Szingli 30 csillagozás

Egy Gucci boldogságának titkai
Patrizia Gucci: Szingli

Patrizia Gucci gyönyörű, körülrajongott, magabiztos nő, akinek flört- és szépségtitkaira egy világ kíváncsi. Bulvárlapok éppúgy, mint a dúsgazdag és botrányairól híres elit, amelynek ő is tagja. E könyv lapjain a vérbeli „celeb” a szingli lét édes titkaiba avat be; hogyan lehet egyedül, de nem magányosan, hanem igenis boldogan és kiegyensúlyozottan élni. Újszerű megközelítésben okos tanácsokat ad, miközben a szingliség örömeit is feltárja, egyedi és őszinte hangon, ahogy csak egy szép és egyedülálló nő tud erről mesélni, hiszen ahogy írja: „A legnagyobb luxus, hogy csak magunktól függünk: miért kellene elhinnünk, hogy képtelenek vagyunk férfi nélkül élni?”

A híres firenzei család negyedik nemzedékéhez tartozó Patrizia Gucci divattervező és festő, emellett újságíróként saját heti rovata van a Donna Moderna című olasz hetilapban. A Szingli és a Csábítás az utóbbi évek legnagyobb könyvsikerei voltak hazájában.

Ulpius-ház, Budapest, 2008
194 oldal · ISBN: 9789632541266 · Fordította: Kalotai Judit

Molymacska>!

Patrizia Gucci: Szingli Egy Gucci boldogságának titkai

Bár nem feltétlenül látszik rajtam, de most egy (kisebb) olvasói válságba estem. Egyszerűen nem ment az olvasás, nem ment a koncentrálás, nem tudtam rávenni magam, hogy kinyissak egy könyvet. Ekkor akadt a kezembe ez a könyv, amire azért figyeltem fel, mert hihetetlen ritka szedésű a könyv, a témája pedig… egyszerűen feldolgozható, könnyed olvasmány lehet. Nos igen, ami másnak hiba, az nekem az olvasói válságból való kiút.
Először azt hittem, hogy egy történet lesz, de hamar kiderült, hogy inkább életmódkönyvnek mondanám. Ha most, tizenkét évvel a magyar kiadás után megjelenne, biztos vagyok benne, hogy rengeteg stock fotó lenne benne, főleg csokiról, rúzsról, virágokról, és helyes pasikról. De ez még nem akkor jelent meg, így inkább csak a szöveget húzták szét (számomra kellemesen szellősre) és egy szépen tagolt könyvet olvashatunk.
A könyv úgy épül fel, hogy először kapunk egy bevezetőt a szingli életről egyfajta ráhangolódásként. Hogy ez nem baj, érzésekkel jár, jóval és rosszal is. Azután a könyv bemutat nekünk tízfajta szingli típust. Ezek a típusok nagyon sematikusak, és úgy éreztem, nem csak a szinglikre igazak, hanem a nem szingli hölgyekre is, egyszerűen csak itt más a fókusz. Ugyanúgy van Wonder woman meg rendmániás nő, akkor is, ha van férje, és akkor is, ha nincs. Ellenben jó motiváció lehet valakinek, aki olvassa, hogy megtalálja a saját típusát a könyvben. Sajnos a könyv nem gondolja úgy, hogy ettől még minden típus problémájára megoldást kell találnia, így egyes típusoknál a probléma leírása után ugrunk a másik típusra. Számomra ez sem tetszett benne, hogy bár segíteni szeretne, a könyv sokszor saját korlátozottsága miatt nem tud.
Ezután a változásról szól, minden szingli felé (ami kimaradt eddig). Érdekes volt, hiszen hangsúlyozza az önismeretet, ami nagyon tetszik benne, és az énidőt is (amit így nem mond ki, de érezzük), ellenben egy olyan hölgy írta ezt a könyvet, aki extrovertált. És el se tudja képzelni, hogy valakinek jó érzés lehet „csak” könyvet olvasni, „csak” otthon filmet nézni, vagy „csak” szűk baráti körrel lenni. Minden kis tippből meg próbálkozásból sütött, hogy menj el otthonról, minél messzebbre, ismerkedj emberekkel, járj bálokba (!!!!), és hogy ezt megtedd előtte sminkelj, járj masszázsra, fodrászhoz, akárhova. Ez jó tanács lehet egy olyan világi nő számára, aki tényleg szereti a nőies dolgokat és a társaságot, ellenben az én számomra kicsit visszás is volt, hiszen hát… nincs lehetőségem pl bálokba menni minden héten. De ugyanúgy arra sincs lehetőségem, hogy minden héten shoppingolni menjek, ahogyan számomra a sminkelés se élvezetes időtöltés.
Ezután pedig rátérhetünk a szinglik viselkedésére, avagy mit csinálj különféle helyzetekben. Ami számomra furcsa volt, hogy több helyzetet túlspilázott (pl a mozit. Szoktam egyedül moziba menni, és?) vagy egyszerűen lehetetlen helyzetet teremtett (te szoktál egyedül étterembe menni? én sem! Kávézóban még okés lenne, de az a fejezet nem arról szólt, hanem a tényleg minőségi, jó éttermekről, amik ha szingli vagy, a barátnőiddel, barátaiddal, családoddal látogatod meg. Nem egyedül.). Ez a fejezet is kicsit túl nőcisre sikerült számomra, attól függetlenül, hogy sok dolgot még most is egyedül csinálok (utazás, mozi pl)
A könyv érdekessége az is, hogy nem mindig feltétlen a szingli nőkről szól, hanem olyan nőkről is, akiknek valamiben egyedül kell megállniuk a helyüket. Talán arról is szól valamennyire ez a könyv, milyen nőnek lenni, hogyan ismerd ki magad, hogyan legyél szebb/jobb/sikeresebb nő, így ha nem vagy szingli se rettentsen el a könyv, hiszen olvasható, érthető, és információkat közlő párkapcsolatban lévő nők számára is.
Ez nem az én könyvem, mert nem vagyok nőcis nő. Nem sminkelek, nem járok partykra, nem szeretek főzni (ami Gucci szerint nem létezhet, pedig igen), de ettől még ez nem rossz könyv Csak nem nekem szól. A nőcis nőknek viszont igen, sőt sokat segíthet is számukra a könyv a szingli lét problémáiban is. Nekik ajánlom a könyvet, férfiaknak, és nem nőcis nőknek inkább nem.

LeZsu>!

Patrizia Gucci: Szingli Egy Gucci boldogságának titkai

A kötet végére sem értettem meg, hogy a szerző kit akart megszólítani ezzel a könyvvel. Az alcím több, mint click bait, ahogyan egyik-másik fejezet címe is. Írásban engem kifejezetten zavar a fölhív, fölér, stb. alakok használata, itt szinte minden oldalon volt néhány darab ezekből.

Miután ezeken túllendültem, elkezdtem másként szemlélni a könyvet. A kötet maga nagyon kézre álló, jó volt kézbe venni. Kifejezetten tetszett az alkalmazott betűtípus és az, hogy nem kellett szétfeszíteni a könyvet, hogy a belső margó melletti karaktereket is lássam.

A tartalom már egy másik kérdés. Az irodalomjegyzék hiánya már mutatja: ez nem egy tudományos értekezés, nem egy pszichológiai kutatásokkal, statisztikákkal alátámasztott írás, ez csak a szerző saját véleményének, nézőpontjának, tapasztalatának a leírása. Ha így tekintek erre a könyvre, akkor szerintem ez egy kifejezetten jó kötet. Szépen összeszedi a sztereotípiákat, a különböző típusokat, sok – az általam – befelé bólintósnak nevezett kérdés, amik az adott téma továbbgondolására sarkallnak bennünket. Jó, hogy ezekre a nyitott kérdésekre a szerző a saját válaszait sem adja meg. A könyv egy része eléggé erőltetett ugyan, mégis sok választási, döntési, átgondolási lehetőséget is tartalmaz, ami hasznos kiindulási alap lehet egy egyedülálló nőnek.

Azt viszont soha nem szabad elfelejtenünk: ez a könyv csak valakinek a saját tapasztalata, amit megosztott másokkal . Bár véleményem szerint jól tette, hogy megírta ezt a könyvet, ettől ez még nem lesz önsegítő könyv, még akkor sem, ha Patrizia Gucci nem egy hétköznapi személyiség. Ha önsegítő könyvekkel szembeni elvárásokat támasztunk ezzel a könyvvel szemben, akkor csalódás lehet. Ha csak érdekel egy másik nő gondolatmenete és tapasztalata erről a témáról, akkor viszont érdemes elolvasni.

Cheril>!

Akár elfogadjátok, akár nem, az egészséges kapcsolatok kialakításának alapja önmagunkkal való jó viszony.

107. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Cheril>!

Önmagunkon mosolyogni nagy erény. Ha akkor is meg tudjuk ezt tenni, amikor minden a lehangoló önsajnálat felé mutat, akkor fél lábbal már kint vagyunk a kátyúból.

18. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Cheril>!

Néha valóban elengedhetetlen, hogy legyen valaki, akinek mindent el lehet mondani. Valaki, akire minden körülmények között számítani lehet.

101. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Cheril>!

Önmagunk ápolása tulajdonképpen az önmagunk iránti tisztelet jele.

119. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Cheril>!

Az egyszerű tény, hogy nevetünk egyet a barátnőinkkel, már meg tudja változtatni a napunkat. A legnehezebb napokat is elviselhetővé teszi az irónia, az önirónia, a játékos könnyedség. A nevetés visszaadja a reményt.

136. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Cheril>!

A nevetés gyógyít, a szórakozás örömet nyújt, mindenkinek ajánlatos belekóstolni.

139. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Kapcsolódó szócikkek: nevetés · szórakozás

10. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Cheril>!

A gyászhoz hasonlóan a válást is csak később dolgozza föl az ember, ha már túl van azon a rettenetes pillanaton, amikor minden összedőlni látszik.

32. oldal Patrizia Gucci: Szingli

Cheril>!

A túl hosszú ideje magányos nő hajlamos túlzott figyelmességgel körülvenni a hozzá közeledőket.

45. oldal Patrizia Gucci: Szingli

judybee >!

És ne felejtsétek el, soha nem szabad köszönetet mondani a pincérnek, mikor kiszolgál titeket, még akkor sem, mikor szolgálatkészen kifilézi nektek a halat.

151. oldal, A boldog szingli viselkedése