Kréta, ​Mükéné, Trója 3 csillagozás

Panyik István – Sellei Sarolta: Kréta, Mükéné, Trója

Egy törzsből származnak az istenek és a halandók. Emberi nemzetséget először fényes aranyból készítettek az istenek, ők, az Olümposzon élők. Akkor még mindenki fölött Kronosz égi király volt, s könnyű szívvel, akárcsak az istenek, élt a halandó, távol a bajtól, távol a jajtól, még az öregség sem járt köztük, mindvégig duzzadt az erőtől karjuk s lábuk, a kórság még nem törte meg őket, mint lágy álom jött a halál rájuk, s amíg éltek, csak jóban volt részük, a föld meghozta magától bő termését és dolgozni merő gyönyörűség volt, sok jó közepette, a dús legelőn legelészett nyájuk, s kedvelték az olümposzi boldogok őket.

Képzőművészeti Alap, Budapest, 1980

Virágszépe>!
Panyik István – Sellei Sarolta: Kréta, Mükéné, Trója

Szerintem mindannyiunk fantáziáját megmozgatják a görög régészeti feltárások. Valóban létezett Trója, a krétai labirintus, Priamosz-kincse. Vajon mit üzen nekünk a phaisztoszi korong, feliratát a mai napig még nem sikerült megfejteni. A bronzkori Krétának meghatározó kultúrhatása volt a Mediterráneumban Egyiptommal együtt. Fényképekkel mutatják be a hatalmas épületegyütteseket, palotákat. Láthatjuk, hogy milyen nagyon fontos volt a régészek munkájánál is a szájhagyomány, a költészet, a vallás. Sok lelet még a föld alatt lenne, ha vállalkozó kedvű, történelmet szerető emberek nem hinnének a mesékben.