Esti ​kréta 21 csillagozás

Parti Nagy Lajos: Esti kréta

Az ​1995-ös kötet Parti Nagy Lajos addigi verseiből a szerző által készített válogatás. A válogatás felöleli az Angyalstop és a Csuklógyakorlat legjobb darabjait és a Szódalovaglás teljes anyagát. E könyv részletes pályaképet ad az induló költő versbeszédének kiépüléséről a diletták és szójátékok versépítő hatásától kezdve a Szódalovaglás verseinek töredékességén át a fragmentáltság felőli komoly ellépést mutató újabb versekig. Parti Nagynak az irónia és szövegkezelés sajátosságai révén sikerült eltávolodnia az indulásakor divatos én-versektől, de még a szerepversektől is, és jól kivehetően különféle nyelvi rétegek felé való tájékozódással rombolta szét költészetében a magyar lírai hagyományban kódolt versmondatot. E leépítő jellegű tendencia nullpontjának a Szódalovaglás darabjai tekinthetők. Az új költői nyelv kimunkálását prózájában végezte el, de a Parti Nagy Lajosra oly jellemző és senkiével össze nem téveszthető szófűzés hihetetlen oldottsága és különlegessége visszakerült… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1995

leheletemmel összemos
az est, nem őrködök

többé grimasz fölött,
belülről rántja össze most
magát az arc, a vers, elektromos.

Köszönöm az élményt.

tündérróka>!
Parti Nagy Lajos: Esti kréta

Hát, ezt nem nekem találták ki…. Nagyon néha találtam csak olyan verset, ami tetszett. Nekem ez túl kortárs vagy túl szépirodalom, mindenesetre érthetetlen. Biztosan én vagyok hülye hozzá… mert hogy intertextusok és szójátékok, értem én… De azért jó lenne, ha egy picit jobban érthetném. Úgy érzem, a forma és a hangzás a meghatározó, a tartalom sokkal kevésbé.
A Tandarab volt talán a legemlékezetesebb, a Diletták pedig félelmetesen aktuális volt. A Szódalovaglás ciklus viszont egyenesen kiidegelt.

BeetheBlessed>!
Parti Nagy Lajos: Esti kréta

Nagyon tetszett benne a sok szójáték és talán még öt csillagos is lenne, ha csak a Szódalovaglásig lenne meg. Abba egyszerűen teljesen belefáradtam és rányomta a bélyegét a folytatásra is. A kedvencem a Lamenthák volt.

utazó>!
Parti Nagy Lajos: Esti kréta

Rengeteg értelmes magyar szó egymás mellé rendezése. Sőt, új szavak is, melyeket eddig nem használtam, de értem. A versek mindegyike nem mindig érthető, de ez a költői szabadságnak tudható, vagy az én szűklátókörűségemet bizonyítja.

kata__>!
Parti Nagy Lajos: Esti kréta

Az egyik olyan könyv, amit soha nem fejezek be, hisz végtelen annyi sor van, amit még össze kell rakosgatnom magamban, mert akármikor előveszem mindig máshogy gondolom.

Szabó_Zsófi_Sophie_Taylor I>!
Parti Nagy Lajos: Esti kréta

Egy biztos, nem szeretem Parti Nagy Lajost.
Nem szeretem a stílusát, a témáit, és azt, hogy úgy érzem megerőszakolja a nyelvet. Nekem néhol érthetetlen (lehet velem van a baj). Nem ringatott hangulatba, az egyetlen érzés amit érezte, hogy legszívesebben földhöz vágnám a könyvet.

danaida>!

iszom dohányzom
vékony fehér a holdszár
remeg a pókszövet a számon
mikorha rámhajolnál
mikorha vanna már a volt
mennyi idő hiányzik?
de csók közben az ember
legalább nem dohányzik

Szódalovaglás

szemük sarkában
téblábol a jóság,
mint egy tüllszoknyás
boxoló.

Berendezik a ringet (részlet)

danaida>!

szomorú, lassú ének,
hát nézz hülyének.Tisztára mosott mondatok,
hiány, hiány. Az ember túlbeszél, vakog,..

tataijucc>!

… az élet kirakat csak
hátulja nincs is neki

Jaj cica

encsy_eszter >!

hát hazajöttél, hát haza, hát,
kicsomagolsz húsz deka hideg vacsorát,
alágyújtasz a tegnapi teának,
a plafon szépen visszapúposodik kupolának,
és a csúcsában kerek égre lelsz,
ha ráfigyelsz, ha nagyon ráfigyelsz

Hazajöttél, a szonettek meg strandra mentek (részlet)

encsy_eszter >!

szurokba merült a nappal keksze,
kipállott szájú szónok az este

Bukolika (részlet)

Az ember lassan elkenődik. Ilyenkor
túlbeszél, vakog,
kopognak, verséhez rím szegődik,
kimustrált csillag, csillagok.
Legalább gitározni tudna.
Kiülne talán a mozi elé, vagy
ha folyékonyan hazudna: legalább magát értené.

Szomorú, lassú ének (részlet)