Szavakkal ​verve 25 csillagozás

Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban
Patricia Evans: Szavakkal verve Patricia Evans: Szavakkal verve

A partnerbántalmazás nem véletlen, kiszámíthatatlan indulati cselekedet, hanem rendszeres, módszeres folyamat, amely a partner szóbeli bántalmazásával kezdődik. Bár a sértő, gúnyos hangban sokan felismerjük a szóbeli bántalmazást, a kifinomultabb formák iránt kevésbé vagyunk érzékenyítve. Ez a könyv segít a szóbeli erőszak fajtáinak felismerésében, és konkrét technikát javasol, melyekkel konfrontálhatjuk a szóbeli támadás elkövetőjét, egészségesebb határokat jelölhetünk ki párkapcsolatainkban, vagy felismerjük, ha kapcsolatunk menthetetlen.

Háttér, 2012
242 oldal · ISBN: 9786155124037 · Fordította: Recski Ágnes

Aigi P

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

A szóbeli erőszak velünk él. Ott utazik mellettünk a buszon, együtt üldögélünk vele a munkahelyeken és természetesen a párkapcsolatban is. A legtöbb esetben már észre sem vesszük. A könyv szépen végigvezet, példákkal illusztrálva, a szóbeli erőszak típusain. Van itt minden, titkolózás, ellenvetés, viccnek álcázott gúny, vádaskodás, ítélkezés, leszólás, beszélgetés akadályozása, az önbizalom rombolása stb.
Segítségével felismerhetjük a másikban ha ezekkel él. Ennél csak az lenne jobb, ha önmagunkban vennénk észre, mert senki sem kivétel. És ezzel meg is érkeztünk a problémához. A könyv írója meg sem próbálja leplezni, hogy bizony itt csak nők lehetnek az elszenvedők.
Azt mondhatnánk, ez nem számít, csak egy könyv, de sajnos nagyon is.
Oly korban élünk (Radnóti után szabadon) ahol mindenki pszichológus. Régen a focihoz, ma a lelkekhez ért mindenki. Elég elolvasni egy Feldmár idézetet és mindenki a személyiségtípusok szakértője lesz. Az lesz a műkörmös, a buszsofőr, a csapos. Utóbbit visszavonom, a csaposnál munkaköri leírás a lelkek ápolása. Engem megrémít, amikor valaki egy könyv vagy éppen egy Nők lapja cikkben olvasott sablon alapján próbálja beazonosítani a környezetét, partnerét. A lélek ennél sokkal összetettebb. Ebben a játékban mindannyian elkövetők és áldozatok vagyunk. Aki nem ismeri ezt fel az szemellenzővel jár a világban. A könyv, minden jó szándéka ellenére is gátolja ennek felismerését. Ebben a formában ez végtelenül leegyszerűsítő. Ha egy párkapcsolatban (vagy bármilyen másban) a nő felelősségét nem szabad vizsgálni akkor megelőzni sem lehet az erőszakot. Akinél kalapács van hajlamos mindent szögnek nézni. Az erőszak nemek szerinti különválasztása nem segíti sem a megértést, sem a küzdelmet ellene. Az esetek nagy részében ketten rontanak el egy kapcsolatot. Sajnos az önkritika ritka madár, és ha megjelenik akkor sörétes puskával lövünk rá.
Szomorú, hogy amikor például a vegánok , több kevesebb sikerrel, azon ügyködnek, hogy az erőszakmentességet az állatokra is kiterjesszék, addig még mindig vannak akik privilegizálni szeretnék azt. Majd ők megmondják, melyik erőszak számít és melyik nem. A statisztikák szerint a családon belüli erőszakok közel 40%-át férfiak ellen követik el. Ez nem olyan kis szelet, hogy ne foglalkozzunk vele. Vagy ha férfit ér erőszak az nem számit? Biztos rendben van ez így? Meglehet oldani olyan egyenletet, amiből a nekünk nem tetsző információkat önkényesen kivesszük? Szerintem nem. Fontos, hogy felismerjük a verbális erőszak eszközeit. Először is magunkban. Akkor talán nem lesz, hogy ez az emberalatti megint rám kiabált pedig aznap csak ötször vicceltem a súlyával, szellemi képességeivel, férfiasságával, akármivel.
Jó lenne ha az önkritika és önirónia kicsit előkelőbb helyre kúszhatna az emberi tulajdonságok pozitív listáján.
Az ideális az lenne, ha nő és férfi vállvetve küzdene az erőszak ellen. Nem kellene új elnyomást építeni a régi romjain.
És persze szánjunk időt arra, hogy megismerjük azt akit az ágyunkba engedünk. Férfit, nőt, kengurut, akárkit.
Tehát, óvatosan forgassuk ezt a könyvet és megfelelő érettséggel.

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

Nagyon fontos könyv, hasznos gyakorlati tanácsokkal. Kár, hogy nagyon kevesen ismerik azok közül, akiknek szükségük lenne rá…

orvosi_székfű

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

Nem csak párkapcsolatokban, hanem szülő-gyerek viszonylatban is alapmű. És nem csak a bántalmazottaknak, hanem azoknak is, akik el akarják kerülni, hogy bántalmazók legyenek.

Negygyerekanyja P

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

Van pár könyv, amit kötelezővé tennék az Élet Iskolája első osztályában. Ez lenne az egyik. Rengeteget lehet belőle tanulni, egyrészt, hogy felismerjük azokat a szavakat, amik bántanak minket, és megértsük ezek kimondásának okát, másrészt, hogy mi úgy éljünk, hogy a szavainkkal másokat ne bántsunk. Nagyon jó könyv!

Alexandra_Nikoletta_Kovács

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

Érdekes megvilágításba helyezte egyik régebbi kapcsolatomat.
Hiánypótló, remek könyv!

palastim

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

Szerencsére nem járok ebben a cipőben.
Mindenképpen hasznos és értékes olvasmánynak tartom azok számára, akik valamilyen kiutat szeretnének találni, a kialakult negatív élethelyzetükből!

Vintersridder

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

Nagyon alapvető összefüggéseket tár fel. A gyakorlati útmutató is remek! Továbbgondolásra alkalmas.

Folyóvíz

Patricia Evans: Szavakkal verve Szóbeli erőszak a párkapcsolatokban

Nagyon tanulságos könyv, bár egy csöppet feministább az én ízlésemnél. (Értsd: szerintem a szóbeli bántalmazásnak a nők is mesterei, de a könyv mintha végig bántalmazó férfiakról szólna.) Mindenképpen érdemes elolvasni, hogy ráismerjünk a bántalmazó mintázatokra – akár a saját viselkedésünkben is. Úgy gondolom, fontos segítséget nyújthat bátorságukat vesztett embereknek.

motyi11 P

A szóbeli erőszak a párkapcsolati erőszak olyan formája, amely nem hagy a verés okozta sérülésekhez hasonló nyomokat, ugyanakkor éppolyan fájdalmas lehet, gyógyulása pedig jóval tovább tarthat. A bántalmazás áldozata olyan világban él, amelyben mind jobban összezavarodik. A nyilvánosság előtt együtt van egy férfival, aki a magánszférában viszont egészen más ember lehet. A finom lekicsinylés vagy a nyílt dühöngés, a hűvös közöny vagy a lehengerlés, a szellemes gúny vagy a csöndes néma ridegség, a manipulatív kényszerítés vagy az értelmetlen követelőzés egyaránt általánossá válhat e kapcsolatokban, ám mindegyik technika a „Most mi bajod? Bolhából csinálsz elefántot!” hangvétel és a tagadás egyéb álcázó formái mögé rejtőzik. A szóban bántalmazott nőnek gyakran senkije nincs, aki tanúsítaná hétköznapi valóságát, és megértené tapasztalatait. A barátok és a rokonok a bántalmazót „rendes fickónak” látják, és nyilván ő is ilyennek látja saját magát.

Cheril

„A meghitt szerelem szórakoztató, szexis, romantikus és inspiráló. Hogy ez megvan-e egy kapcsolatban, nem igazán az együtt töltött évek számától függ, hanem inkább attól, hogy a felek milyen gyakran és milyen mélyen nyílnak meg egymás előtt.”

Paul Jordan és Margaret Paul: Do I Have to Give Up Me to Be Loved by You? (Irvine, California: Compcare Publishers, 1983) 124.

47. oldal (Háttér, 2004)

motyi11 P

Minden változásnak, még a leginkább sóvárgottnak is megvan a maga melankóliája, hiszen önmagunk egy részét magunk mögött hagyjuk. Bele kell halnunk az egyik életbe, mielőtt átlépnénk egy másikba. Anatole France

ElinorA P

Egy tudós egyszer kísérletbe kezdett. Beletett egy békát egy forró vízzel teli edénybe. A béka azonnal kiugrott. Aztán egy másik békát beletett egy hideg vízzel teli edénybe. Ez a béka nem ugrott ki. A tudós fokozatosan melegíteni kezdte a vizet. A béka fokozatosan hozzászokott, mígnem megfőtt a forró vízben.
Anekdota

124. oldal (Háttér, 2004)

ElinorA P

Az embereknek önmaguk felett kellene uralkodniuk – önmagukért felelősen, gyerekkoruktól felnőttkorukig a belső önvezérlés képességét fejlesztve –, önmagukhoz kellene hűnek lenniük, s nem egy másik ember alattvalóiként élniük.

11. oldal (Háttér, 2004)

motyi11 P

Először is, az áldozatot arra tanítják, hogy azt higgye: a társa racionálisan viselkedik vele szemben. Az erre való nevelés már kisgyerekkorban megkezdődik. Ki ne hallotta volna, hogy „Nincs semmi okod a sírásra!”, akár neki mondták, akár egy másik gyereknek? Még ha a szülő kénytelen is visszautasítani a gyereket, amikor az több csokit akar és emiatt sír, a gyereket mégis meg lehet vigasztalni: „Tudom, hogy nagyon szeretnél még csokit, de nem adok többet.” Így a gyerek apja/anyja karjai közt hamar megtanulja meggyászolni veszteségeit, ugyanakkor nem kell azt hinnie az ésszerűtlen „Nincs semmi okod a sírásra!” mondatról, hogy az valójában ésszerű, valós és logikus állítás.
    Az áldozatot kora gyerekkorától arra idomítják, hogy ne bízzon a z érzéseiben, ne ismerje fel a szóbeli bántalmazás irracionalitását. Pedig minden szóbeli bántalmazás irracionális. Egy háborúban, amelynek racionalitása eleve megkérdőjelezhető, a verbális támadásnak talán lehet valamelyes logikája. Egy párkapcsolat esetén azonban mind a szóbeli bántalmazás, mind a szóbeli bántalmazó viselkedése irracionális. A társ racionalitásába vetett hit olyan elemi feltételezés a nő részéről, amelyet sokféle összetett tényező alakít ki és tart fenn, nem utolsósorban a korai gyerekkor élményei.

motyi11 P

A párkapcsolat közegében a bántalmazó úgy tart ellenőrzése alatt bármiféle kommunikációt, hogy tagadja az erőszak előfordulását és nem hajlandó beszélgetni az áldozat fájdalmáról és sérelmeiről.

Nem tudni rossz. Nem akarni tudni még rosszabb. Nigériai közmondás

lillae

Amikor a szóbeli bántalmazó nem hajlandó megbeszélni egy problémát, a megoldás minden lehetőségét kizárja. Ezzel saját ellenőrzése alá vonja a kapcsolatot. Az áldozatban gyakran marad valami émelyítő megbántottság, amely sosem nyer feloldást.

Gwener P

… tudnunk kell hinni abban, hogy értékesek vagyunk, és hogy megbízhatunk észleléseinkben.