The ​Butcher Boy 5 csillagozás

Patrick McCabe: The Butcher Boy Patrick McCabe: The Butcher Boy Patrick McCabe: The Butcher Boy Patrick McCabe: The Butcher Boy Patrick McCabe: The Butcher Boy Patrick McCabe: The Butcher Boy Patrick McCabe: The Butcher Boy Patrick McCabe: The Butcher Boy

Set in Ireland, this book tells the story of teenage hero Francie Brady. Things begin to fall apart after his mother's suicide – when he is consumed with fury and commits a horrible crime. Committed to an asylum, it is only here that he finally achieves peace. Shortlisted for the 1992 Booker Prize.

Eredeti megjelenés éve: 1992

>!
Picador, London, 2014
258 oldal · ASIN: B00M4403FM
>!
Picador, London, 1998
216 oldal · ISBN: 0330369563
>!
Delta, 1994
232 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780385312370

1 további kiadás


Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

entropic P>!
Patrick McCabe: The Butcher Boy

Nem tudom, mikor volt olyan utoljára, hogy majdnem egy hónapig tartott, mire egy regényt végigolvastam. Még a Súlyszivárvány is megvolt úgy két és fél hét alatt, pedig az úgy ötször akkora könyv, mint ez. Oké, ebben most voltak a könyvtől független okok is, de még az olvasás szempontjából ideális körülmények között sem hiszem, hogy sokkal hamarabb végeztem volna vele. Nagyon nyugtalanító, durva könyv, több szempontból is. Most ezekről röviden, később majd összeszedem a gondolataimat rendesen.

– A főszereplő és elbeszélő egy mentálisan beteg srác, nem az a mostanában a könyvekben „népszerű”, alapvetően „kedves” fajta, hanem kiszámíthatatlan, veszélyes – ennek ellenére azt nem mondom, hogy olvasóként valahogy nem neki „drukkolok”; és amúgy nem is félek tőle vagy bármi ilyesmi. Egyszerre szimpatizálok vele valami bizarr módon, szórakozom a humorán, és marhára sajnálom az élete miatt, amiatt, ami történt vele, s ami a szétesését okozta (nem mintha annak egyetlen konkrét oka lett volna). Viszont rettentő megterhelő folyamatosan az ő agyában lenni, az ő szemével látni. Olvasás közben sokszor nem tudtam, hogy amit olvasok, az valóság-e, emlék, kitaláció, hallucináció vagy micsoda. És ez nem az a kellemes, agybizsergetős-posztmodern érzés volt, nem játék, hanem a főszereplő valósága (és tökmindegy, hogy ez regény, fikció).

– Az elbeszélésmód is igencsak próbára tesz: a mondatok nincsenek vesszőkkel tagolva, hiszen az elbeszélő agyában sem tagolódnak rendesen a gondolatok, és az egyik percben mondjuk még emlékezik, a következőben pedig hallucinál, a következőben pedig tervez. (Iszonyat meló lehetett magyarra fordítani, fogalmam sincs, mennyire sikerült ez a magyar kiadás fordítójának, de ha el is olvasom egyszer magyarul is, biztos nem mostanában.)

– Aztán meg a tartalom, a cselekmény, és az egész érzelmi háttere/tartalma: ezt most nem részletezem egyáltalán, majd a blogomon biztos fogom, mindenesetre a regény ebből a szempontból is kikészítő.

6 hozzászólás
sailedaway>!
Patrick McCabe: The Butcher Boy

Hát igen, hiány volt már a kevésbé kellemes sérült elmékből. Valahogy eddig mindig sztereotip módon ábrázolt „sick”-ekbe futottam bele és hiányérzetem volt. Mert találkoztam sérült emberekkel és sokkal összetettebb impressziókat hagytak hátra, mint az olvasataimban…..és végre. Utálom, de nevetek és nem kinevetek, úgyhogy hmmmm.


Népszerű idézetek

cassiesdream>!

Mary had the same face as ma used to have sitting staring into the ashes it was funny that face it slowly grew over the other one until one day you looked and the person you knew was gone. And instead there was a half-ghost sitting there who had only one thing to say: All the beautiful things of this world are lies. They count for nothing in the end.


Hasonló könyvek címkék alapján

Myles Na gCopaleen: An Béal Bocht
Joseph Heller: Catch-22
Marian Keyes: Rachel's Holiday
Kurt Vonnegut: Az ötös számú vágóhíd / Slaughterhouse-Five
Richard Brautigan: In Watermelon Sugar
Flann O'Brien: The Third Policeman
Cecelia Ahern: Thanks for the Memories
Elle Kennedy: The Score
Douglas Adams: The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Fredrik Backman: A Man Called Ove