Tűzföld 13 csillagozás

Pataki Éva: Tűzföld

Egy régi baráti társaság, a pesti gimnáziumban összeállt Emelők utolsó két, disszidens tagja találkozik napjaink Kanadájában, és három nap alatt felelevenítik ifjúkori emlékeiket, az örökös balhézást, a focizást, a csajokat, a Balatont… és azt a tragikus balesetet, amely mindkettőjükben mély nyomot hagyott.

Az idősödő Vilmos kezdetben nem érti, mi lehet Petya látogatásának valódi oka. Azonban a harmadik nap végére, egy átbeszélgetett éjszaka után, mire a terasz gyertyái csonkig égnek és az utolsó cigaretták parazsa is kialszik, átértelmeződik mindaz, amit addig a múltjukról gondolt, arról, ami annak idején, a hetvenes években történt vele, velük.

256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635431946

Pataki Éva: Tűzföld

Pataki Éva már régen kedvenceim közé tartozik, még a nagymama-trilógia első része óta. Ezután már kerestem a könyveit, egymás után olvastam őket. A trilógia többi részét követte az Ami elveszett, a Hamlet halott, s most végre az Emelők története. Az írónő ismét lebilincselő történetet alkotott. Emlékeztet kicsit A gyertyák csonkig égnek-re, ott is a végére áll össze előttünk a teljes kép. Pataki Éva mesterien váltogatja a múlt és a jelen eseményeit. Egyáltalán nem zavaró, hogy hol az „energiatúltengésben szenvedő”, vakmerően lázadó, útkereső fiatalokról, hol a megmaradt Emelőkről és Ancsáról van szó. Végig élveztem a regényt, izgatottan vártam Petya vallomását, s a múltjukban saját múltamra is ráismertem. Örülök, hogy rátaláltam erre a könyvre.

Goofry>!
Pataki Éva: Tűzföld

mottó: „Az élet nem habostorta, Pelikán.”

Csattanóra forszírozó, na meg direkte késleltetett cselekmény kibontásra játszó nosztalgiaparádé.
spoiler

Török_Sophie>!
Pataki Éva: Tűzföld

A pesti gimnazista baráti társaság történetét az 1970-es évek elején ismerhetjük meg, de azt is megtudjuk, később kivel mi történik, sorsuk jól mutatja azokat a lehetőségeket vagy falakat, amik a rendszert jellemezték. Végig fenntartja az érdeklődést, a feszültséget, sodró a cselekménye, és közben nagyon változatos helyszíneken járunk (Montreal, Budapest, Balaton, Jugoszlávia, Olaszország). A fülszöveg alapján kicsit féltem, hogy egy Márai utánérzés lesz (A gyertyák csonkig égnek – én nem szerettem), de a félelmem alaptalan volt. Ajánlom mindenkinek a regényt, nagyon jó olvasás volt.

Anó P>!

És ott van, ott ring előttük az, amit még sohasem láttak, a tenger. Egy kisebb, öbölszerű, elhagyatott partszakasznál lerakják a hátizsákokat, ledobják a pólót és a gatyát, és belegázolnak a langyos, olajsima vízbe.

Anó P>!

Eldöntött tény volt, hogy laza barátságukat szoros szövetséggé nyilvánítják. A célokat is hamar tisztázták, Gida fel is jegyezte ezeket a füzetébe, amit mindig magánál hordott. Szövetségük elkötelezett, hogy védje a munkásosztály érdekeit, hogy megfelelő erőt képviseljen az üres telkeken vagy a Margitszigeten vívott focimeccseken, mindig és mindenkor kiálljon a szabadságért, a csapatért, egy mindenkiért, mindenki egyért – naná! –, továbbá a célok között szerepelt, bár Gida ezt nem foglalta írásba, hogy a társulás ellentartson a Bridzsklubnak.