A Zöld dió korunk egyik nagy emberi problémájával, a felbomlott házasságok érzelmi következményeivel foglalkozik, középpontjába egy szeretetre éhes, tehetséges kamaszlányt állítva. E finom megfigyelésekkel teli kamaszlányrajzban a költészetnek és az eleven humornak, a lázadásnak és a tiszta hitnek, töretlenségnek és a naponkénti kudarcoknak összetett varázsát, az ifjúság bájának és eredetiségének maradéktalan kisugárzását teremti meg.
Zöld dió 73 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1968
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szépirodalmi Zsebkönyvtár Szépirodalmi
Enciklopédia 9
Kedvencelte 10
Most olvassa 3
Várólistára tette 34
Kívánságlistára tette 11
Kölcsönkérné 2

Kiemelt értékelések


Vannak még ma is időszerű, jól olvasható könyvek, és vannak olyanok is, amelyeket túlhaladt a kor, az élet. Én ezt éreztem ebben a könyvben. Már régóta el akartam olvasni valamiért, de nem igazán fogott meg, a főszereplő Katival sem tudtam igazán azonosulni. Persze vannak benne nagyon szép mondatok, részletek, de nekem semmi különös.


Gyomorszorítóan szép.
Nagyon tetszett, rég olvastam ilyen jól átérezhető könyvet.
Ha Palotai Borisnak a regényeinek a zöme ilyen aktuális, bármely korosztálynak átérezhető és átélhető, akkor ő egy jó író.
@vigili Palotai Boris c. kihívásához – ez a második olvasásom.
@Dün-nek is köszönöm, úgy emlékszem az ő ajánlására tettem molyifjonc koromban várólistámra…
Muszáj még elolvasni…


Szép történet volt, ami arról szólt miképpen éli meg egy kamaszlány a szülei válásának élethelyzetét. Nem könnyű helyzet ez, és elég sok fiatalt érintett annak idején, ma már talán nem annyi a válás, mivel eleve nem is házasodnak össze a párok.
A stílussal nem voltam maradéktalanul elégedett, a történet jelenidejűsége miatt. Persze ez szubjektív vélemény én nem szeretem ezt a stílust.


Egy részem ilyen kamasz, mint a regény hősnője, tulajdonképpen még mindig tudnak hatni rám ezek a történetek.
A gondolatokat, stílust imádtam, a történet alakulása pedig annyira adta magát…
A férfi – nő vonalról Bíró Kriszta Fiókregénye jutott eszembe.
(2009. jan.)
_
Két év elmúltával is jó volt olvasni, valahol még mindig kuporog bennem az a kamaszlány…
A történet végével viszont már nem voltam annyira kibékülve, talán azt vártam, most másképp alakul (csakúgy, mint a filmekben), dehát sosem alakul másképp…


Újraolvasás volt ez is, negyven évvel ezelőtti, gimnazista emlék felelevenítése. Talán, ha nem a Rozsdatemető után olvasom, jobban tetszik. Bár Palotai Boris stílusa most is megvett magának, a tartalom felett – úgy érzem – eljárt az idő. Fontos a téma ma is: kamasz a felbomló/felbomlott családban. Magát az életérzést, az útkeresést, a lázadást, a tagadást nagyon jól megfogta a szerző. Ami taszított, az a felnőttes, szocialista erkölcsben úszó megfogalmazás volt egy kamaszlány szájába adva. Azért érdemes elolvasni, de egy „mai fiatalnak” nem biztos, hogy könnyű.


Nagyon tudott írni Palotai Boris! Egészen fiatal koromban olvastam ezt a könyvet, emlékszem, mekkora élményt nyújtott. Most is tetszett. A kamaszkor tiszta zűrzavar, Kati pedig ráadásul „összevissza családból” származik – külön utakon járó/bolyongó szülők, mintatestvér…ebben a kamaszlányban pedig akkora a szeretetéhség, s annyira érzékeny…! Nagyon sokszor egészen mást mond, mint amit akart, máshogy viselkedik, mint ahogy szándékozott, lehetetlen helyzetekbe keveredik… verseket ír és fura, érdekes képzettársításokat használ, hazudik és megbánja, elárvult osztálytársát megszánva maga kerül bajba, majd egy rendkívül szokatlan szerelembe keveredik…
Úgy hagyjuk ott a regény végén, hogy félig szomorkodunk miatta, félig mosolygunk. S ez a kettősség is az írónőt dicséri.


Érdekes volt. Én valami aranyos, könnyű ifjúsági könyvre számítottam, e helyett viszont elég realisztikus és komoly problémákkal foglalkozó olvasmányt kaptam. Tetszett a nyelvezete, és sokszor tényleg nagyon érzékletesen írt az írónő, főleg a lázadó kamaszok gondolatairól, hogy tudják, sőt érzik is, hogy mi volna a helyes út, hogy kellene viselkedni szüleikkel, a fiúkkal, de valami mégis mindig megakadályozza őket ebben.
Sok más regény is eszembe jutott, miközben olvastam, pl .a [[L. I. Lázár: Rejtőző kavicsok|Rejtőző kavicsok]], vagy a És mégis őrizetlenül, az egyik a problémás fiatalok, a másik a korszak miatt (is).
A történetét viszont nem találtam kereknek, de lehet, hogy pont az volt a cél, hogy a főhőst élete egy szakaszán kísérjük figyelemmel, aztán, hogy mi történik ezután, az a fantáziánkra van bízva.


Kevés ember tud ilyen lélekbemarkolóan ábrázolni vívódásokkal teli emberi sorsot, ahogy Palotai Boris teszi. Annyira szép mondatokat ír és olyan élethűen ábrázolja a kamasz szeretetvágyát, vívódását, lázadását, hogy miután letettem a könyvet, azután is bennem motoszkáltak a mondatai.
Örvendek, hogy saját könyv, mert így még a későbbiekben is bármikor kézbe vehetem, és beleolvashatok.
Népszerű idézetek




– Régóta vársz?
– Tizenhét éve. Közben kicsit nőttem, hogy teljék az idő.
237. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Szabó Magda: Abigél 95% ·
Összehasonlítás - Fehér Klára: Bezzeg az én időmben 95% ·
Összehasonlítás - Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 5. – Remény 94% ·
Összehasonlítás - Bogáti Péter: Az ágasvári csata 93% ·
Összehasonlítás - Papp Dóra: Tükörlelkek 2. 93% ·
Összehasonlítás - Leiner Laura: Ég veled 93% ·
Összehasonlítás - Heniko Sakka: Édesebb tini élet 95% ·
Összehasonlítás - Szurovecz Kitti: A választás 91% ·
Összehasonlítás - Bosnyák Viktória: Tündérboszorkány 91% ·
Összehasonlítás - Rácz-Stefán Tibor: Kapcsolatpróba 90% ·
Összehasonlítás