Párizs ​királynője 147 csillagozás

Regény Coco Chanel életéről
Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője

Coco ​Chanelt a legendás divattervezőt kifinomult stílusáért csodálják – amiatt a bizonyos ikonikus kis fekete ruha miatt –, leghíresebb kreációja a részegítő illatú Chanel No. 5 parfüm. A közismert figura mögött azonban bonyolult személyiség lakozik, akit intrikák értek, akiről sokféle gyanús pletyka terjedt. E regény lapjain megelevenedik a második világháború, Párizs négy éven át tartó német megszállása és Chanel titkos élete ebben a zűrzavaros időszakban.

Coco Chanel tudott könnyed, vidám, nagyvonalú lenni, ám kegyetlen, számító, manipulatív is. Miközben a Wehrmacht masírozott a Champs-Élysées-n, Chanel ott találja magát a Hotel Ritzben, a Reich főparancsnokának oldalán. Chanel az ellenség markában magánháborút indít, hogy kiszorítsa tulajdonrészéből zsidó üzlettársát, Pierre Wertheimert. Wertheimer az elharapózó antiszemitizmus miatt az Egyesült Államokba menekül, és magával viszi a Chanel No. 5 összetevőinek titkos receptúráját. Coco nem bízik meg a férfiban, amikor… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

Róla szól: Coco Chanel

XXI. Század, Budapest, 2021
416 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635680269 · Fordította: Perlényi-Chapman Eszter
416 oldal · ISBN: 9789635680276 · Fordította: Perlényi-Chapman Eszter

Suba_Csaba P>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

Coco Chanel még 50 évvel a halála után is kikerülhetetlen, hiszen az ő nevéhez köthető a kis fekete kosztüm és a bizsu létjogosultságának elterjesztése, valamint a világ legnépszerűbb parfümjének (No.5.) megalkotása is. Ebben a kötetben regényes formában követhetjük végig azt az időszakot, amikor Pierre Wertheimer és fivére, Paul ellopták Coco-tól a parfüm receptúráját, hogy Amerikában dobják piacra azt. A könyv – néhány visszaemlékezést leszámítva – a II. világháború idején játszódik, amikor a vállaltan antiszemita Chanel a Ritz hotelben élt a német főparancsnoksággal együtt. Kollaborál velük és kém lesz belőle, hogy megmentse a saját és unokaöccse életét.
Coco Chanel nemcsak a divatban maradt egyedi, önálló és független, hanem magánéletében is, ő lett a felszabadult, elegáns és dinamikus nő szimbóluma. Jóllehet cselekedeteinek nem mindegyike volt példaértékű, de az a küzdelem és határozottság, ami őt jellemezte, az mindenképpen dicséretére válik.
Szerettem ezt a könyvet, örülök, hogy olvashattam és bepillantást nyerhettem a divat nagyasszonyának életébe.

A könyvről kibeszélőt tartottunk @Edmond csatornáján: https://bit.ly/3tvsvrQ

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

”Határozzátok el, hogy mindenért harcolni fogtok, amit az élettől akartok. Ez az egyetlen módja, hogy élni tudjatok.”

A Párizs királynője egy igazán elegáns, szemet gyönyörködtető borítót kapott, amely minden divatrajongó figyelmét garantáltan felkelti. Az életrajzi alapokon nyugvó regény bemutatja a legendás divattervező és parfümkészítő életét Franciaországban a második világháború alatt, ám a fókusz kevésbé a divaton, sokkal inkább egy igazi túlélő sorsának bemutatásán van. A lapokból egy igazán ellentmondásos nő portréja rajzolódik ki, aki elsősorban saját boldogulását és érvényesülését tartja szem előtt, miután sorra csalódott a számára fontos férfiakban. Megtanulja a túlélés törvényét, mely szerint kizárólag önmagában bízhat, útját mégis mindvégig férfiak egyengetik. A német uralom alatt még attól sem riad vissza, hogy Westminster fedőnév alatt kémkedjen, ha ez azt szolgálja, hogy elérheti céljait. A regényben a háború évei mellett az 1900-as évek eleje is felidéződik. Érdekes megoldás, hogy az írás E/3 nézőpontú elbeszélésével szemben a visszaemlékezéseknél átvált E/1-be, ez némiképp elidegeníti az olvasót attól a nőtől, akivé közben Coco vált, miközben a rendszeres váltás kicsit meg is nehezíti a befogadást. A tényekből és híresztelésekből összeálló, érdekes, magával ragadó olvasmány által új szemmel tekinthetünk Coco Chanelre, a divatvilág egyik legmeghatározóbb alakjára.

Mocori_>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

Coco Chanel egy igazi jelenség. Megalkotta a parfümöt, amit az egész világ ismer és divatot teremtett.
Ez a könyv nekem kissé személytelen volt, valahogy nem tudtam úgy átélni a dolgokat, ahogy kellett volna. A II. világháború alatt borzalom lehetett élni, Coco kihasználta a német ismeretségét, így jómódban, de félelemben élt, egy ballépése miatt pedig kémkedésre kényszerítik. Viszont azt is tudjuk, miért vállalja el: a fiáért.

robinson P>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

A történelmi thrillernek aposztrofált kötet Coco Chanel életét két idősíkban mutatja be az olvasónak. 1905-től a negyvenes évekig jutunk, megismerve az utat, hogyan lett sikeres nő, a divatvilág királynője, miközben a háborús történések keverednek ezzel a szállal.

Kabódi_Ella P>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

„Elhatároztam, hogy senkiben sem fogok bízni, hogy vigyázzon rám, csakis önmagamban. Senkitől sem fogok függni, csakis magamtól.”

Nézem ezt a nőt. Úgy értem, a fényképeit. Gabrielle „Coco” Chanel. Egy gőgös, kemény tekintetű asszony néz vissza rám a róla készült portrékról. Inkább szikár, mint karcsú, az arcvonásait az élet edzette ilyen élesre. Ikonikus, legendás alakja ő a divatvilágnak, de ki volt, ki lehetett Coco Chanel valójában?

A 21. Század Kiadó ismét olyan újdonsággal rukkolt elő, ami könnyen felkelti az emberek figyelmét a gyönyörű borítójával és egy izgalmas történet lelkesítő ígéretével. Pamela Binnings Ewen Párizs királynője c. regényében egybemossa a francia divatikon életének valós eseményeit a róla keringő pletykákkal és így alkot egy igazán olvasmányos történetet.

Megismerhetjük Coco árvaságra jutásának részleteit és keserves, kegyetlen munkával töltött gyermekéveit az apácáknál. Találkozhatunk vele fiatal, naiv, szinte még kamaszlányként egy gazdag nemes birtokán, annak kitartott szeretőjeként. Láthatjuk, hogyan osztozott meg rajta barátságosan az a két férfi, akikhez érzelmileg a legjobban kötődött. Mi több, kapunk egy érdekes teóriát azt illetően, ki is lehetett valójában a féltve szeretett unokaöccs, André.

Múltjának ezen szeletkéinek ismerete bizonyos magyarázattal szolgálhatnak a regény fő idősíkján zajló eseményekre. Párizs 1940 és 1944 között német megszállás alatt sínylődött. A párizsi nép éhezett, fázott és rettegett. Zsidók ezreit hurcolták el a városból, miközben Coco Chanel a Hotel Ritzben lakott, és látszólag semmi gondja nem akadt. Német szeretőt tartott, kaviárt evett, és pezsgőt kortyolgatott. Az igazság azonban az lehetett, hogy a maga szintjén ő is a fennmaradásért küzdött és végig az életével játszott. Zsidó származású üzlettársa még a megszállás előtt Amerikába emigrált, és vitte magával a Chanel No. 5 kincsként őrzött receptjét. Miközben Coco minden erejével azon volt, hogy üzlettársa ellenében érvényesítse a jogait, akár a német zsidótörvények közbeiktatásával is, menthetetlenül a saját akaratos természetének csapdájába esett. Német kém, besúgó, a francia nép árulója lett. Tette mindezt a saját túléléséért.

A Párizs királynője nem feltétlenül a valódi Coco Chanelt mutatja be, hanem azt, milyennek látták, láthatták mások és hogy milyennek képzeli őt maga az írónő. Az idézet, mellyel a bejegyzésemet indítottam, Coco önmagának tett ígérete és hitvallása. Csakhogy a regényt olvasván én arra a következtetésre jutottam, hogy semmi sem volt igazán az övé soha, és egész életében gazdag, befolyásos férfiak jóindulatától és szeszélyeitől függött. Anyagilag, érzelmileg, mindenhogyan. A kép, amely kialakult bennem, nagyon vegyes. Az arrogáns, antiszemita, rideg asszony páncélja mögül elősejlett egy esendő, törékeny kislány homályos árnyéka. Bármi legyen is az igazság, ez a róla szóló regény érdekfeszítő és fordulatos. Nem kifejezetten női írás, de könnyen olvasható, szórakoztató, és számos megválaszolatlan kérdést vet fel a címszereplő valódi személyiségét illetően. Nem hibátlan, mert helyenként túlírtnak találtam a sok ismétlés miatt, a végét ezzel szemben viszont elsietettnek éreztem. Azonban jól árnyalt, a történelmi tényekhez viszonylag hű marad az írói szabadság lehetőségeivel élve is, és kétségkívül autentikus atmoszférát teremt. Azt is feltétlenül a javára írhatjuk, hogy nagyon nehéz letenni, ha az ember egyszer már belekezdett. Működik benne valamiféle varázslatos lendület, ami képes magával ragadni. Talán a fejezetek ügyes tagolása az oka, de tény, hogy pörögnek a lapok, és az olvasó szívesen sodortatja magát az árral. Megidéz egy gyászos kort és egy titokzatos asszonyt, akinek alakját megannyi legenda övezi; ezáltal válik a kikapcsolódni vágyók számára izgalmas képzeletbeli utazássá, vérpezsdítő kalanddá.

Az eredeti bejegyzés a blogomban található:

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

Nagyon érdekelnek az erős női karakterek, valamint mindez a kedvenc témámmal, a II. Világháborúval volt átszőve, több, mint ígéretesnek tűnt. Ráadásul elképesztően szép a borító, sőt mivel keményfedeles, a belső borító is rendkívül elegánsra és különlegesre sikerült.

Nagyjából Coco teljes életére rálátásunk nyílt. Érdekes volt végigkövetni, hogy bizonyos események, hogyan képesek egész életre kiható hatást gyakorolni egy egyénre.

A történet kiválóan bemutatja, hogy mennyi mindenen kellett átmennie egy olyan nőnek, aki nem elégedett meg annyival, hogy keresztülnéznek rajta. Mindig véghezvitte, amit akart és nem futamodott meg senkitől. Sokszor úgy éreztem, hogy nem annyira független, mint ahogy beállították. Nagyban függött a férfiaktól vagy lehet így használta ki őket, ezt még mindig nem tudtam eldönteni, de valószínűleg ez volt az egyetlen mód, hogy túléljen. Ezt pedig tökéletesen csinálta.

Annyi szent, hogy megharcolt azért, ami az övé volt és nagyon motiváló, hogy ilyen háttérrel hova küzdötte fel magát pusztán azzal, hogy mert más lenni, mint más, mert önmaga lenni.

Jóval hosszabban:

dagikám>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

Szeretem az életrajzi regényeket,így kíváncsian vágtam bele Coco Chanel történetébe. Ha nem is részletesen,de kapunk egy szeletet a fiatalkorából, hogyan ismerkedett meg az egyetlen szerelmével. A másik vonalon képet kapunk a 2. világháborús eseményekről,hogyan került összetűzésbe az üzleti partnerével.
Nekem néhol furcsa volt Coco viselkedése,hogy hogyan próbál hatni a férfiakra,hogy elérje azt,amit akar.

Minden_hétre_egy_könyv_kihívás P>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

Ezt a könyvet @Edmond és @Suba_Csaba közös olvasása miatt olvastam. Az elején elég szkeptikusan álltam hozzá, mivel Coco Chanel-t egy nagyon unszimpatikus nőnek tartom. A könyv végére megértettem, hogy miért olyan, amilyen. Pozitív csalódás volt számomra. A könyv olvasmányos volt, nagyon élveztem, az se zavart, hogy az író pár dolgot / eseményt maga tett hozzá, vagy a dátumokat megváltoztatta. :)

BertaPalikSzilvi P>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

Coco 1884-ben született,így a háború idején már 56 éves.A könyv borítóján egy fiatal nő áll egy erkélyen, valószínűleg a hotelén amelyben élt, illetve látszódnak az égen a katonai repülők.
Ez , illetve ahogy a viselkedése és személyisége be van állítva azt sugallja mintha fiatalabb lenne,mint amennyi.
A másik kissé zavaró dolog, hogy a különböző időben játszódó események különböző személyben lettek írva,az egyik E/1 a másik E/3.Eleinte furcsa volt,de erre végül ráállt az agyam olvasás közben.
A szerző a könyv végén több dolgot is helyretesz, hogy mely neveket változtatta meg,hogy mely történések alapja pletyka és mi az amit a képzelete alapján egészített ki.
Nem tudtam semmit Coco Chanel életéről,amit olvastam ebben a kötetben hiába részben fikció, nem tette szimpatikussá.
Bármennyire is szomorú a gyermekkora, bármennyire is szívszorító,hogy a gyermeke nem lehetett vele.
Hiába rajzolódik ki egy olyan nő alakja,aki foggal -körömmel védi amiért megdolgozott,hiába egy világhírű parfüm és ruha márka megálmodója.
Egyszerre volt a személyisége naiv és szinte gyermeki,és önző és kegyetlen.
A történet elején Coco üzlettársa ellopja híres parfümjének receptjét, aminek felhasználását Coco minden létező módon igyekszik megakadályozni.
Ha ez nem lenne elég , a férfi,akit unokaöccseként mutat be mindenkinek, részt vesz a háborúban és a segítségére kell sietnie.
Érdekes történet egy érdekes nőről a történelem egyik legsötétebb időszakában.
Még ha Chanel nem is vált szimpatikussá a számomra ,az érdeklődésem felkeltette , úgyhogy fogok még az életéről olvasni.

csucsorka IP>!

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője Regény Coco Chanel életéről

Mikor megláttam a gyönyörű borítót és elolvastam a fülszöveget, egy jóval súlyosabb műre számítottam, mint amit végül kaptam. „Történelmi thrillerként” kínálja magát, és ez valahol igaz is, hiszen a második világháború idején járunk, a címszereplőnk egy létező ikon, a történet pedig egy igazi versenyfutás a Chanel No. 5 jogaiért és titkos receptjének birtoklásáért – miközben lángokban áll a világ, és a párizsi nők nem parfümvásárlással vannak elfoglalva, hanem mindenki a túlélésre hajt, ki-ki a maga módján.

Valahogy mégsem szökött egekbe a vérnyomásom, miközben olvastam.
Eléggé döcögve indulunk és néhány túlírt vadhajtást igazán lenyesegethettek volna a szövegről. Kérdés, hogy akkor mi marad meg ebből az egészből. Pamela Binnings Ewen írásából hiányzik az egyediség és valami fűszer. Egy valamiben azonban jó, ahogyan azt érzékelteti, „hogy a hírnév még nem garancia arra, hogy egy személy jóságos és szerethető.” Hát Coco Chanel aztán tényleg egyik sem, és ha az írót nem is, a kutatót nagyra becsülöm Ewen-ben.

Biztos vagyok benne, hogy ez a csodás külső és a név sok leendő olvasót vonz majd magához. Olvasás közben végig azt éreztem, hogy a Párizs királynőjének szűkös Budapest – reptérre, repülőre, minimum Párizsba, de inkább egyenesen a Riviérára kívánkozó könyv. Mert ez a regény jó útitárs olyan időszakokra, mikor pause gombot nyomnánk a világra. Sajnálom, hogy engem nem tudott megnyerni magának.

Málnika P>!

Lehet, hogy az egész élet háború […]

25. oldal (XXI. Század, 2021)

Málnika P>!

A biztonság jelent számára mindent. Semmi sem fontosabb, még a szerelem sem.

75. oldal (XXI. Század, 2021)

Málnika P>!

– Hallgassatok Papára. Amikor szegények vagytok, akkor senkit sem érdekeltek. A szegény szenved; ez olyasmi, amit meg kell értenetek. Határozzátok el, hogy mindenért harcolni fogtok, amit az élettől akartok. Ez az egyetlen módja, hogy élni tudjatok.

31. oldal (XXI. Század, 2021)

Málnika P>!

Nem engedheti meg magának, hogy megrekedjen, sem azt, hogy a félelem áldozatává váljon.

370. oldal (XXI. Század, 2021)

Málnika P>!

Ez olyan lecke volt számomra, amit sosem felejtettem el. A munka szabadság. A munka biztonság és függetlenség.

202. oldal (XXI. Század, 2021)

Wandamaci__könyvkuckója P>!

A hölgyek nem izzadnak drágám. A hölgyeknek csillámlik a bőrük.

Gubbooks >!

Senki sem mondta, hogy az élet igazságos.

Gubbooks >!

Először csak egy levegőt vegyél, mielőtt aggódni kezdenél a következő miatt.

Wandamaci__könyvkuckója P>!

Az árulás mély sebet tud ütni, de nem hagyja, hogy belehalj.

Wandamaci__könyvkuckója P>!

Egy nő sosem veheti készpénznek a világban elfoglalt helyét.