Adatbányászat 2 csillagozás

Alapvetés
Pang-Ning Tan – Michael Steinbach – Vipin Kumar: Adatbányászat

A ​könyv egységesen és részletesen tárgyalja az adatbányászat alapvető matematikai és informatikai eszközeit. A függelékekben összefoglalt matematikai ismeretekre támaszkodva az adatbányászatban használatos modellek és algoritmusaik megismerésére, azok működésének megértésére helyezi a hangsúlyt.
Kiemelten foglalkozik a bemutatott módszerek megvalósításával, az algoritmusok pontos leírása mellett az implementációs kérdéseket is részletesen tárgyalja. A fejezetek végén feladatokkal segíti a fogalmak, algoritmusok minél jobb megértését, a modellek megfelelő alkalmazásához szükséges gyakorlat elsajátítását. Jó alapot ad az adatbányászat jellemzően angol nyelvű szakirodalmának későbbi olvasásához, mivel következetesen tartalmazza a tárgyalt fogalmak, eljárások angol elnevezéseit is. Ez a megközelítés a különböző szakterületekről, eltérő előzetes ismeretekkel érkező olvasókat egyaránt segítheti az adatbányászat módszereinek értő megismerésében és az adatbányászat nyújtotta… (tovább)

Pang-Ning Tan – Michael Steinbach – Vipin Kumar: Adatbányászat

(Szakkönyv lévén, azért az túlzás, hogy kiolvastam, de nagyjából igen (vizsgára készültem belőle).)
Nem nagyon olvastam más összefoglalót a témában, de elég jónak tűnik.
Viszonylag bullshites olvasmányos, elég jól elmagyarázza az alapvető módszerek lényegét. A felépítése is tetszett.
Azért aki teheti, inkább angolul olvassa, mert [a tankonyvtar.hu-s verzióból kiindulva] egyrészt az adatbányászati kifejezések magyarításai elég hülyén hangzanak, másrészt néhány hibát is találtam a magyar verzióban (ami az angolban még nem volt).

(…)
Statisztikus: Akárhogy is, ilyen problémák mellett meglep, hogy bármilyen eredményt el tudott érni.

Adatbányász: Hát igen, de az eredményeim tényleg elég jók. Az 1. mező nagyon erős prediktora az 5.-nek. Csodálkozom, hogy ezt eddig nem vették észre.

Statisztikus: Tessék? Az 1. mező csak egy azonosító szám.

Adatbányász: Mégis, az eredményeim magukért beszélnek.

Statisztikus: Ó nem! Most jut eszembe! A rekordokhoz azután rendeltük hozzá az azonosítókat, miután rendeztük őket az 5. mező értéke szerint. Így van egy erős kapcsolat, de az értelmetlen. Sajnálom.

2.1. Példa (Az adatokkal kapcsolatos problémák egy szemléltető példája)

PannaNyúl P

A legközelebbi szomszédok használatának indoklását legjobban a következő mondás szemlélteti: "Ha valami úgy totyog, mint egy kacsa, úgy hápog, mint egy kacsa és úgy néz ki, mint egy kacsa, akkor az valószínűleg egy kacsa.”

Legközelebbi szomszéd osztályozók