Azokat az állatfajokat és -fajtákat ismertetjük ebben a könyvben, melyek az ember szolgálatában állnak. Ezek egyike-másika, mint a kutya – mellyel önálló kötetben foglalkoztunk –, a ló, a kecske, a juh stb. már évezredek óta háziállat, sőt jelentős szerepe volt az emberi kultúra és civilizáció történetében. Hol kultikus célokat szolgáltak, mint a macska az ősi Egyiptomban vagy a bika Kréta szigetén, hol meg éppen történelmi események részesei voltak, mint a capitoliumi ludak, melyek gágogásukkal felébresztették a barbárok által megtámadott Róma őrségét. A nomád hódítók haditechnikája szélsebes, kitartó és igénytelen lovaikra épült. Más állatfajokat azonban csak néhány évszázada vagy éppen évtizede tenyésztünk. A nem is olyan régen még kizárólag csapdával fogott vagy vadászott prémes állatokat ma óriási farmokon százezerszámra nevelik fel, biológiai kutatás céljára pedig kísérleti patkányok és egerek millióit állítják elő a laboratóriumi állatházak. S még mindig egyre növekszik a… (tovább)
Háziállatok 23 csillagozás
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra
Enciklopédia 3
Várólistára tette 3
Kívánságlistára tette 6

Kiemelt értékelések


Amikor megtanultam olvasni, beíratkoztam könyvtárba és az összes Búvár Zsebkönyvet kikölcsönöztem, többször is. Mivel állatmániás vagyok, imádtam a képeket nézegetni, rajzolgatni belőle és oda-vissza kiolvastam őket. Felnőttként, az internet világában is elhatároztam, hogy az összeset megszerzem, és múltidézésre indulok. A mai napig szeretem a képeket, hasznos kis szövegeket. Szóval nálam nyerő még mindig ez a sorozat. ❤
Népszerű idézetek




A magyarok ősei – mint valamennyi nomád nép – híresen jó lótenyésztők voltak. Csupán a lószínek jelölésére több, mint 300 szavunk van! Ilyenek a pej, fekete, deres, szürke, fakó, legyes, almás, kesely lábú, hókás stb.
32. oldal




S még mindig egyre növekszik a háziasításba fogott állatfajok száma! Például a delfin akár a tenger mélyét hódítgató ember „vízi” kutyájává is válhat idővel.
3. oldal




Az egyetlen háziszárnyasfaj [pulyka], melyet mesterséges termékenyítéssel is szaporítanak a nagyüzemekben.
14. oldal




Az ember csak tartja – nem tenyészti –, s elszedi a fiókáit. Ide tartoznak tulajdonképpen a városainkban túlszaporodott s ezért minden összemocskoló betegségeket – ornitózist (papagájkór), tífuszt, paratífuszt stb. – és élősködőket terjesztő városi galambok is […] .
parlagi galamb [C. livia domestica]
16. oldal




Nemrégiben kitenyésztett, zárt téri tartásra alkalmas, igen szapora, évi 16-22 fiókát is felnevelő autoszex húsgalamb.
Texán-galamb
16. oldal




Nevét az értékes préme miatt szinte teljesen kiirtott dél-amerikai rágcsálóról kapta, mert bundájának színezete hasonlít rá.
Csincsillanyúl
22. oldal




A közönséges háziegér (Mus musculus) domesztikált, gyakran albínó változatai, alig 3 dkg-osok. Rendkívül szaporák, évente akár 8-10-szer is vemhesek, egyszerre 6-14 fiat nevelnek, s már 6-8 hetes korukban képesek szaporodni.
közönséges háziegér [Mus musculus]
24. oldal




A már évszázadok óta ismert, de később kiveszettnek hitt kisrágcsálót az 1930-as években Aharoni fedezte fel újra a szíriai Aleppóban. Három példányt sikerült több méter mélységből kiásnia, s ezekből ered a világ mai, sok milliós, tenyésztett hörcsögállománya.
aranyhörcsög [Mesocricetus auratus]
24. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek 92% ·
Összehasonlítás - Bálint Ágnes: Micsoda pók a vízipók! 92% ·
Összehasonlítás - Csősz Sándor: A földi idegenek 93% ·
Összehasonlítás - Zárdáné Bak Melinda: Sünológia ·
Összehasonlítás - Szinák János – Veress István: A kutya hétköznapjai 94% ·
Összehasonlítás - Veres László: Hegyvidékek élővilága ·
Összehasonlítás - Martin Woodcock – Richard Perry: Madarak 93% ·
Összehasonlítás - Vida Péter: Csodálatos kutyák ·
Összehasonlítás - Merkl Ottó – Dedák Dalma (szerk.): Tíz év rovarai ·
Összehasonlítás - Tasnádi Kubacska András: Vadállatok gyerekszobája ·
Összehasonlítás