Pap Éva (szerk.)

A ​medvefiú 8 csillagozás

Finnugor népek meséi
Pap Éva (szerk.): A medvefiú Pap Éva (szerk.): A medvefiú

Az ​uráli-finnugor nyelvcsaládhoz tartozó magyarok, finnek, karjalaiak, észtek, vogulok, osztjákok, mordvinok, cseremiszek, zürjének, votjákok, lappok és szamojédok meséiből ad ízelítőt ez a kötet. Ezek a népek több ezer évvel ezelőtt együtt éltek az Urál-hegység vidékein. A néprajztudósok és nyelvészek hosszú időn keresztül gyűjtötték szorgalmasan a közös múlt emlékeire is utaló gazdag folklórkincset.
Kötetünk meséi a finnugor népek mesevilágába vezetik el az olvasót. Olyan világba, ahol Víziszellemekkel, a Tenger Asszonyával, az erdei emberrel vagy éppen Fagy apó rakoncátlan fiaival találja szemben magát a halandó. Olyan világba, ahol három-, hat-, sőt kilencfejű ördögök, boszorkányok népesítik be a vas-, réz- és ezüsterdőt, lábon forgó kunyhókban öreg banyák és galambbá változtatott lányok élnek, hűséges állatok az élet vizével keltik életre gazdájukat, s az egyszerű, de okos és becsületes fiú, még ha medvefiú is, akár a király lányát is feleségül kaphatja.
A… (tovább)

General Press, Budapest, 2003
96 oldal · ISBN: 9639459305 · Fordította: Árvay János, Bereczki Gábor, Domokos Péter, Erdődi József · Illusztrálta: Urai Erika
Európa, Budapest, 1984

Habók P

Pap Éva (szerk.): A medvefiú Finnugor népek meséi

Nagyon nekem való mesék vannak benne, medvefiúval, sokfejű ördögökkel, bátor vitézekkel, óriásokkal, boszorkányokkal, legyőzött gonoszsággal, boldog befejezéssel.

Amrita I

Pap Éva (szerk.): A medvefiú Finnugor népek meséi

Ismét remek találkozásom esett Süöjetárral. :) Finn boszorkány, erdőszellemek, nagy erejű vitéz, aki csak úgy zsebre teszi az öreganyját meg a feleségét… :)) Volt ebben is néhány ismerős mese, a magyar mese pedig kifejezetten kilógott, hangulatában, világában idegen volt a többitől (nekem nem is tetszett). De a lapp, finn, és egyéb népek meséi kellemesen téli hangulatúak, kegyetlen, havas világba visznek, ami mégis tele van csodával.

deaxx

Pap Éva (szerk.): A medvefiú Finnugor népek meséi

Talán az egyik első ismerkedésem a finnugor népek meséivel – nagyon jó kis kikapcsolódás volt elolvasni egy-egy mesét, mikor eszembejutott elővenni ezt a könyvet.
Sok-sok medve, erdei manószellem, Syöjätär, cárok meg cárevicsek, felgombolyított házak, hát mi kell még? Estimesekiválóság.

A kötet megszerkesztésénél azért figyelhettek volna a képekre, iszonyatosan zavaró, hogy oldalakkal előbb, egy másik mese közepébe van beillesztve egy nem oda tartozó illusztráció.

A magyar népmesék jelenléte szintén szúrja a szemem (nem azokért olvassa az ember ezt a könyvet). De ha én szerkesztettem volna a kötetet, bizony én is belerakom őket. Szóval ez csak egy kis morgás az értékelés majdnem-végére.

(Sajnos a tartalomjegyzékben nem jelezték, hogy kiktől van az adott mese, csak az egyes meséknél van odaírva a cím alá, ezért gyorsan kigyűjtöttem őket sorrendben:
2 magyar, 2 hanti, 2 manysi, 2 észt, 2 finn, 2 karjalai, 2 mordvin, 2 komi, 2 mari, 2 udmurt, 2 lapp és 2 nyenyec mesét tartalmaz a kötet)

Európa, Budapest, 1984

Pap Éva (szerk.): A medvefiú Finnugor népek meséi

Nagyon zavar, hogy a képek 2-3 mesével előbb/később vannak a könyvben.

Anna_Casea

Pap Éva (szerk.): A medvefiú Finnugor népek meséi

Ez a könyv egyszerűen zseniális. Nem volt szerencsém az összes mesét olvasni belőle, de amelyeket igen, azokat imádtam. Elmondhatatlanul jól szórakoztam például a szív nélküli cár történetén a kis tavi tavirózsákkal és nagy tavi tavirózsákkal, vagy amikor a lány megkérte a boszorkányt, hogy kapcsolja be neki a szaunát.
Az egészben a legjobbak a történetenként ötször-hatszor visszatérő elemek voltak, de a keretes szerkezet is nagyon tetszett.
Remek kikapcsolódás kicsinek és nagyoknak is egyaránt – utóbbira jó példa az orosz realizmust bemutató „A három nővér és a medve” című történet.

Amrita I

A mentében felvert sűrű szemű ködfelhőben, ritka szemű szentséges fergetegben még egy közeledben álló sipkás erdei manószellemet, még egy közeledben lévő kesztyűs erdei szellemöreget sem lehetett volna észrevenni!

Habók P

…a szó nem madár: ha kiengedted, nem kaphatsz utána.

Gáborr_Nagy

Ha elszaladsz, felfallak, ha nem szaladsz el, akkor is felfallak. Hozzám jössz-e feleségül?

Gáborr_Nagy

Eltűnik a szem elől-a szívből is kikerül.