A ​Napkirály 13 csillagozás

XIV. Lajos élete és kora
Papp Imre: A Napkirály

„Az állam – én vagyok” – mondta gőgösen az ifjú XIV. Lajos a párizsi parlament (akkoriban bírói testület) ülésén; így tudja mindenki, s ha így, akkor tévesen. Mégis, a királynak tulajdonított szállóige tökéletesen fogalmaz meg egy magatartást és egy kormányzati formát: a feudális abszolutizmust. A Napkirály életrajzából megismerhetjük a fényes Versailles csodáit s a népnyomort, az oktalan hódító háborúkat s a francia kultúra néhány csillagát. Hogyan lehetséges, hogy a húszmilliós francia királyságtól egész Európa rettegett? Kik alkották a csodapalota galaxisát, hogyan éltek a hölgyek és urak egy olyan korban, amikor Párizs palotái bűzös patkányodúk voltak? Kik voltak a janzenisták? S a camisard-ok? Hogyan élt ebben a fényes, mégis nyomorúságos országban paraszt és polgár, nemes és hivatásos szerető? Ezekre a kérdésekre is választ ad a könyv, amely rávilágít Franciaország fény- és árnykorára.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szivárvány Kossuth

Kossuth, Budapest, 1989

SteelCurtain >!

Papp Imre: A Napkirály XIV. Lajos élete és kora

Papp Imre igen szemléletesen és igen széles perspektívába helyezve ír XIV. Lajosról és koráról. Rendkívüli korszak, rendkívüli egyéniségekkel és fantasztikus teljesítményekkel. Különösen érdekes az állam átszervezése és az átfogó hivatalnokrendszer kialakítása, amely lehetővé tette a gazdasági feltételek megteremtését a francia hegemónia valóra váltásához, mind a diplomáciában, a hadászatban, a kultúrában és a műszaki tudományok területén egyaránt. Kitűnő korrajz.

negoti P>!

Papp Imre: A Napkirály XIV. Lajos élete és kora

Ahhoz, hogy egy történelmi életrajz érdekes olvasmány legyen elsősorban a személynek is érdekes életet kellett élnie. A királyok esetében ez alap, mert lehet bármilyen maga az uralkodás, ha valaki 72 évig a trónon tud maradni, az már teljesítmény. Másodsorban kell egy jó író, aki összefoglalja egy könyvben az illető életét. Papp Imre könyvében érdekesen ír XIV. Lajos uralkodásáról, a korszakról, a végtelen fényűzésről, az állandóan emelkedő adókról, a folytonos háborúkról és persze, a versailles-i udvari életről.

molke P>!

Papp Imre: A Napkirály XIV. Lajos élete és kora

Kitűnő korrajz a nagy király uralkodásáról, minden szempontból. A király életét, cselekedeteit szépítés és ítélkezés nélkül ugyanúgy ismerteti, mint a francia és európai hatalmi harcokat, a gazdasági kérdéseket és a vallási csatározasokat. Nagy király, nagy kor; a könyv pedig méltó témájához. Érdekes, olvasmányos, átfogó képet ad a francia abszolutizmus fénykoráról.
spoiler

hajkoattila91>!

Papp Imre: A Napkirály XIV. Lajos élete és kora

Remek könyv, bár nem is XIV. Lajosról, hanem inkább uralkodásáról és arról a korszakról szól. Olvasmányos, még annak is aki nem jártas a témában, így bárkinek ajánlom. Picit talán a gazdasági rész vontatott volt, de az író igazán olvasmányos és közérthető stílusban fogalmaz. Sajnálatos módon az egyeten valamirevaló életrajz a királyról.