlságosan vontatott, hogy lekösse az embert és gondolatébresztő legyen. Nem tudom. Talán érdeklődő 10-en éveseknek.
Tartalmi észrevételem leginkább az, hogy túlságosan globálisan „okoskodik” és szinte egyáltalán nem veszi figyelembe az egyes országok kultúrális eltéréseit és fejlődését. A világgazdasági pólusok felelőssége alulírt, pedig ott dől el minden.
A jó szándék miatt 3 és fél csillagot adok rá, de a polcomon inkább csak dísz lesz és nem fogom még egyszer elővenni nagy valószínűséggel.

Sok minden, ami a városok fenntarthatóságát javítja, egyben az élhetőségüket is növeli – de talán semmire sem igaz ez annyira, mint a gyalogos közlekedés segítésére. Ezért van az, hogy a környezetvédők e téren ugyanazokat a változásokat szeretnék elérni, mint a közgazdászok és a közegészségügyi szakembere. A gyaloglós városi terek vonzzák a lakosokat, a vállalkozásokat, a turistákat, és a helyi üzletek is jól járnak a nagyobb gyalogosforgalommal. Az ilyen tereken egyszerre közlekedhet mindenféle foglalkozású, illetve vagyoni helyzetű ember, ez fokozza a társadalmi egyenlőséget és a befogadást. Ha többen gyalogolnak, mérséklődik a forgalom, kevesebb lesz a dugó és a baleset – de a velük járó feszültség és légszennyezés is csökken. Minél többen sétálnak és kerékpároznak, annál biztonságosabb lesz mindkettő. A fokozottabb fizikai aktivitás támogatja az egészséget és jóllétet, segít az olyan általános gondokon, mint az elhízás, a szív- és a cukorbetegség. Javítja a társas kapcsolatokat és a környék biztonságát, az emberek kreativitását, polgári elkötelezettségét és kapcsolatukat a természettel, lakóhelyükkel. A sétálható városokban könnyebb és vonzóbb az élet, a lakosok egészségesebbek és boldogabbak. Az egészség, a jóllét és a fenntarthatóság szoros kapcsolatban áll egymással.

103. oldal, 4. fejezet - Épületek és városok: Gyalogosbarát városok

Amikor egyre ellentmondásosabb információk zúdulnak ránk, a tényeket tényekként kell kezelnünk, és óvakodnunk kell attól, hogy azokat a válaszokat tegyük magunkévá, amelyekkel biztonságosabb, könnyebb érzelmileg azonosulnunk.

8. oldal, Előszó a magyar kiadáshoz (Litkai Gergely)

Autonómia és méltóság kérdése, hogy egy nő megtervezhesse gyermekei számát és születésük időpontját.

94. oldal, 3. fejezet - Nők: Családtervezés

Minden átalakulás első lépése, hogy felmérjük, hogyan érzékeljük a világban betöltött szerepünket és felelősségünket, és mit gondolunk róluk – ez az alap, amelytől minden változás függ.

232. oldal - A nyitás