512 ​méter 40 csillagozás

Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

512 méter választja el őket egymástól, de világaik között nagyobb szakadék nem is lehetne.

A tizenhét éves Anna előszeretettel időzik a tóparton. Kedvenc padján ücsörögve élvezi a nyugalmat, amihez ebben a gyönyörű környezetben minden adott.
A tizenhat éves Gergő a tó túlsó partján él. Egykor sikeres úszó volt, de családi gondjai miatt felhagyott a sporttal, és rossz társaságba keveredett. Ha egy kis békességre vágyik, kimegy a partra, és távcsővel lesi a túloldalt, mások idilli élete után sóvárogva.
Így akad össze a pillantásuk egy napfényes délutánon, és ezzel kezdetét is veszi közös történetük. Noha a személyes találkozásnak gátat szab a tó és a távolság, csetelni kezdenek, és beszámolnak egymásnak életük minden apró részletéről. Kivéve a tökéletesség látszata mögött megbúvó, sötét titkokat…

Vajon a közöttük szövődő kötelék elég erős ahhoz, hogy szembenézzenek a múltjukkal?

Eredeti megjelenés éve: 2022

Talentum House, Balassagyarmat, 2022
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158211840 · Illusztrálta: Forró Kinga

nicosia P>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Izgalmas olvasmány volt az 512 méter. Alapvetően a borító ragadott meg, de a cím és a fülszöveg is érdekes. Maga a regény a mai magyar valóságban játszódik. Két tipikus, mégis különleges kamasz életéből láthatunk egy szakaszt, mely vélhetően hosszabban is összefonódik, bár a regény vége csak utalást tesz erre. Mondanám, hogy szokásos YA romantikus történet, de nem az. Hozza a mai fiatalok problémáit, életszerű és valós. Sokat gondolkodtam a szereplők kommunikációján, és azon hogy mennyire egyszerű is lehetett volna, de abszolút jellemző, hogy az online platformon kívül tulajdonképp bezárulnak a csatornák. A regény szövegébe ezért nagyon sok messenger üzenet csúszik be, de ezek nem zavarták igazán az olvasást. Gördülékeny és kifejezetten szép a szövegezés a legtöbb esetben. Gergő részeinél azonban borzasztó. Értem, hogy mit akart megmutatni a trágárság, de feleannyi káromkodással, sokkal több árnyalással hasonló eredményt lehetett volna elérni. A stílus abszolút kettős érzést hagyott bennem, sajnáltam is, hogy emiatt megcsúszott a regény, mert amúgy teljesen tetszett.

Ferger_Jolcsi P>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Első pillantásra könnyed kis ifjúsági kötetnek tűnhet ez a könyv, de ha az ember jobban elmélyed benne, akkor rájön, hogy sokkal mélyebb mondanivalókat is tartalmaz, mint a puszta romantikus szál. Olyan komoly témaköröket is érint, mint pl. a kirekesztettség, iskolai bántalmazások, megfelelési kényszer, illetve az online ismerkedés nehézségei, ami a mai tiniknek szerintem nagyon hasznos lehet, ha ilyen formában is találkoznak ezekkel a témákkal.
Gergő nem éppen egy tipikus jófiú, vannak rossz szokásai és rossz társaságba keveredett, de mindezek ellenére nekem mégis szimpatikus lett, mert végig küzdött önmagával, s a végén képes volt megtalálni a helyes utat. Anna egy igazi jótét lélek, aki mindenkiben csak a jót látja és képes az emberek „mögé” nézni, nem csak a látszat érdekli.
Szerintem nagyon tanulságos kötet, szóval én bátran merem ajánlani azoknak, akik szeretnek kicsit elgondolkodni olvasás közben a mélyebb kérdésekről is.
Bővebben: link

Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

„Amíg meg nem tapasztalod, csupán a képzelet játéka az egész.”

Napok óta gondolkodom ezen a regényen, hiszen mind témakörében, mind pedig a történetben használt „szleng” és szövegkörnyezet rátelepedett a lelkemre. De mielőtt ezt bővebben kifejteném, szeretném megköszönni a szerzőpárosnak, hogy előolvashattam a könyvet. Köszönöm szépen!

Ráadásul ismételten egy közös olvasást tartottunk kedves barátommal (@Alvarando), aki a Könyv-történet blogján írt a kötetről. Jó szívvel ajánlom, olvassátok el! link

Szerintem nem újdonság, hogy mennyire szeretem a hazai szerzők könyveit, különösen akkor, ha ifjúkorát meghazudtolva ragad tollat egy-egy merész álmot megvalósítva, az éppen szárba szökkenő történet megálmodója. Ebbe a kategóriába sorolom a mostani regény íróit is. Igen, jól olvastátok, hiszen jelen esetben egy testvérpár alkotását vehettem kézbe. Pataki Eszter és Pataki Krisztina nem kis fába vágta írói pennáját, ugyanis a témakörök elég nehezek önmagukban is, nemhogy így együttesen csokorba szedve. Olvashatunk drog használatról, függőségről, bántalmazásról, családi drámákról és a gyász feldolgozásáról is egyaránt. Természetesen ezen tematikák csak a jéghegy csúcsai, hiszen sokkalta többet kapunk a regény által.

Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter című könyv 2022 nyarának egyik újdonságaként kerül a polcokra a Talentum House Kiadó gondozásának köszönhetően. A kötet borítótervét – és a belső illusztrációit Forró Kinga munkájának köszönhetjük. E tekintetben külön is érdemes végiglapozni a kiadványt, hiszen nagyon kellemes élményben lesz része a kíváncsi olvasónak.

De vajon miről is szól ez a regény?

Történetünk középpontjában két csonka család áll.

Anna tizenhét éves, nagy könyv – és természetrajongó. Míg az előbbi megnyugtatja és kirángatja a zord hétköznapokból, addig az utóbbi heves érzelmeket hoz felszínre benne, hiszen szerinte a környezetszennyezés nem játék. És milyen igaza van. Nővérével és író édesapjával egy festői környezetben él, távol a város zajától. Egyik kedvenc helye a vízpart, ahol a hullámok „áriája” megnyugtatja háborgó lelkét. A család a felszínes kommunikáció híve, pedig minden tagjának megvan a maga fájdalma, sérelme. De amíg Anna a „béke” hídja a családtagok között, addig minden marad a régiben.

Gergő tizenhat éves és egy igazi lázadó lélek. Hajdani élsportolóként tudja, hogy mindennek súlyos ára van, amelyet meg kell fizetni. Hogy ez éppen miképpen történik, már nem is érdekes. A jegyei egyre rosszabbak, a „bandával” eltöltött idő egyre hosszabb, de nincs mit tenni, hiszen ki akar egy olyan családhoz hazamenni, ahol csak a múlt fájdalmai csapódnak az ember arcába valahányszor rá kell néznie édesanyára vagy testvérére. Ráadásul „ő” is ott van, aki miatt minden felborult… Ha teheti, a vízparton lődörög és titkon beles minden „normálisnak” hitt idegen család életébe. Hiszen a kíváncsiság nem bűn vagy mégis?

Ennek a két fiatalnak egy nehezebb nap után összeakad a tekintete. Csupán egy pillantás volt az egész, mégis meghatározta a jövőt. Ahogy a napok telnek, úgy lesz egyre nagyobb igényük egymás társaságára, de vajon hogyan is fognak megismerkedni, mikor a tó két ellenkező partján élnek? Vajon miért vágynak egymás társaságára és végül képesek lesznek-e legyőzni a múltjukat és a köztük húzódó 512 métert?

„Az ember sokszor önkéntelenül cselekszik, ám elég egy apróság, ami kizökkenti a megszokásból, és ezek a máskor jelentéktelennek tűnő dolgok rögtön mélyebb értelmet nyernek.”

Ez a történet sok szálon futó, de alapvetően két szemszögből ismerhetjük meg az eseményeket. Az egyik oldalról Anna gondolataival találkozunk, míg a következő fejezetben már Gergő háborgó lelkével küzdünk a kegyetlen valóság ellen. Az egyik szereplő teljes ellentéte a másiknak, mégis vonzzák egymást és pont ezért, egy igazi kis szerelmi kaland keveredik ki a szürke hétköznapokból. Mert a szerelem könnyűvé tesz, mint egy pillangót, ráadásul az akadályok is sokkal könnyebbnek tűnnek. De vajon mennyire elegendő két mély érzésű lélek ragaszkodása ahhoz, hogy a múltban történtek ne törjék össze a pilleszárnyon lebbenő érzelmi szépséget?

„Azt hiszem, ez a felnőtté válás egyik fontos lépcsőfoka: szembenézni a valósággal, még ha fájdalmas is. A valóság szigorú tanító, de a mosolya őszinte, míg az önámítás egy negédesen mosolygó, gyönyörű nő, aki belül romlott, és ártóak a szándékai.”

Bővebben: link

Talentum House, Balassagyarmat, 2022
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158211840 · Illusztrálta: Forró Kinga
Smurfettereads>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

„Mégis, remélni mindig jó. Ha az embernek egyebe nem marad, a reménybe még bele lehet kapaszkodni.”

„Egyszerűen csak el kell fogadni, hogy az életben semmi sem állandó. Ezért kell addig szeretni, amíg lehet, a gyűlölködéssel csak soha vissza nem térő pillanatokat vesztegetsz el. Hidd el, én tudom.”

„– Jaj, ne agyalj már annyit, csak csináld!”

„[…] nincs lehetetlen, csak tehetetlen.”

Először is, egy kis szösszenet arról, hogy is került hozzám ez a könyv. :) Hihetetlenül meglepett, amikor Pataki Eszter és Krisztina felkerestek Instragramon, hogy szeretném-e én is a recenziós példány egyikét, és elolvasni ezt a könyvet, amire egyből igent mondtam, mert nagyon kíváncsivá tett engemet már a könyv címe is. Akkor még nem igazán tudtam miről is fog szólni, nem olvastam el a fülszövegét sem, csakhogy romantikus ifjúsági regényről van szó, ami hamarosan megjelenik. Naná, hogy vállaltam! :D Annyira jó érzés volt, hogy engem is felkerestek, köszönöm a lányoknak, hogy én is olvashattam ezt a csoda könyvet. :) De most, hogy elolvastam ezt a könyvet, azt kell mondanom, hogy hol a folytatása? :D Így nem érhetett véget, ahogy! Ez így nem igazságos, hogy pont a legjobb résznél érjen véget, ugye lesz folytatása? Ugye?! Nagyon, nagyon szeretném még tovább is olvasni! :D

Anna személyisége az első perctől kezdve szimpatikusnak tűnt. Nagyon kedves és aranyos volt egész végig, mindenről megvolt a maga véleménye, habár kissé félénk, és visszahúzódó, nem úgymint a nővére. :D Anna olykor álomvilágban élt, mindent szépnek, és jónak látott, időnként naiv is, és hiszékeny is volt, de voltak jó meglátásai, a gondolkodásmódja is megfelelt a mai tinédzserek korához. :D Jó párszor mosolyt csalt az arcomra is, főleg miután Gergő is bekapcsolódott a történetbe. Jöttek az ugratások, a szócsaták, a hosszú beszélgetések, nekem nagyon tetszett. Anna nővérét is megszerettem, Emmát. Tetszett benne a szabadszájúsága, egy kicsit magamra ismertem benne, ahogy civakodtak Annával… :D

Gergő is hamar szimpatikussá vált, néha egy kicsit sajnáltam is a vele történtek miatt, ami végül a rosszabbik út felé sodorta, de aztán szépen lassan magára talált. Érezhető volt, hogy átmegy azon a bizonyos karakterfejlődésen ő is, ahogy Anna is, és mind a kettőjüknek nagyon jót tett, hogy rájöttek, sose késő változni, változtatni a dolgok menetén. Főleg, ami Gergőt illeti. Gergőben is nagyon bírtam, hogy ennyire szókimondó, az elején még meg is lepett, de aztán még szimpatikusabbá tette, magát a karaktert, hogy nem fél kimondani, amit gondol, ami a szívén az a száján, alapon. Ami még nagyon tetszett még nekem, Gergő és Anna közötti párbeszédek, egy-kettő annyira vicces volt, jókat nevettem rajtuk, de a filozofálgatásuk is annyira jó volt, ahogy a helyszín leírása is, ami körülvette őket. :)

További értékelésem:
link

Cs_N_Kinga P>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Hát ez a történet is tetszett. Jó ilyen ifjúsági könyveket olvasni. A szerzőpáros úgy tudom első könyve, de ha lesz még én biztos el fogom olvasni. Negatívum talán az általam nem szeretett trágár szöveg sokasága, de sajnos tudom, hogy ehhez nekem kell hozzászokni, mert egyre realisztikusabban ábrázolják az írók az életet és hát sajnos a mai gyerekek így beszélnek…. bár ettől még nem jó olvasni… ezért is a fél csillag levonás.
A történetben egy lány és egy fiú egymásra találása van. Mindketten más, de „zűrös” háttérrel rendelkeznek. Szó esik itt iskolai bántalmazásról, drogról, alkoholról és alkoholizmusról, meg nem értettségről, sértettségről, magányosságról, testvérkapcsolatról, szülő gyerek kapcsolatról…. szóval sok-sok téma van megemlítve.
De mégis nekem az az érzésem ezzel a könyvvel kapcsolatban, hogy nem csak egymást, hanem a lelkükre a gyógyírt, egyfajta megoldást is találtak egymásban.
Az introvertált lány, aki álomvilágban él, könyvekbe menekül és környezetbarát szeret bele egy lezülleni kezdő, volt élsportoló fiúba. Két sérült lélek egymásra találása.
A másik „negatívum” ha ezt egyáltalán lehet mondani erre, hogy még vagy 20-30 oldal nekem hiányzott, olvastam volna mi lett velük, mármint hogyan haladtak tovább. Nem tudom lesz e folytatása, én örülnék neki, már csak a hiányérzetem miatt is.
Jó kis könyv ez, érdemes elolvasni, egy kortárs ifjúsági romantikus, ahol a mai kor vívmányaival udvarol a fiú és szeretnek egymásba.

kratas P>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Most azon agyalok, hogy mi rosszat tudnék írni erről a történetről… semmit.
Mélyebb mondanivaló pipa, a főszereplőink fejlődnek, jól vannak összerakva, bár néha hoznak hibás döntéseket és tesznek elhamarkodott kijelentéseket, de azért csak helyén van a szívük. És mindegyiknek ott van a hozott csomag is, ami még realisztikusabbá teszi az egészet.
spoiler

Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Anna a környezetvédő mintadiák, együtt él testvérével, Emmával és az író édesapjával, aki rajtuk teszteli a készülő könyveit. A két testvér pedig egyfolytában egymást ugratja. A család tagjai régen beszéltek már egymással komolyan, pedig lenne miről. Gergő valamikor úszóbajnok volt, de amikor rájött hogy az edzője kikezdett az édesanyjával, és ebből az afférból megszületett a mostohatestvére, nemigen szeret otthon lenni, inkább az osztályából a Szili Balázs vezette bandával züllik esténként. Mindkét fiatal a Hélia-tó túlpartján él, és egyik kedvenc időtöltésük, hogy a másik partot kémlelik távcsövükkel, ami mintegy fél kilométerre van egymástól. Egyszer egyszerre kémlelik a túlpartot, majd meglátják egymást, először csak táblákkal üzengetnek egymásnak, majd a Messengernek köszönhetően chatben kezdenek el egymással ismerkedni…
A Pataki-lányok debütáló regénye két fiatal szemszögéből mutatja be napjaink népszerű ismerkedési formájának minden szegmensét. Végigkövethetjük, ahogy a két fiatal a kezdeti ismerkedős üzenetváltás után a cheten keresztül egyre közelebb kerül egymáshoz, úgy, hogy életükben nem is találkoztak még. Maguk a karakterek szerethetőek, Anna a túlzottan jó kislány benyomását kelti, de azért őt is ki lehet hozni a sodrából, míg Gergő a nagyon vagány srác, akinek a lelke mélyén vajból van a szíve és ez az ami összehozza a két különböző karaktert. Gergő elbeszéléseinél kicsit zavaró lehet a túl sok trágár beszéd, de lényegében a mai fiatalok (sőt, a húsz évvel ezelőttiek is így tették) így beszélnek egymással. Külön kiemelkedő, hogy amikor az ismerkedésnél a zenére terelődik a szó, a lányok a kevésbé ismert mai slágerek helyett igazi örökzöld magyar slágerekkel színesítik a történetet. A cselekmény mellett a sorok között mély érzésű gondolatokat olvashatunk többek között az emberi kapcsolatokról, a félelemről és a szeretetről. A szöveg könnyen befogadható, olvasmányos, olykor az iróniát sem nélkülözi. Külön érdem, hogy a messengeres beszélgetés buborékokban van különválasztva a normális szövegtől. A cselekményt pedig pár illusztráció hozza hozzánk közelebb. Ez a kötet bármely olvasónak ajánlható, aki egy nagyon kedves történettel szeretne gazdagabb lenni, amelyben napjaink ismerkedési formája is szerepet játszik!
A kötetet együtt olvastuk @Nikolett0907-tel, az ő véleménye itt olvasható: https://konyvelvono.blogspot.com/2022/07/pataki-eszter-…

SignoraSchneider IP>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Ez az a könyv, amit sajnálok, hogy nem harminc évvel ezelőtt olvastam, amikor tizenéves voltam off, de hálás vagyok, hogy az örök kamasz lelkemmel elolvashattam most. off

Olvasd el bővebben a blogomon: https://robinowrightly.wordpress.com/2022/07/17/talentu…

Gy_Ági P>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Régóta halogatom ennek az értékelésnek a megírását, nem is nagyon akartam off, mert a legtöbben úgy szeretik, sok a rajongás, és nem szeretnék ünneprontó lenni meg bántó sem. Bő egy hónapja olvastam, azóta várok és tesztelem magam, hátha változik, hogy mit gondolok, vagy meggyógyulok abból a bajból, ami a nemtetszést okozza. Nem változik, nem gyógyultam ki, úgyhogy itt van (beront a báli terembe a gonosz mellékszereplő, akit senki sem hívott, és elmondja, hogy mitől frusztrált -pedig senki sem kérdezte) spoiler:
Az elejétől fogva, felváltva két dologra asszociáltam olvasás közben, amik miatt egyáltalán nem tudtam benne lenni a történetben, folyton le kellett tenni a könyvet, megnyugodni, mert eléggé cringe mindkettő: brazil szappanopera és giccses hátteres facebook poszt, bölcselkedő kinyilatkoztatásokkal, frázisokkal. Tudom, hogy ez csak részben a szöveg hibája: szerepe van benne a cinizmusnak is, amitől nem sikerült még megszabadulnom. A több helyen nagyon megkreált helyzetek, fordulatok és a sokszor melodramatikus hangulat miatt (ami helyenként komikumba csúszott) láttam dél-amerikai sorozatként a történetet – ehhez hozzátett még néhány szereplő karaktere is (pl. a lányok apja off, meg a két főszereplő is: a vadóc rosszfiú, aki valójában „mélyen érző és ragyogó tehetség, csak az élet viharai stb.” meg a gazdag rendes lány). Nekem olyan mesterkélt már ez a távcsöves nézegetés is, olyan „micsoda eredeti ötlet”, de közben nem életszerű, „ötletízű” marad, ahogy az is, hogy nem bírnak elbuszozni egymáshoz (a sima barát, az át tud menni, mert van tömegközlekedés a települések között, de a szerelmes srác, aki majd felrobban a hormonoktól, ő nem) spoiler. Én nem szeretem érezni olvasás közben, hogy nagyon ki van találva, hogy kimódolt, hogy nagy ötletekre épül, és itt végig ezt éreztem – nem hittem el egy percig sem, szinte semmit, kívül maradtam; a legkisebb hamisságra is ilyen hülyén reagálok.
A másikra egy példa, a facebook posztra, hogy miért jött nekem: a főszereplő lány fent van egy hegy tetején, mögötte vízesés, egy padon mereng, közben megy le a nap, és ezt olvasom:
„Egy váratlan fuvallat meglengette a hajamat, szinte beleborzongtam. Tudtam, hogy valami visszavonhatatlanul megváltozott bennem, és immár tisztán látok. Mert többé már nem hazudhatok magamnak.
Azt hiszem, ez a felnőtté válás egyik fontos lépcsőfoka: szembenézni a valósággal, még ha fájdalmas is. A valóság szigorú tanító, de a mosolya őszinte, míg az önámítás egy negédesen mosolygó, gyönyörű nő, aki belül romlott, és ártóak a szándékai is.”
Nekem ez a stílus kínosan zavarba ejtő. Még pár példa: off off off
Nem akarok sokat magyarázni erről, de tizenévesektől ezek extrán furák, mesterkéltek, bölcselkedősek. De elfogadom azt is, hogy velem van baj, amiért zavarnak.

Kristin_M_Furrier IP>!
Pataki Eszter – Pataki Krisztina: 512 méter

Nagyon – nagyon vártam a Pataki lányok első könyvének megjelenését, mert olyan tehetséggel vannak megáldva, mely egyértelműen velük született tulajdonság. Egyedi, szokatlan, és egyben zseniális, amire ők ketten együtt képesek.
Nagyon szép kötet látott tőlük napvilágot, igazán jó kézbe venni. Sokat gondolkoztam, melyik korosztály az igazi célpont, de végül nem tudtam eldönteni. Szerintem nagyon nehéz elhelyezni a könyvet korosztályban. De minden eshetőségre, a könyv adatlapja, a 16 évet jelöli meg.
Nagyon érzelemdús, fiatal kamasz történetet kapunk, ami kiemeli egy kezdő kapcsolat szépségét, és báját. Abszolút mai fiatalok a szereplőink, én néha azt sem tudtam, mit is jelent a szó, amit használnak. :))
Első könyvként tökéletes, ez mindenképp elvitathatatlan a lányoktól. Két dolog volt, amiért fél csillag levonásra került részemről. Az egyik, ami a végén már nagyon rontott az olvasási élményen, a szövegbuborékok színe. A nyomtatás során, szerintem sokkal sötétebbre lett nyomva, mint azt szerették volna. A másik spoileres: spoiler Nekem ez már nem csúszott át a szűrőmön.
Ezen felül egy szuper könyv, gratulálok hozzá! Tudom, hogy még sokat fogok/fogunk olvasni tőletek.

Nikolett0907 P>!

Könnyű megtörni egy embert, még csak fájdalom sem kell hozzá. Tipord sárba az önbecsülését, onnantól a markodban tartod, mint egy repülni nem tudó kismadarat.

Kapcsolódó szócikkek: önbecsülés
Nikolett0907 P>!

A világ olyan, amilyennek látni akarjuk. […] nem akarja szépnek látni. Ez a legnagyobb probléma vele és úgy általában minden kiábrándult emberrel.

Chöpp >!

[…] jó introvertálthoz méltóan általában tízig olvastam, majd fél tizenegy körül már eltettem magamat másnapra…

Alvarando P>!

… nem a neten kéne utánanézni a betegségeknek, hiszen beírod, hogy fáj a körömágyad, és máris kiderül, hogy zúzarákod van.

Alvarando P>!

Ha a tökéletesre vársz, életed végéig várhatsz, ugyanis, bármilyen banálisan hangzik, tökéletes nem létezik. Még a legfeddhetetlenebbnek tűnő alakoknak is van egy sötétebb oldala, ami korántsem csillog úgy, mint a felszín.

Alvarando P>!

Az erőszakra mindig lesz kereslet, mert az erőszak jövedelmező. Tulajdonképpen semmit sem változtunk évezredek óta. A világ egy nagy amfiteátrum, ahol vagy harcosként, vagy nézőként vagyunk jelen.

Chöpp >!

[…] a tehetséget muszáj támogatni, mert nincsen nagyobb pazarlás az eltékozolt lehetőségnél.

Chöpp >!

Mert mindaz, amit hátrahagyok, nem fontos igazán. Mindaz, ami számít, előttem van.

Chöpp >!

A fájdalom elől nem lehet elmenekülni, ha pedig így áll a helyzet, nem könnyebb hát megosztani egymással?

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom