Az ​önbecsülés művészete 15 csillagozás

Tanulj meg adni és elfogadni
Patricia Spadaro: Az önbecsülés művészete

Az ​életben ritkán kerülünk könnyen megoldható helyzetekbe, sokkal gyakrabban szembesülünk ellentmondásos szituációkkal.
Patricia Spadaro nagy szakértelemmel kalauzolja az olvasót napjaink alapvető paradoxonjainak és stresszforrásainak világában. Hogyan tudjuk megtartani az egyensúlyt mások és saját szükségleteink kielégítése között? Legyünk mindig áldozatkészek, vagy gondolhatunk önmagunkra is? Legyünk nagyvonalúak, vagy húzzunk határokat? Maradjunk, vagy lépjünk ki egy kapcsolatból? Az ilyen típusú dilemmákból eredő feszültségek nem egyszerűen csak az élet részei – ez az élet maga.
Önmagunk tisztelete nem azonos önmagunk kényeztetésével. De nem jelenti azt sem, hogy hátat fordítunk azoknak, akiknek szükségük van ránk. Ha tiszteljük önmagunkat, akkor valódi énünket becsüljük és engedjük érvényesülni, és csak így leszünk képesek másokat is tisztelni.
Arra kell törekednünk, hogy az életünk minden területén jelen lévő adás és elfogadás kifinomult táncát mesteri… (tovább)

Eredeti cím: Honor Yourself: The Inner Art of Giving and Receiving

Eredeti megjelenés éve: 2009

Libri, Budapest, 2015
258 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633105719 · Fordította: Nagy Zsuzsanna Mónika
Libri, Budapest, 2015
258 oldal · ISBN: 9789633106945 · Fordította: Nagy Zsuzsanna Mónika

MidnightReindeer>!

Patricia Spadaro: Az önbecsülés művészete Tanulj meg adni és elfogadni

Régen olvastam ennyire jó könyvet a témában. Nem csak az önbecsülésről szól, hanem annál jóval többről, az élet művészetéről, és arról, hogyan kövessük a belső hangunkat. Ráadásul az írónő nagyon szépen ír, és arra biztat, hogy gondolkodjunk el a saját életünkön. Mindenkinek ajánlom, aki szeretne új felismerésekkel gazdagodni.

Patricia Spadaro: Az önbecsülés művészete Tanulj meg adni és elfogadni

Egy a sok önsegítő könyv közül, amit végigolvasok, kijegyzetelek, kiírogatom az idézeteket, majd nem használok és elfelejtek…

Allyee>!

Patricia Spadaro: Az önbecsülés művészete Tanulj meg adni és elfogadni

Többszöri nekifutásra sikerült csak teljesen elolvasni, de ez nem a könyv hibája…
Minden fejezethez vannak benne gyakorlatok, nem véletlenül. Attól, hogy elolvassuk még nem fog semmi sem történni se pro, se kontra. A könyv által ajánlott feladatokat pedig csinálni kell, ha valóban gyakorlati hasznot is szeretnénk ettől a könyvtől kapni.

SinkaZsuzsanna>!

Patricia Spadaro: Az önbecsülés művészete Tanulj meg adni és elfogadni

Filozófia és pszichológia önsegítésre, alapvetően egészséges lelkületű embereknek.

Mesii>!

Patricia Spadaro: Az önbecsülés művészete Tanulj meg adni és elfogadni

Annyival több van ebben a könyvben, mint amit a címe és a borítója sejtet! Engem kifejezetten lelkesített és önvizsgálatra sarkallt. Gyakorlatias, és valódi segítséget nyújt, ha nyitottan állsz a témához. Ha tényleg célod a pozitív irányú változás, akkor nem nyúltál mellé.

Papírtigris>!

Sose fogjuk elénekelni a saját dalunkat, ha mindig a másokét dúdoljuk.

198. oldal, 13. fejezet - A saját bőrünkben, a saját tempónkban (Libri,2015)

Papírtigris>!

Az egyik legnagyszerűbb ajándék, amit modern, nyüzsgő korunkban adhatunk, valóban az időnk. Mindenkinek annyi a kötelezettsége, hogy sokszor úgy beszélgetünk másokkal, úgy hallgatjuk meg, mire van szükségük, hogy közben autót vezetünk, tévézünk, telefonálunk, sms-t írunk, vacsorát készítünk, átböngésszük az e-mailjeinket, vagy mindenféle aktuális teendőnket végezzük. Csak félig vagyunk jelen. Csak félig adunk. Nem lehet teljes értékű az adás, ha nem a teljes figyelmünkkel adunk. Ez ugyan egyszerűen hangzik, de vajon hányszor fordul elő, hogy így cselekszünk? Vajon milyen gyakran vagyunk jelen megszakítás nélkül azokkal, akiknek szükségük van ránk? […]
Ahogy Szent Vazul, a casesareai szerzetes mondta: „Nem szerethetjük Istent, és felebarátainkat sem… ha folyton elkalandozik az elménk.”
[…]
Ha osztatlan figyelemmel ajándékozunk meg valakit, az táplál és gyógyít.

88. oldal, 5. fejezet - Inkább a minőség, mint a mennyiség (Libri, 2015)

Papírtigris>!

Mások szavai vagy tettei, legyenek bármilyen durvák és lenézők, ráébreszthetnek a saját viselkedésünknek olyan vonásaira, amelyek meglétét addig elutasítottuk. Ugyanakkor azt se tévesszük szem elől, hogy ami ránk irányul, az nem feltétlenül rólunk szól. Meglehet, a másik személy egyszerűen valamilyen belső csatát vív, és azt önti ránk.
    Az ilyen esetekben úgy tartjuk tiszteletben önmagunkat a leginkább, ha a támadást nem tekintjük személyes sértésnek, és nem vádoljuk önmagunkat mások helytelen viselkedése miatt. Ha a mi ingünk, vegyük magunkra; de ha nem, nem kell úgy tennünk, mintha az volna. Még csak felpróbálnunk sem szükséges. Azok a címkék, amelyeket mások ránk aggatnak, nem azonosak velünk. A címkék csak akkor válnak meghatározóvá, ha mi magunk elfogadjuk őket. Egy afrikai közmondás ezt nagyon szépen fogalmazza meg: „ Nem az vagyok, aminek hívsz, hanem ahogyan válaszolok.” Ezt az igazságot úgy is végiggondolhatjuk, hogy megkérdezzük magunktól: előfordulhat-e, hogy valaki nem tisztel engem, ha én tisztelem önmagam?

120-121. oldal 8. fejezet - Tágra nyílt szemek (Libri, 2015)

Papírtigris>!

Mások választása nekik megfelelhet, az én választásom pedig jó lehet nekem. […] Ha tiszteletben akarjuk tartani más nézőponját, az nem jelenti azt, hogy egyet is kell vele értenünk, vagy nekünk is ugyanúgy kell választanunk. Tiszteletben tarthatjuk mások választását és a saját utunkat is egyidejűleg. A világban is, és a szívünkben is van elég hely mindkettő számára.

230-231. oldal, 15. fejezet - Tágítsuk ki a lehetséges fogalmát! (Libri, 2015)

Papírtigris>!

Ha hagyjuk magunk fölé kerekedni a félelmet, hogy nem leszünk képesek a legjobb tehetségünk szerint élni, akkor számíthatunk rá, hogy a következő dolgokat fogjuk tenni – lehet, hogy csak egyet-egyet közülük, de akár az összeset is. Meggyőzhetjük magunkat arról, hogy azok a remek ötletek, amelyeket megoszthatnánk másokkal, csak hagymázas álmok. Olyasmit mondhatunk, hogy „Kicsoda? Én?”, és már el is iszkolunk a másik irányba. Lebecsüljük magunkat mások előtt, vagy alacsony elvárásokat támasztunk magunkkal szemben. Gyengének vagy hozzá nem értőnek tettetjük magunkat, hogy ne kelljen szembenézni a félelmeinkkel, ne kelljen kockázatot vállalni, vagy csalódásokkal szembesülni. Igazi szabadulóművész válhat belőlünk, és beelolvadunk a középszerbe, ahol nem kell kilépnünk a színpad közepére, és nem kell vállalnunk a főszerepet az életünkben.
A lámpaláz miatt azt tehetjük, hogy annyi kötelezettséget vállalunk mások iránt, hogy nem marad energiánk vagy késztetésünk arra, hogy a saját aranyunkat kibányásszuk. Talán önként vállalkozunk mások csatáinak megvívására, vagy segítünk nekik, hogy így kerüljük el a szorongást, amely azzal járna, hogy elfogadjuk a saját megbízásunkat az életben. Ezek a stratégiák azonban nem működőképesek. Mindegy, milyen nemes a feladat, ha nem a mienk, akkor számunkra csak mellékvágány. Ha nem a legnagyszerűbb énünknek megfelelően élünk, csak üresség és boldogtalanság vár ránk.

217-218. oldal, 14. fejezet - Egyre jobban és jobban (Libri, 2015)

Joya>!

Sose fogjuk elénekelni a saját dalunkat, ha mindig másokét dúdoljuk.

Papírtigris>!

Ahhoz, hogy lelassítsunk, és belekóstoljunk a pillanatba, bíznunk kell. Bíznunk kell abban, hogy az adott pillanatban előttünk álló lehetőségek olyanok, mint a nagy művészek ecsetvonásai: akkor is hozzájárul minden egyes ecsetvonás a mesterműhöz, ha ezek célját a nagy egész részeként mi még nem látjuk. Ha most megtesszük azt, ami a mi dolgunk, nagyobb rész válik láthatóvá a képből.

185. oldal, 12. fejezet - A velünk született belső hang (Libri, 2015)

Papírtigris>!

Ha például morcosnak, türelmetlennek vagy fáradtnak halljuk magunkat, valószínűleg ideje föltenni a kérdést: „Mit érzek, és mit tehetek, hogy most azonnal kifejezzem az önmagam iránti tiszteletemet?” Ha aggodalmas vagy kétségbeesett tónusra leszünk figyelmesek a hangunkban, az arra utalhat, hogy le kell lassítanunk, és vissza kell térnünk az adott pillanathoz, nem hagyva, hogy a jövőre vonatkozó, spekulatív félelmek átvegyék a kontrollt.

243. oldal, 15. fejezet - Tágítsuk ki a lehetséges fogalmát! (Libri, 2015)

Papírtigris>!

Bill Cosby mondta egyszer: „Nem tudom, mi a siker kulcsa, de a kudarcé az, ha mindenkinek tetszeni akarunk.”

56. oldal, 3. fejezet - A határok kialakítása (Libri, 2015)

Joya>!

Ideje elmondanom neked, amit minden barátomnak el szoktam mondani. Kérlek, ne adj nekem se szülinapi, se karácsonyi ajándékot, mert nem szeretném. Mit kezdek az újabb és újabb holmikkal? Ha elmegyünk valahová ebédelni, az rendben van, mert akkor együtt töltjük az időnket. De ha ajándékot adsz, akkor többet kell dolgoznod, hogy meg tudd venni, és így kevesebb időt tudsz velem tölteni.