A ​Balkán 2 csillagozás

Paul Garde: A Balkán

Paul ​Garde Balkánja Délkelet-Európa történelmét, földrajzát, a különböző etnikumok és vallási csoportok közti relációk alakulását mutatja be, és mindama tényezőket, amelyek a Balkánt Európa puskaporos hordójává tették. Garde, a balkáni „sakktábla” szakértője szerint a régiót megingató konfliktusokat csak akkor érthetjük meg, ha figyelembe vesszük a történelem súlyát és azt, hogy a globális síkon folyó játékban e konfliktusok mekkora tétet jelentenek. A Szerző e kötete olyan kalauz, amely közel hozza e régiót és történetét – a birodalmaktól a nemzetállamokig, illetve a háborúktól a kommunizmuson át a szemünk előtt lejátszódó új „balkanizálódásig”. A csatlósi viszonnyal és a nemzeti kommunizmussal kapcsolatban is eredeti gondolatokkal találkozhatunk. Paul Garde szlavista nyelvész és irodalomprofesszor (Provence-i Egyetem -Yale -Genf) több mint 50 éve foglalkozik a balkáni országokkal, és hosszú idő óta szinte minden évben megfordul a hajdani Jugoszlávia térségében. A Vie et Mort de… (tovább)

Eredeti cím: Les Balkans

Háttér, Budapest, 2007
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639365735 · Fordította: Jakabffy Imre, Jakabffy Éva

Zizzer>!
Paul Garde: A Balkán

Nekem mint laikusnak nagyon hasznos összefoglaló tanulmány. Újra felidézte bennem 1990-es évek balkáni történéseit, amelyekre a mai napig elég tisztán emlékszem (mondjuk, miért ne emlékeznék?). Az utószóban a fordítók megjegyzéseivel néhol nem értek egyet vagy nem igazán érzem az író részéről elkövetett hibákat olyan eget verőnek.

Barbara Jelavich: A Balkán története I-II.
Richard Plunkett – Vesna Maric – Jeanne Oliver: Nyugat-Balkán
Ledács Kiss Jenő (szerk.): A Nyugat-Balkán
Apró István – Paál Vince (szerk.): A határon túli magyar sajtó Trianontól a XX. század végéig
Andrzej Stasiuk: Útban Babadagba
Reményi Péter (szerk.): Állam- és nemzetépítés a Nyugat-Balkánon
Ördögh Tibor: Szerbia, Horvátország és Szlovénia politikai rendszerének összehasonlítása 1990 és 2016 között
Szabó Imre: Az uj Balkán
Sokcsevits Dénes: Déli szomszédaink története