Az ​éjfekete bozót 8 csillagozás

Papp Sándor Zsigmond: Az éjfekete bozót

„Az egymáshoz meghitten simuló magyar, román és német tulajdonnevek, toponímiák, természetes összhangban a többi kelet-európai hangzásúakkal, látszólag egy megállapodott, békés vidék képét idézik, mégis a művészi látvány mentes minden illúziótól. Még madártávlatból sem idillikus ez a táj. Az elbeszélések otthona, az erdőktől övezett, sejtelmes ködöktől látogatott város sorsszerű peremvidék, számkivetettség helye. Közös fedél alatt lakozik itt az anarchikus rend, a rezignáció és a kortárs bizonytalanság. Ez a nyugtalanító ellentmondás a forrása a táj varázslatos identitásának. Ahogyan most valaki megálmodta. Az éjfekete bozót Erdély mélységesen költői látomása.”
Bodor Ádám

Eredeti megjelenés éve: 2005

Alexandra, Pécs, 2005

Csabi>!
Papp Sándor Zsigmond: Az éjfekete bozót

PSZs novelláskötete tulajdonképpen nem rossz, de nem is kiemelkedő. Néhány nappal az után, hogy letettem, már erősen halványul az emléke.
Az írások erősen gyökereznek az ezredforduló magyar novellisztikájában, azt nem mondanám, hogy nyomornovellák, mert egy jól érezhető szatirikus hang kiséri végig a szereplők csetlését-botlását, de mindenképpen a társadalom alsó rétegét mutatja.
A történetek egy meg nem nevezett (erdélyi) város külső kerületében játszódnak. Némelyik kimondottan humoros, pl. Az átok, amiben a szereplőkön fürdés után aranypor jelenik meg, de a többség inkább a kegyetlenségével operál. Ennek véglete az Apám reggelije, ami szinte már horror.
Engem némileg zavart, hogy a legtöbb írás elindít egy történetet, aztán valami egész másba csap át. Túl rövidek ahhoz az írások, hogy ilyenfajta váltást megbírjanak – de lehet, hogy csak én voltam kevésbé befogadó hangulatban. Vagy talán PSZs igazi műfaja a regény, és ezekben a rövid írásokban is ez a fajta csapongó mesélőkedv jelenik meg, ami egy regényben jobban ki tud bontakozni.

metahari P>!
Papp Sándor Zsigmond: Az éjfekete bozót

A bozótos megfogott, körbeölelt az indáival, hiába a sűrű, szúrós történet, a kilátástalanság mellett az apró szépségek jöttek elő szépen sorban. Néha meghökkentő fordulatokkal. „A nevetést pedig, mintha valamilyen furcsa nyavalya lenne, egy ideig nem is tudta abbahagyni.”

Csabi>!

Apám akkor már vagy fél éve kedvelte az emberhúst.

137. oldal, Apám reggelije - első mondat

Szelén>!

Délután, ha az emberek a dombok felé fordították a tévé antennáit meg a rákötött rezgő rézdrótokat, eltűntek a bolhák és megjelent Kudlik Júlia remegő képe. És akkor a tudományos híradó megbízható hangjaira szerelmeskedtek, hévvel, mellőzve a gyengédséget, kész csoda, hogy nem születtek rakásszám kutatók és atomtudósok, és Nobel-díjas sem lett senki.

Kapcsolódó szócikkek: Kudlik Júlia
Bagameri69>!

…Kata nyelt egyet, és nem kívánta bolygatni, hogy az albérlő szerint vajon mit érthetnek félre az efféle hajadonok olyan szolgálatkészen, mert hát tudta ő, nagyon is tudta, mit terjesztenek róla a kerületben, hogy hát ő bizony tapadna, ragadna bárkire, mint a bogáncs, csak hát nem mindig engedik meg neki ezt a közeledést, és erről leginkább önmagában is zavaró mérete tehet, mert azt időnként lehetetlen kezelni, mederben tartani, ahogy a Csemergi-tetőn elszabaduló teherkocsiktól is rettegtek a környékbeliek, mert nem egy sodort már magával garázst, tartófalat lakókkal együtt, hogy csak a Fuvaros utcai katedrális állítsa meg a fékevesztett tömeget.

Citrompor>!

Átkozott hely volt az, szemmel vert, elfeledett környék.

Citrompor>!

Átkozott hely volt az, szemmel vert, elfeledett környék. Ellenőr, postás nem járt erre szívesen, a nyugdíjakat mindenki a postaládájában találta meg hiánytalanul, mert itt senki sem számított fel borravalót. A gyerekeken már korán látszott a megátalkodottság, ha kérdezted, mi lesz belőlük, ha felnőnek, vagy olajmágnást mondtak, vagy munkanélkülit.

Kapcsolódó szócikkek: borravaló