24. legjobb ifjúsági könyv a molyok értékelése alapján
35. legjobb fantasy könyv a molyok értékelése alapján
83. legjobb kortárs könyv a molyok értékelése alapján

Szólít ​a szörny 947 csillagozás

Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

A ​szörny, ahogy a szörnyek szokása, nem sokkal éjfél után jelent meg.
Conor ébren volt, amikor megérkezett.
Rémálomból riadt fel.
Nem egy rémálom volt ez, hanem az a rémálom,
amit annyiszor álmodott mostanában.
Az, amiben sötét van és vihar és sikoltás.
Az, amiben kicsúszik keze szorításából a másik kéz, akárhogy is próbálja megtartani.
Amelyik mindig úgy végződött, hogy …

De ez a szörny valahogy másmilyen volt, nagyon öreg és vad, és a legveszélyesebb dolgot akarta Conortól.
AZ IGAZSÁGOT.

Conor rákban szenvedő anyjával él. Rémálom gyötri, amiben kicsúszik keze szorításából egy másik kéz, akárhogy is próbálja megtartani. Aztán megjelenik egy szörny előtte, de az nem a rémálombeli szörny, nem olyan rémisztő, és három történetet mond el neki. A negyediket Conortól várja, amiben Conornak ki kell mondania az igazságot. Az igazságot, amelyben Conor ki meri és ki tudja mondani, hogy legyen már vége a szenvedésnek, legyen… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

Vivandra, 2019
216 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638883995 · Fordította: Szabó T. Anna · Illusztrálta: Jim Kay
Vivandra, Budaörs, 2012

Conor O’Malley

Algernon P>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Nem akartam tudni, mi fog történni 12:07-kor.
Nem akartam megismerni Connor rémálmát.
Nem akartam megtudni a negyedik mese végét.
El akartam neki mondani, hogy minden rendben lesz.
El szerettem volna hinni, hogy ez nem lehet igaz.

Nem tudok írni a könyvről, hiszen hirtelen szembetaláltam magam a legeslegnagyobb félelmemmel, ami meghatározza minden döntésem, meggyengít a nehéz pillanatokban, ami a legtöbbet foglalkoztat mostanában. Megdöbbentett, és nem tudtam nem sírni.
Legnagyobb hibám, hogy én sem tudom elfogadni. Ellenségnek tekintem, melyet le akarok győzni. Mindig is le akartam.
Egyik legnagyobb tévedésem, hogy nem lehet. Együtt lehet vele élni. Elfogadni.

Amikor pedig elfogadod, akkor könnyebb lesz minden.
Mintha Connor édesanyja csak a fia jóváhagyására vágyott volna. Mintha addig nem tudott volna elmenni innen.
spoiler ld. Amíg élek c. könyv

Megrendítő és mágikus történet ez, az egyik legmegrázóbb félelmünkről, mese arról, amivel nem akarunk szembenézni. De nem kerülhetjük el.
Gyönyörű allegória az elfogadásról, az elmúlásról. a sosem szűnő bűntudatról és örökös miértről.
Melyre nincsen válasz. Szeretnék eljutni oda, ahová Connor.

Gaura_Ágnes IP>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Szólítanom kellett a Szörnyet, hogy túléljem ezt az olvasást. Szükségem volt a segítségére, ő pedig jött, hiszen mindig tudja, mikor kell jönnie – és elmart egy darabot a szívemből, hogy ne fájjon annyira. Pont úgy szenvedtem, mint Conor: spoiler

Az első pár fejezet után tudtam, hogy nem olvashatom utazás közben, így este nekifeküdtem, és addig nem tettem le, amíg a végéhez nem értem. Aztán még zokogtam egy ideig, próbáltam engedni magamból a feszültséget. Amikor végre megtöröltem a szemem, annyira fáradtnak éreztem magam, mintha egy rémálomból ébredtem volna.

A mobilomra pillantottam – 12:07-et mutatott.

AfterEight>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Itt egy ifjúsági könyv, életem legnehezebb könyve. Mázsás súlya van.
Remélem kevés gyerek van aki megérzi.
Furcsa okból kezdtem el olvasni, szeretem a fákat.
Lehet, hogy szólítottam. Tíz évbe telt még ideért. Így is fájt. Segített?
Igen, még ennyi idő után is, még ilyen korú „gyereknek” is tud valamiben segíteni.

Azoknak ajánlom akik ilyen problémával kell, hogy szembenézzenek.
Először a szülő olvassa el, hogy eldönthesse a gyerek kezébe kell-e adnia.

spoiler
Most valami vidám lezárás kellene. A tiszafa. Nagyon megszerettem, de hát
sose tudtam a fáknak ellenállni :)

DoreenShitQ>!

Kedves Patrick Ness!

Köszönöm, hogy két napon át, amíg olvastam ezt a regényt te voltál a szörnyem és elmesélted nekem ezt a történetet. Talán sose fogom elfelejteni.

Köszönettel és tisztelettel:
Doreen

U.i.: Siobhan Dowd is ezen a véleményem van, biztos vagyok benne. Szívesen olvasná :)

AniTiger P>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Zseniális, bár elég kemény a sztorija. Engemet teljesen lekötött a történet, az illusztrációk pedig ahhoz képest, hogy fekete-fehérek nagyon részlet gazdagok, könnyedén beléjük tudtam feledkezni. Amúgy a történet olyan, amin akkor is kattog az ember agya, ha éppen nem olvassa vagy már a végére ért… meg kell emészteni és fel kell dolgozni.
Tetszett. Igazi remekmű és bár tényleg nem egy vidám olvasmány, a mondandója miatt érdemes odafigyelni rá és elolvasni.

Új kedvenc.

Rajongás ON: https://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2016/08/szolit-a-s…

Vivandra, Budaörs, 2012
RosszQtya>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Én valami egészen másfajta sztorira számítottam, valami sokkal darkosabbra, borzongatóra, de szerencsére nem így lett.
Kaptam helyette egy lenyűgöző történetet, ami olyan súlyos amilyen csak egy megtört lélek lehet.Sajnálatos módon, nem rég én is osztoztam a kisfiú sorsában, ezért aztán nagyon megérintett az egész, nehezen is tudtam elengedni.

FairyDust P>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Gyönyörű ez a kiadás, és persze a történet is örök kedvenc marad.
A filmadaptáció is zseniális szerintem.
Garantált sírás!

ggizi>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Mélyen érintett ez a könyv, ahol az álom és a valóság szürreális keveredésében egy tizenhárom éves fiú anyja betegsége miatti lelki gyötrődéseit követhetjük végig. Nagyon élesen átjöttek a sorok között az érzelmek. A negyedik történetig főleg frusztrációt éreztem, Conor haragja és a tehetetlenségérzete csak úgy sütött a lapokról. De aztán A negyedik történet, Conor története, már szíven is szúrt. Nem úsztam meg könnyek nélkül… Megrázó…
Ezek a hihetetlenül kifejező illusztrációk rengeteget hozzáadtak a történethez. Élmény ilyen könyvet forgatni.

hpatrik97>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Úgy kezdeném, hogy nem vagyok egy sírós típus, nagyon ritkán sírok könyveken. Ezen sikerült.

Egy rövid történet, egyszerűen de még is gyönyörűen megírva, érdekes, művészi illusztrációkkal telepakolva. A mondanivalója pedig eszméletlenül hatalmas!

Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet!

Éva_Bátka>!
Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Miután végigbőgtem az utolsó fejezeteket, megöleltem a békésen alvó anyámat off és a sötétben szuszogó fiamat…
…bárcsak lenne velük még 100 év…

Lanore P>!

Nincs mindig jó. A mesék hősei nem mindig egyértelműen jók vagy rosszak. Ahogy az emberek többsége sem az.

Roni_olvas>!

Nem szavakkal írod az életedet. Tettekkel írod. Nem az a lényeg, hogy mit gondolsz. A lényeg az, hogy mit cselekszel.

Kapcsolódó szócikkek: tett
Róka>!

És ha senki nem vesz észre, mondta a szörny, akkor vajon létezel-e egyáltalán?

Lanore P>!

Hogy lehet, hogy a láthatatlan emberek magányosak lesznek, ha végre észreveszik őket?

patricia>!

A mese olyan, mint egy vadállat, mondta a szörny. Ha elengeded, ki tudja, mekkora pusztítást hagy maga után.

AniTiger P>!

– Bárcsak lehetett volna száz évem – mondta nagyon halkan. – Száz évem, amit mind neked adhattam volna.

178. oldal, 100 év

Lanore P>!

– És ha egy napon visszagondolsz – folytatta az anyja sírva –, és sajnálod, hogy ilyen dühös voltál, és szomorú leszel, hogy annyira haragudtál rám, hogy még szólni sem tudtál hozzám, akkor jusson eszedbe, hogy ez nem baj. Érted? Nem baj! Én tudtam. Én tudom! Érted? Tudom, mi mindent akartál elmondani, úgyhogy nem is kell hangosan kimondanod. Rendben?

Juci IP>!

[…] nem az a lényeg, hogy mit gondolsz, mert az elméd mindennap ezerszer mond ellent önmagának. […] Az eszeddel könnyen elhiszed a kegyes hazugságokat, miközben tisztában vagy a fájdalmas igazsággal, ami a hazugságokat szükségessé teszi. És az elméd megbüntet, ha mindkettőben hiszel.

patricia>!

A történeteknél nem létezik vadabb dolog, zúgta a szörny. A mesék űznek, megmarnak, vadásznak rád.

Népszerű triviák

kétezertizenhúsz>!

Patrick Ness kedvenc állata az orrszarvú. Szinte az összes könyvében cameózik legalább egy ilyen állat. (Például a Soha nincs vége című kötetében Owen ágyán található egy orrszarvú plüss, a Chaos Walking c. trilógiában a gyilkocéroszok az orrszarvúk mintájára jöttek létre stb.)

[m.youtube.com]

Kapcsolódó könyvek: Patrick Ness: Háború a békéért · Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny · Patrick Ness: Soha nincs vége · Patrick Ness: Mi, hétköznapi halandók

Patrick Ness: Háború a békéért
Patrick Ness: Soha nincs vége