Kim ​Dzsongil bemutatja 46 csillagozás

Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Mielőtt a világ leghírhedtebb diktátora lett, Kim Dzsongil az Észak-koreai Propaganda és Agitációs Minisztériumot és annak filmstúdióit irányította. Mivel ambiciózus terveihez nem állt rendelkezésére elegendő tehetség, elraboltatta Dél-Korea leghíresebb színésznőjét és annak férjét, az ország legnépszerűbb rendezőjét és producerét. Az elrabolt álompáros sorra készítette Észak-Korea legjobb filmjeit, ám közben kidolgoztak egy olyan szökési tervet is, melyet bármelyik hollywoodi kasszasiker megirigyelhetne.
A Dél-Koreától és Észak-Koreától Hongkongon át Bécsig és Budapestig ívelő történet bemutatja Szin Szangok és Cshö Unhi elrablását, az általuk készített filmeket és izgalmas menekülésüket is. Paul Fischer több mint ötven, a történet szereplőivel és más dezertőrökkel készített interjú alapján írta meg könyvét, amely ritka bepillantást enged egy rejtélyes nemzet abszurd történetébe és mindennapjaiba.

Eredeti megjelenés éve: 2015

HVG Könyvek, Budapest, 2016
424 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633043899 · Fordította: Izing Róbert
HVG Könyvek, Budapest, 2016
424 oldal · ISBN: 9789633046388 · Fordította: Izing Róbert

Budapest

tgorsy>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja Észak-Korea és a világ legvakmerőbb emberrablásának hihetetlen és igaz története

Ha tudni akarod mi történik Észak-Koreában: ebből a könyvből megtudhatod.
Elképesztő. Olvasásközben sokszor olyan düh fogott el… hogy merészelik ezt emberekkel megcsinálni, hogy engedhetik meg emberek, hogy velük ez megtörténhessen.
Aztán meghallgattam a híreket és csendben lehajtottam a fejem.
Így kezdődhetett.

kratas P>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Istenem, hogy lehet így élni? Olvassátok és adjatok hálát az égnek, hogy minden nehézség és probléma ellenére itt lehettek.

Helga_Dávid>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

A könyv egy dél-koreai rendező, színésznő egykor házaspár elrablásának története, akiket Kin Dzsongil azért raboltatott el, hogy Észak-Koreában segítsék őt betörni a nemzetközi filmpiacra.
A könyv olvasása közben többször azon kaptam magam, hogy olyan érzésem van, mintha egy Rejtő Jenő kalandregényt olvasnék. Tele van a történet hihetetlen és abszurd jelenetekkel, amik gyakran megmosolyogtattak. Ami miatt aztán rendre el is szégyelltem magam, hiszen ez Észak-Koreában a valóság, nem pedig egy író kreatív elméjének szüleménye.
Mindamellett, hogy tényleg tele van kalandos jelenetekkel, alapos leírást kapunk Korea történelméről, a kettéválás történelmi/politikai hátteréről. Valamint képet kapunk nemzetközi- és az észak-koreai korabeli filmművészet világáról. És megismerkedhetünk a világ legabszurdabb személyi kultuszával is.
Izgalmas és egyben hátborzongató olvasmány.
A fél pont levonás a szerintem elhúzott utolsó fejezetek miatt jár.

Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Paul Fisher az észak-koreai diktatúra működését írja le riportalanyai beszámolói alapján. Képet kapunk a Kim dinasztia „uralkodásáról”, az ottani emberek kiszolgáltatottságáról.
A Nagy Vezető és a Kedves Vezető a nép megmentőiként mosolyognak minden óriásplakátról, biztosítva a lakosságot szeretetükről, gondoskodásukról.
Közben egy-egy ártatlan szóért is átnevelő táborba lehet kerülni, ahol a kínzások az élet „természetes velejárói”.
Az ottani emberek a világtól hermetikusan elzárva élik mindennapjaikat, ahol az éhezést normálisnak tekintik, ahol mindenért a pártnak és vezetőiknek kell köszönetet mondani.
Azóta már új vezetője van az országnak, aki szépen építi tovább a hatalmát..

Balázs_Erőss>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Ajándék könyvnek ne nézd a kiadóját… lehetne aktualizálnom a közmondást, mert az eddig általam olvasott HVG-könyvek – mondjuk úgy – hagytak némi kívánnivalót maguk után. Mármint igényes kiadványok, de a hozzáadott értékük, az esetleges új információk nem annyira voltak érdekesek, mint reméltem.
Erre itt van ez!
Egyrészt, továbbra is igényes a kiadvány.
Másrészt, olyannyira szórakoztató olvasmány (ami, lássuk be, ebben a kategóriában igencsak ritka), hogy kenterbe veri az utóbbi éveim összes, való életen alapuló könyvélményét!
Észak-Korea még mindig lenyűgöző pontja a Földnek, pont annyira szürreális, mintha Harry Potter világa tényleg létezne, és Luke Skywalkerrel is összefuthatnék a Ferenciek terén, a Cheho-ban egy sörre.
Ez a könyv, nekem, nagyon bejött!

kormix P>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Valamiért sokáig azt hittem, hogy ez a könyv fikció és csak azért vettem meg, mert gondoltam, majd jó lesz valamikor, amikor egy szórakoztató történetre vágyom. Na ehhez képest most itt vagyok egy vérbeli dokumentumkönyv elolvasása után és csak keresem a szavakat.
Nem hazudik a cím, ez a történet valóban hihetetlen volt. De igaz is. És még rengeteg jelzővel el lehetne látni, mint elgondolkodtató, érdekes, izgalmas, felkavaró, stb. És összességében egy remek munka. A szerző tökéletes munkát végzett; részletesen, de nem unalomba fulladóan meséli el Szin Szangok és Cshö Unhi élettörténetét, mindezt kiegészítve olyan elemekkel, amelyek csak bővítették az eddigi ismereteimet Észak-Koreáról, illetve a rezsimről. Azt például, hogy Kim Dzsongil ekkora filmmániás volt, az eddigi könyvek még nem említették.
Különleges volt ez a kötet olyan szempontból, hogy a Kedves Vezetőt nem a megszokott módon, kizárólag diktátorként írja le, hanem többször megemlíti, hogy vannak pozitív tulajdonságai. Ha pedig Magyarországot, Budapestet is említik, az is mindig külön öröm. Rá kellett jönnöm, hogy pár évtizeddel ezelőtt nem kevés észak-koreai járt ugyanezeken az utcákon, ahol most én.
Visszatérve a könyvre, örülök, hogy a szerző a filmezés és a mozi világának is elég oldalt szentelt, maximálisan kielégítette a téma iránti kíváncsiságomat. És azt hiszem, néhány darabnak utána is nézek, hátha elérhető valahol.
Nem egy rövid olvasmányról van szó tehát, de megéri elolvasni, mert nem csak egy szimpla elrablás-megmenekülés sztoriról van szó, annál sokkal több. Nekem pl. új kedvencem lett a témában, felülmúlta az eddigi köteteket.

Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Szokták mondani, hogy a legjobb történeteket az élet írja. Mélységesen igaz ez Paul Fischer könyvére is. Köszönöm a HVG kiadónak, hogy elérhetővé tette ezt a tanulságos és gondolatébresztő történetet. Most sem csalódtam a kiadóban. Kezdve a borítóval, mely engem egy szocialista propagandafilm plakátjára emlékeztet, az olvasmányos, gördülékeny stílusig, ez a könyv rendben van. Azért egy-két pontatlanság akad, de ez nem zavarja az olvasás és befogadás élményét. Csak ajánlani tudom azoknak, akik kedvelik az ellentmondásoktól sem mentes életszagú történeteket.

csüpek P>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Nagyon érdekes könyv egy olyan világról, ahová minimális betekintésünk van. Az egész észak-koreai helyzet számomra mint egy tudathasadásos állapot, ahol az emberek annyira le vannak korlátozva, hogy azt sem tudják, milyen élet is zajlik 200 km távolságban, az napjaik minden perce be van szabályozva, minden mozdulatukat lesik, nehogy kihágást kövessenek el, amiért akár halálbüntetés is kijár, ugyanakkor istenként bálványozzák az ország vezetőjét, aki szépen, lassan a nyomorba taszította őket.
A szerző a lehető legalaposabban leellenőrizte a forrásokat és igazságtartalmukat, majd megírta a történelem egyik leghihetetlenebb emberrablásának történetét. Talán száraznak tűnhet a sok dátum, név és adat, de nagyon olvasmányos, és annyira jól le van írva, hogy számomra egy filmezéssel ért fel az olvasás.
Nem vagyok egy filmőrült, de néhány elmített filmet szívesen megnéznék, hiszen elvileg pár közülük szinte kultfilmmé váltak, mindenesetre nagy hatással voltak.
Első könyvem ebben a témában, a Hyeonseo Lee – David John: A lány hét névvel már adott némi betekintést az észak-koreai életbe, de egészen más megközelítésből, így érdekes volt a „bennfentesek” oldaláról is megismerni az ország működését.

pikkupilvi P>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Éreztem a könyvön némi amerikaias szenzációhajhászást, spoiler de túl tudtam lépni ezen, mert az alapsztorin keresztül olyan részletességgel mutatja be a rezsimet, mint amit eddig egyik olvasmányom sem. Hihetetlenül informatív a politikát, a gazdaságot és KJI személyét illetően. Először tudtam meg többet arról, hogy Dél-Korea hogyan reagált a Kimek húzásaira. spoiler
Olvastam már több dezertőr önvallomását, Kim Dzsongil fiktív életrajzát, és ez a kötet gyönyörűen illeszkedik a sorba, az egyik legjobb a témában.

Zanit>!
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja

Aki olvasott már pár könyvet Észak-Koreával kapcsolatban, úgy gondolhatja, hogy semmin sem tudna meglepődni a témában. Pedig igen.
Nem a szokásos dicsőítő mende-mondák gyűjteménye ez (amit a helyiek kapnak 0-24-ben), hanem betekintést nyerhetünk Kim Dzsongil valódi életébe. Nem tévedhetetlen istenként festik le ezúttal, hanem egy tékozló, hedonista férfiként, aki nem veti meg az italt vagy a nőket, szinte bármit megtehet, miközben a nép éhezik és nyomorog. Nem sajnál sem pénzt, sem embert, ha az álmairól van szó. Bábként játszik mindenkivel, ha valakit a sajátjának akar tudni, egyszerűen elraboltatja, majd elvárja, hogy kedveljék és segítsék is az áldozatai. Néha az ugrott be róla, hogy olyan volt, mint egy hatalmas gyerek.
Érdemes elolvasni, bár szárazabb, mint az általam eddig olvasott észak-koreai könyvek, amiket azok írtak, akiknek sikerült onnan megszökni.

odivne>!

A Kedves Vezető születését már régóta várták, megjósolta egy fecske is, amelyik arról énekelt, hogy hamarosan érkezik egy csodás tábornok, aki majd uralni fogja az egész világot. Amikor az újszülött először felsírt, és a hangja messzire visszhangzott a táborban, a partizánok kisiettek sátraikból és kunyhóikból. Megölelték egymást, ünnepeltek és hálát adtak az újszülött gyermekért.

odivne>!

…, Kim Dzsongil nem okozott csalódást. Háromhetesen már járt, és egyedül sétált a táborban. Nyolchetesen már tudott beszélni…

Anton_Gorogyeckij P>!

Szin Szangok Budapestet gyönyörűnek találta, és nem tudta nem észrevenni, hogy a magyarok boldogabbak, jobban tápláltnak tűntek, mint a szomszédos szocialista országokban élők.

302. oldal (HVG Könyvek, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: Budapest
kratas P>!

Ha meghaltunk – az 1980-as években a várható élettartam Észak-Koreában 68 év volt, hat évvel kevesebb, mint egy jenki imperialista esetében, és nyolc évvel kevesebb, mint a szomszédos Japánban –, a testünk három napig az otthonunkban maradt, a gyerekeink és az unokáink virrasztottak mellettünk, aztán elmentek a párt helyi autótelepére, és könyörögtek, hogy kölcsönkaphassanak egy teherautót vagy egy kocsit, amellyel kivihették a testünket a temetőbe. A tetemes kenőpénz rendszerint megtette a hatását, de előfordult, hogy egy évig tartott visszafizetni.
A harmadik napon a család leült, evett egy tál üres, frissen készített rizst, aztán elvitték a testet a városon kívülre, arra a helyre, amelyet a helyi hatóság kijelölt, és a családunk bármiféle segítség nélkül, saját kezűleg eltemetett bennünket, ugyanabban a ruhában, amelyet egész életünkben hordtunk – természetesen a Kim Ir Szen-kitűző nélkül.
Az ugye mégsem járta volna, hogy Kim Ir Szen képmása a hideg földbe kerüljön. Életünkben a Vezető mindig mindenhol ott volt körülöttünk. Halálunkban legalább egyedül lehettünk.

Kapcsolódó szócikkek: élet · Észak-Korea
odivne>!

Szó szerint nem volt menekvés. Ha az ember megölte magát, ahogy azt sokan megtették, a család többi tagja táborba került. Ha esetleg márt ott voltak, akkor kivégezték őket, vagy magánzárkába kerültek…

MihálySzilvi>!

Az utolsó dolog, amelyre Szin Szangok emlékezett, az volt, hogy a cellájában ül, még a szívverését sem érzi, túl gyenge megmozdulni, sőt még állni is.

MihálySzilvi>!

Van egy régi ázsiai mondás: az ágy ugyanaz, az álmok újak. Ezt olyan házaspárokra szokták használni, akik ugyan együtt élnek, de nem kommunikálnak egymással, és akik annak ellenére, hogy minden este együtt alszanak, teljesen külön életet élnek.

27. fejezet, 317. oldal

MihálySzilvi>!

A hivatalos észak-koreai történelemkönyvek szerint, amikor Kim Ir Szen és a partizánjai 1945-ben végleg visszaszorították a japán elnyomókat a kínai-koreai határon túlra, és hosszú száműzetés után ismét a szülőhaza földjére léptek, az első faluban virágzó azáleamezők fogadták őket, és a látványtól öröm költözött a szívükbe. Onnantól Észak-Korea nemzeti virága az azálea lett.

20. fejezet, 238. oldal

odivne>!

A napközi és az óvoda napi tizennégy órán át tartott, rendszerint heti hat napot. Már kisgyerekként jelszavak sokaságát fújtuk kívülről: „Amit a párt eldönt, azt mi megvalósítjuk!”, „Váljunk emberi lövedékké, és védjük a Nagy Vezetőt!”

MihálySzilvi>!

A 20. század elejéig a koreai emberek hagyományosan nem használtak családi neveket. Amikor a japán császári birodalom gyarmatosította a félszigetet, megkövetelte a helyiektől, hogy válasszanak maguknak családnevet. A koreaiak többsége így alkalmat talált, hogy növelje vérvonala presztízsét, így a rendelkezésre álló családnevek közül választottak: Kim, Pak, Lee, Szin. Ezek mindegyike koreai nemesi családnév, így a 75 millió koreai napjainkban mindössze 270 családnéven osztozik.