A ​kísérteties csönd 13 csillagozás

Egyedül vagyunk a Világegyetemben?
Paul Davies: A kísérteties csönd

Amióta ​csak önálló, kreatívan gondolkodó lényként létezik az ember, azóta foglalkoztatja annak a gondolata, hogy nincs egyedül, azaz létezniük kell még velünk egyenrangú, netán még intelligensebb, fejlettebb lényeknek – valahol. Míg eleink inkább földi környezetünket népesítették be képzelt-remélt teremtményekkel, addig a modern kor emberét inkább a földönkívüli létforma létezése izgatja. Mindez ráadásul nem csupán fantázia: az Univerzum méretei reális lehetőségként vetítik előre más világok lakóinak létezését, olyannyira, hogy természettudósok százai foglalkoznak a legkomolyabban ezzel a lehetőséggel, keresve a kapcsolatot a feltételezett űrlényekkel. A kutatásnak hivatalos kereteket a SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) biztosít lassan ötven éve – az ő munkájukba kínál bepillantást Paul Davies kötete, amelynek első felében a kozmológus-asztrobiológus szerző a Földön kívüli létformák lehetőségének fizikai és biológiai feltételeit boncolgatja, olyan kérdéseket… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord

Akkord, 2010
314 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632520520 · Fordította: Both Előd

nyirog>!

Paul Davies: A kísérteties csönd Egyedül vagyunk a Világegyetemben?

Mindig is érdekelt az űrkutatás, illetve mindig is érdekelt, hogy egyedül vagyunk e a világegyetemben. Ezek után természetesen kötelező volt azámomra ez a könyv. Bevallom, eléggé beleástam már magamat a témába, sok hasonló témájú értekezést olvastam, illetve szabad óráimban szívesen bújom az űrkutatással foglalkozó siteokat, így már volt egy kialakult véleményem. Részben ezt meg is erősítette Paul Davies könyve, de elég sok újdonságot is tudott mondani. Viszont a nönyv utolsó fejezete a vallásos értekezéssel egyáltalán nem illik ide és nem is tetszett
Fantasztikus dolog belegondolni, hogy mennyi mindent nem ismerünk, mennyi minden van még amit felfedezhetünk és rácsodálkozhatunk.
Nem tudom melyik a megdöbbentőbb: az ha egyedül vagyunk a hatalmas világegyetemben, vagy az ha nem? Bármelyik is bizonyul igaznak, az kifejezetten sokkoló válasz lesz

Sytka>!

Paul Davies: A kísérteties csönd Egyedül vagyunk a Világegyetemben?

Furcsa, tudományos, magával ragadó, gondolatébresztő, felkavaró, nevetséges… Néhány érzelem, amit kiváltott belőlem Paul Davies összességében kiváló munkája, amely azt a kérdést boncolgatja, lehetséges-e (intelligens) élet a Világegyetemben az emberiségen kívül. Davies a közismert SETI-program tudományos kutatója, úgyhogy a kérdést is ezen a nívón kezeli: senki ne számítson tehát UFO-históriákra, teheneket elrabló és kísérletező idegen lényekre, szigorúan titkolózó kormányokra. Ez a könyv nem a zsigeri bulvárigényeket kívánja kiszolgálni, hanem tudományos alapokon állva elmélkedik erről a nehéz kérdésről még akkor is, ha néha meglódul a szerző fantáziája.

Bevallom, ebben az évben talán nem olvastam még egy ilyen inspiráló munkát, amely így átmozgatta volna a gondolataimat! Davies meglátásai – annak ellenére, hogy jó tudós – néha átlépik a tudományosság határait, amikor a földönkívüliek milyenségéről, egy kapcsolatfelvétel esélyeiről gondolkodik – de a fantázia szárnyalása sosem válik olcsóvá, gagyivá, és messzire kerüli a fentebb említett „ufóskodásokat”. Davies tehát józanul veszti eszét, amikor olyanokat ír, miszerint lehet hogy árnyékbioszféra is van a Földön (vagyis egy „második biológiai rendszer”, amit nem veszünk észre magunk körül), esetleg a földönkívüliek Neumann-gépek segítségével is kereshetnek bennünket, vagy éppen nem is bennünket akarnak, csak a világűrben kószáló üzeneteiket mi is megcsapolhatjuk.

Már ha léteznek ugye egyáltalán. És itt jön be az, hogy néha kicsit „nevetségesnek” is éreztem ezt az egész SETI programot. Nem bántani akarom a szerzőt, sőt fejet hajtok engem bőségesen meghaladó tudása előtt – de mégis nehéz nem legyinteni, amikor maga Davies ismeri el, hogy a SETI-nek komoly esélye van arra, hogy mindig eredménytelen maradjon. Kicsit megsajnáltam ezt az embert. Nem lehet könnyű egy olyan tudományos program arcának lenni, ami talán a világon a legeredménytelenebb – hiszen az emberiség többek között azért űzi a tudományos vállalkozást, azért alakult ki számos tudományág, mert maga a tudomány eredményeket képes felmutatni. Nos, a SETI-nek maximum filozófiai-társadalmi hatásai voltak az eddigiekben, de amiért szerveződött és amiért működik, azt a reményt természetesen még nem váltotta be. Ám igaz, ami igaz: ha lesz eredmény, ha esetleg megtörténik a szinte lehetetlen, és találunk a széles kozmoszban valamit, az szegről-végről feldúlja majd az emberi faj életét, valószínűleg fel sem fogjuk mennyire. A könyv még ezzel a kérdéssel is foglalkozik: hogyan kell elképzelni, ha E.T. bejelentkezne hozzánk – milyen lépések várhatók részünkről ebben az esetben, és kinek van joga egyáltalán a Föld nevében megszólalnia?

Remek könyv, kiváló stílusban, szép kivitelben. Azt hiszem ez a könyv jó választás a nyári éjszakák témájaként. Kiülni a sötétben a fűbe, nézni a nyári csillaghullásokat és kicsit beleborzongani a Világegyetem nagyságába – ezt az érzés időként jó átélnie az embernek. S miközben átéli, egy hideg sör mellett arról filozofálgat a barátaival Davies könyve nyomán, amit erről olvasott. Ezt a kontextust és persze a könyvet is ajánlom minden földlakónak!

arsenal0522>!

Paul Davies: A kísérteties csönd Egyedül vagyunk a Világegyetemben?

Bevallom kicsit elfogult vagyok Davies írásaival, mert a Megbundázott Világegyetem című könyve nagy kedvencem.Ebben a könyvben is részletes alapossággal ír, a földönkívüli életformák létezését taglalva (ám elszomorító, hogy a velük való találkozásra jelenleg minimális esélyt lát).

Antav>!

Paul Davies: A kísérteties csönd Egyedül vagyunk a Világegyetemben?

Ahogyan a könyv előtt, úgy most, az olvasása után is az a személyes véleményem, kizárólag mentalitás kérdése hiszünk-e a kis zöld idegenekben.
Ebben a dologban Davies sem tud -nem tudhatna, és nem is akar-, perdöntő információkat szolgáltatni, viszont rengeteg érvet és elméletet sorakoztat fel mindkét eshetőség mellett.
Számomra a legérdekesebb az, ahogyan a szerző a ránk, emberiségre gyakorolt hatást járja körbe, bármelyik álláspont is nyerjen igazolást.

Érdekes olvasmány volt ez, és a hatására még inkább pártolni tudom a Seti munkáját.

Gábor_Hernádi >!

Paul Davies: A kísérteties csönd Egyedül vagyunk a Világegyetemben?

Paul Davies összegzi a könyv írásakor 50 éves SETI történetét és lehetőségeit. Milyen módon üzenhetnek nekünk az idegenek? Hogyan találhatnánk meg őket? Mit tegyünk, ha megtaláltuk? Egyáltalán léteznek?

csillagka>!

A tudományos kozmológia a tárgyát képező galaxisok milliárdjaival, amelyek a tér mélységeiben szétszórva helyezkednek el, azért nem rombolta le az intézményes vallásokat, mert a vallásos hit elsősorban az emberrel foglalkozik, nem pedig az Univerzummal. Valóban, a legtöbb vallás egy bizonyos fajjal foglalkozik, amelyik egyetlen galaxis egyetlen bolygóján jött létre és élettartama a Világegyetem korának százezred része – egy fajjal, amely mindennek ellenére azt tartja, hogy különleges kapcsolatban áll a kozmosz Építészével.

nyirog>!

Olyan, mintha tűt keresnénk a szénakazalban, de még csak azt sem garantálja senki, hogy valóban van a kazalban legalább egy tű.

csillagka>!

Egyesek attól tartanak, hogy az idegenek rabszolgasorba hajtanak bennünket, ez azonban őrültség. Egy a csillagközi űrutazás megvalósításához kellően fejlett technológiát birtokló közösség aligha küszködik munkaerőhiánnyal.