A ​megvilágosodás ékköve 6 csillagozás

A szemlélet, a meditáció és a cselekvés gyakorlata
Patrul Rinpocse: A megvilágosodás ékköve Patrul Rinpocse: A megvilágosodás ékköve Patrul Rinpocse: A megvilágosodás ékköve

A régi korok mestereinek tanításai legalább olyan aktuálisak napjainkban, mint amikor néhány száz évvel ezelőtt elhangzottak. Ez a könyv a híres tibeti tanító, Patrul Rinpocse tanításait tartalmazza, Dilgo Khjence Rinpocse, korunk egyik legkiválóbb buddhista mesterének magyarázatai kíséretében. A szöveg – a gyakorlás alapjainak bemutatását követően – részletesen ismerteti a vadzsrajána meditációs módszereit, a mantra-recitációt és a vizualizációs gyakorlatokat, különös tekintettel Csenrézi, az együttérzés buddhájának meditációjára.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Buddhizmus mesterei A Tan Kapuja

A Tan Kapuja, 2020
Farkas Lőrinc Imre, Budapest, 1999
252 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637310479 · Fordította: Erdődy Péter

rOy_Zomby>!
Patrul Rinpocse: A megvilágosodás ékköve

Patrul Rinpocse: A megvilágosodás ékköve A szemlélet, a meditáció és a cselekvés gyakorlata

Szép és bölcs tanítás, A-tól Z-ig.
Érdemes úgy tanulmányozni, hogy közben Csöpel Láma tanításait is meghallgatjuk:

Zero_equal_Two>!
Patrul Rinpocse: A megvilágosodás ékköve

Tényleg ékkő,
messze sugárzó,
keveseknek látszó.
(= nehezen beszerezhető :) )

Már nem emlékszem,
mi van ebben a könyvben,
de emlékszem rá,
nagyon szerettem.

Az Ősforrással közvetlen
kapcsolatod van, senki
nem áll előtted az ajtóban.

S bár kulcsokat fognak

amit Nyugaton látunk, azt
Kelet árnyékának vesszük.

Az ideológiákat így
fordítván vissza
lesz majd a vizünk tiszta.

És időt bele nem teszünk,
mert elveszünk.

F_Orsolya>!

A tanítások hallgatására és tanulmányozására irányuló helyes indittatás.

A világegyetem számtalan élőlénye közül mindegyik, beleértve a legapróbb bogarat is, a boldogságra és a szenvedés elkerülésére törekszik. Miközben azonba a boldogság után kutatnak, egyikük sem tudja, hogy a boldogság kizárólag a pozitív tettek eredményeképpen jöhet létre. Mindent megtesznek, hogy megmeneküljenek a szenvedéstől, de fogalmuk sincs arról, hogy a szenvedés valódi okai a negatív cselekedetek. Így akaratlanul hátat fordítanak a boldogságnak és fejest ugaranak a szenvedésbe.
A negatív tettek feladása nélkül boldogságot remélni olyan, mintha tűzbe tartanánk a kezünket, s közben abban reménykednénk, hogy nem fog megégni. Természetesen senki nem akar szenvedni, megbetegedni, fázni vagy éhezni, de amíg negatív, ártó cselekedeteket hajtunk végre, a szenvedés garantált.
Ehhez hasonlóan boldogságban sem lehet részünk addig, amíg pozitív tettekkel, szavakkal és gondolatokkal meg nem teremtjük annak okát. A pozitív, segítő szándékú cselekvést nekünk magunknak kell kifejlesztenünk, hiszen megvenni vagy ellopni nem lehet, s véletlenszerűen sem fog az ölünkbe pottyanni.

F_Orsolya>!

Nehézségeink forrása, hogy nem gondolunk másokra. Minden tevékenységünk közben vizsgáljuk meg tudatunkat, hogy lássuk, önmagunkért vagy másokért cselekszünk. Így fokozatosan képessé válunk arra, hogy tudatunkat minden körülmények között kézben tartsuk.

F_Orsolya>!

Félredobtam minden tudásomat, az összes elméletet,
Nincs többé szükségem rájuk.
Tetteim csak ezt az életet szolgálták,
Gondolataim csak káprázatok voltak,
Nincs többé szükségem rájuk.
Most eljött az ideje, hogy valami hasznosat tegyek,
Ezért a hat szótagú mantrát recitálom.

F_Orsolya>!

Az élet örömei és szenvedései iránt érzett remény és félelem meghaladása a dharma alapköve.

F_Orsolya>!

A szamszárából történő szabadulás iránti szilárd eltökéltség híján dharma-gyakorlásunk soha nem fog teljes mértékben kifejlődni.