Szobek ​kémei (Amerotke 7.) 25 csillagozás

Paul Doherty: Szobek kémei

I. ​e. 1477. Amerotke, a Két Igazság Csarnokának főbírája ismét kénytelen szembeszállni Egyiptom sötét erőivel.

Hatsepszut fáraó-királynő a tengeri népek fölött aratott győzelem után arra tér vissza északról Thébába, hogy a szomszédos tartományból, Núbiából halálos fenyegetés leselkedik a Két Országra.

A núbiai eredetű, gyilkos Aritész-szekta véres háborút indít a fáraó ellen. A Szindzsar-oázis környékén sorra tűnnek el nyomtalanul a birodalmi hírnökök és az egyiptomi hadsereg elitjét alkotó medzsaik, majd Imothepet, Szobek kémeinek néhai fő felderítőjét is holtan találják villája egyik zárt szobájában.

Az aritészek vadászatra indulnak, és a célpontjuk most már Hatsepszut. Vajon szembe tud szállni Amerotke a gyilkosságok és árulások kavargó förgetegével, hogy megmentse királynőjét, mielőtt Egyiptomot térdre kényszeríti saját fenyegető és veszélyes alvilága?

Paul Doherty zseniális új Amerotke-regénye varázslatos utazásra viszi olvasóit az ókori… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Gold Book, Debrecen, 2010

Chris_Land I>!
Paul Doherty: Szobek kémei

Egyiptom… Núbia… az egyik személyes kedvencem, hiszen onnan való a leghumorosabb karakterem (a toxikológus múmiaboncoló) a könyveimből. Mi több, mérgek, ami a másik, veszélyesebb énem. Szóval nálam minden klappolt. A rengeteg haláleset sem bántott, a leírások a régiek, a humort azóta is hiányolom, de maga a mű olvasható és fogyasztható volt, nekem legalábbis tetszett, köszönöm.

Dórica P>!
Paul Doherty: Szobek kémei

Túl sok halál esett meg, túl sok vér folyt e kötetben az én lányos ízlésemnek, de azért megérte elolvasni: tetszett az összeesküvés kibogozása és felgöngyölítése.

encus625 P>!
Paul Doherty: Szobek kémei

Szerettem ezt a sorozatot, de minden részben egyre több volt az áldozat és egyre szövevényesebb lett az ügy. Nehezen ment most is a ráhangolódás, a sok leírás időnként zavart és azt éreztem, hogy csak az oldalszámot növeli. Voltak benne bőven gyanús alakok ezúttal is.

Gold Book, Debrecen, 2010
Néro_B>!
Paul Doherty: Szobek kémei

Doherty sajnos nem tudja közel hozni az olvasóhoz sem Hatsepszut fáraónőt, sem pedig Amerotkét, ezért a hiányérzet. Az ókori egyiptomi világot már ügyesebben elénk tárja s Mataija főheszet is elénk libbenhet, ha olykor elmélázunk könyvmentes pillanatainkban.

utazó>!
Paul Doherty: Szobek kémei

Rengeteg név, csodás helyszínek: Théba, Nílus mente, Núbia. Inkább krimi, nagyon sok vérontással, árulással, halálos fenyegetésekkel tarkítva.

Az egyik falon egy festmény ábrázolta azt, hogy Ozirisz, Anubisz és Thot előtt mérlegre kerülnek a lelkek, melyeket három csoportba osztottak. A művész különös figyelmet szentelt azoknak a holtaknak, akik könnyűnek találtattak, és Amemet istennő elé kerültek, aki összetörte csontjaikat, porrá zúzta szívüket, és megitta vérüket.

Kapcsolódó szócikkek: Ozirisz
amanda888 P>!

Kürölnézett, és felidézte egy veterán zászlóvivő tanácsát a saját katonaidejéből: „Ne gondolkodj túl sokat: a képzelgés a talaj, amiben a félelem gyökeret ereszt.”

A falakat halvány színek és a vidéki élet jeleneteit megörökítő festmények díszítették. Az ajtó mellett egy költő és egy vak hárfás ült, és édes szerelmi történeteket adtak elő. A karcsú, gyér ruházatú heszetek pillangókként rebbentek egyik vendégtől a másikig. Ajkukat kifestették, szemüket kihúzták fekete kohllal, vörösen csillogtak körmeik a kezükön és lábukon.Az istenek udvarhölgyei édes illatú lótuszokat és más illatszereket kínálgattak a vendégeknek, hogy beillatosítsák fejüket, és lédús dinnyeszeleteket, hogy csillapítsák szomjukat.

A kerteket a Nílus csatornákon odavezetett, csillogó vizével öntözték, ez a víz tartotta nedvesen a Kánaánból ,a ragyogó virágok, a zöld fű, számos gyógy-és haszonnövény, és az illatos gyümölcsök honából hozott termékeny, fekete földet. A templomban nyüzsgő élet folyt: a területén volt az Élet Háza, Mirha Háza, voltak kisebb szentélyek, kerti pavilonok, pékházak és sörfőzdék, istállók és magtárak és kovácsműhelyek. A papok a szentélyeket felkereső zarándokokkal beszélgettek. A kereskedők kirakták áruikat, a Fül papjai pedig az árnyas tornácokon ülve várták azokat, akik meg akarták tisztítani lelküket az istenek ellen elkövetett bűnöktől. A harmóniát csak az esti áldozatbemutatásra terelt állatok bőgése és a madarak rikoltozása törte meg. A hangzavar majdnem elnyomta a kórusok himnuszait és a szent táncaikat gyakorló heszetek szisztrumainak csörgését. Az istállókból és a mészárosok felől felszálló erős szagok elkeveredtek az égőáldozat csípős füstjével, és az olajok, illatszerek és tömjén illatával.

A kezük és arcuk megmosásához nagy tálakban hoztak illatosított vizet a gyönyörű heszetlányok, vastag, olajos parókájukban virágokkal, derekuk körül szűk szoknyával, telt mellük előtt áttetsző gyolcsinggel. Kar- és bokapereceik megcsörrentek,ahogy előresuhantak. Néhányan közülük a legfinomabb gyümölcsök kipréselt levével teli kupákat kínáltak az érkezőknek.

A füst és gőzpamacsok között sólyom-, kutya- és keselyűálarcos papok jártak-keltek a fáklyákkal és lámpásokkal fényesen kivilágított kamrák körül. A kísérteties papok varázsigéket olvastak fel a Halottak Könyvéből, vagy a kissé döntött kőtömbökre fektetett holttestetek mellett serénykedtek. A bugyborékoló nátronnal teli tálakból sós illatú pára szállt fel, hogy elkeveredjen a mirha, a tömjén, a kassziaolaj és a borókabogyók illatával. Egyes tetemek sós vízben áztak, hogy zsíros szöveteik feloldódjanak a balzsamozás következő lépése előtt. A kádak mellett ott sorakoztak a gondosan megjelölt kanopuszedények a belső szervek, a gyomor és a tüdő számára. Más holttestek testüregeit fenyőgyantával átitatott vászoncsíkokkal tömték ki. Az egyik kőtömbnél egy pap hajolt az elhunyt fölé, arra készülve, hogy megejtse a vágást az oldalán a szent obszidiánkéssel.

[…] belekortyolt a vizestömlőjébe, majd az erszényéből elővett egy nátronlabdacsot és a szájába tette, hogy megőrizze a nedvességet. A sivatag tényleg a tűz otthona. A talaj forró volt, mintha a föld gyomrának izzása hevítette volna.

A válogatott harcosok hófehér szoknyát viseltek, fejüket királyi kék és arany kendő takarta. Alaposan fel voltak fegyverezve, a derékövükbe kétélű, egyenes pengéjű tőrt tűztek aranyozott hüvelyben, az egyik kezükben lándzsát, a másikban magas, leopárdbőrrel díszített pajzsot tartottak.

Felbődültek a kagylókürtök, jelezve, hogy a nép felnézhet „szép arcú és daliás termetű” fáraójára.