Találkoztam ​Esőistennel 10 csillagozás

Passuth László: Találkoztam Esőistennel Passuth László: Találkoztam Esőistennel

Passut ​László, aki 1939-ben sokirányú tájékozódás, lelkiismeretes adatgyűjtés után megírta az Esőisten siratja Mexikót, új könyvében egyhónapos mexikói tartózkodásának élményeit idézi fel – több évtizedes felkészültséggel s mégis a felfedezések friss örömével számol be arról, hogy mit látott ebben a gazdag múltú és izgalmas jelenű országban. Helyszíni tájékozódásának a szenvedélye adott irányt: egy hetet töltött Yucatánban, ahol fölkereste a maya romvárosokat: Chichén Itzát, Uxmalt, Mayapánt s az őserdőkben rejtőző nekropolisokat, látta a teotihuacani kultúra fellegvárát a hatalmas piramisokkal, megnézte Cuernavacát Cortés egykori palotájával, nyomozott a Cortésék által lerombolt egykori Tenochtitlán emlékei után a mai fővárosban és környékén, mindenek előtt a felhalmozott ismeretanyagot szembesítette a múlt tárgyi világával, melyet a tudatos és módszeres pusztítások sem tüntethettek el. Passuth László az egy hónap jelentős részét a régmúlt idő, a hajdan volt élet emlékei között… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1972

Szépirodalmi, Budapest, 1972
370 oldal · keménytáblás

Adam_Taylor>!
Passuth László: Találkoztam Esőistennel

Az Esőisten siratja Mexikót olvasva nagyjából így képzeltem el Passuth alakját: egy végtelenül komoly, elképesztő tudású tudós-író, aki mégis gyermeki csodálattal és kíváncsisággal viseltetik a világ számára ismeretlen dolgai iránt.
Ma már nem is tudom melyik volt előbb, az Esőisten vagy a kor iránti szeretetem – mindenesetre ezt a szabálytalan útleírást is remek volt olvasni, és épp Passuth miatt. Több helyen is szabadkozik, mert a könyv olyan, mint egy kontinenst átszelő, szabálytalan folyó: néha begyorsul és elképesztő iramban szalad, máskor lassan, szemlélődve folydogál; belekap ebbe is, abba is; elindul egy irányba, majd visszafordul egy fejezeten belül; máskor pedig akár 50 oldalig is kitart ezen az úton. Van benne egy jó adag régészet, történelem, művészettörténet, de antropológia, szociológia, és hagyományos útleírás is – én igazából a szárazabb részek ellenére mindegyiket élveztem. Az író mexikói utazása ürügyén nemcsak magáról az útról számol be, de arról is, hogyan keletkezett legismertebb műve, milyen történelmi tények, régészeti kutatások húzódnak mögötte – és hogy fest Mexikó utazásának időpontjában. Az egészet pedig áthatja Passuth elképesztő tudása és szeretete a földrész iránt – jártam már néhányszor a kontinensen, de Mexikó valahogy mindig kimaradt; a könyv után viszont azonnal indulnék is.

szikszai_2 P>!
Passuth László: Találkoztam Esőistennel

Passuth László az Esőisten című könyvének megírása után mintegy 30 évvel végül eljutott Mexikóba, ahol személyen láthatta a maya, tolték romvárosokat. Nem szokványos útikönyv, inkább az Esőisten kiegészítése mert ismét rengeteg adalékkal szolgál a nagy mű megírásához, miközben ismerkedik a mexikói szokásokkal és kultúrával. Könnyű, olvasmányos, mégis tudományos tudott maradni. Szinte még most is Mexikóban érzem magam.

Enikő_Rácz>!
Passuth László: Találkoztam Esőistennel

A téma iránt érdeklődők nem fognak benne csalódni. Leginkább útinaplónak nevezhető, de nagyon sok információközlő rész kapott helyet benne az aztékokról, majákról, toltékokról,történetükről, cenotékról, művészetükről, a mai Mexikóról is. A testvérkönyv témájából (Esőisten siratja Mexikót) is kapunk részleteket, sokat foglalkozik a hódítás korával és történéseivel.

Juanita81>!
Passuth László: Találkoztam Esőistennel

Mexikó szívemnek kedves, misztikus hely. Ahogy Passuth László megjeleníti, ugyanolyan rajongással éli meg az ottlétet, mint én a képzeletemben. Tudásanyaga hatalmas, stílusa élvezetes. Egy csodás ország és egy nagyszerű író tökéletes találkozása. A könyvnek sajnos nem tett jót a folytonos félbehagyás, de újraolvasásnál garantálom az öt csillagot.