Keserű ​mandula 11 csillagozás

Palotai Boris: Keserű mandula Palotai Boris: Keserű mandula Palotai Boris: Keserű mandula Palotai Boris: Keserű mandula

A ​Keserű mandula egy magára maradt fiatalasszony sorsát ábrázolja: férjét, Kálóczy György vegyészmérnököt az ötvenes években ártatlanul letartóztatják.A regény arról a négy esztendőről szól, melyet a regény hősnője, Jovics Zsuzsa, emberi és világnézeti tisztaságát megőrizve, él át. Szenvedő, küszködő lélekkel járja végig életútjának sokszor igen keserves stációit. Pedig Zsuzsa boldogságra termett. Ezért érezzük megrendítőnek sorsát: nem vágyott tragikai szerepre, de belekényszerült, és tiszta, mélytüzű szerelme hőssé tette. Hű marad eszméihez és szerelméhez s ez a látszólag egymásnak ellentmondó hűség válik az események során értékmérőjévé környezetének.
Okos, biztos építkezéssel, lendületes elbeszélő kedvvel írt regény, melyben a líra sem szikkad el az értelem hűvösebb zónájában. A megrázó belső monológok, majd a belső monológokkal együtt futó párbeszédek drámai feszültséggel töltik meg a magára maradt fiatalasszony lélekrajzát. Palotai Boris a valóság anyagából, a kor… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1958

Szépirodalmi, Pécs, 1958
340 oldal · keménytáblás

Hörcsibald
Palotai Boris: Keserű mandula

A végén majdnem sírtam, csak éppen a metrón ültem. Amúgy egyáltalán nem nyomasztó annak ellenére, hogy maga a történet..hát nem vidám. De annyira érdekes és jó olvasni. Én általában elmegyek a magyar szerzők könyvei mellett a könyvtárban, mert egyszerűen unom, hogy mindegyik – kivéve talán a tényleg kortárs írókat és persze a nagy neveket (Márai, Szerb, Szabó Magda stb) – ilyen „balsors, akit régen tép” típusú könyveket írnak, de minimum a szocializmusból merítenek, mer' arról mimdig lehet írni, mert erről a témáról egyszerűen nem lehet leszakadni..na mindegy, nem is hergelem fel magam. Szóval a lényeg, hogy ez is egy kommunizmusban játszódó történet, de itt valahogy nem zavart, úgy, mint ahogy mondjuk a Szabó Magda Disznótorában, vagy Az Őzben sem . Vannak írók, akik úgy írnak a kommunizmusról, hogy az csak háttér marad, és az embereken van a hangsúly. Így a komcsi főnök is lehet emberséges, és a kisemmizett hajdani úr pedig unszimpatikus. Hát ilyen ez a könyv is.

pepege P
Palotai Boris: Keserű mandula

Keserű a mandula. Főként Jovics Zsuzsának keserű. A férjének is az, hiszen elhurcolták. A fülszöveg szerint ártatlanul, de a regényből igazából ez nem derül ki. Jovicsnak azért keserű, mert azzá teszi. Tudom én, hogy szörnyű lehetett egy kisgyermekkel férj nélkül maradnia négy hosszú esztendeig. De ott volt a férje és a saját családja mellette. Illetve csak szerettek volna mellette lenni, ha Jovics hagyta volna magát. Ehelyett hazudozott nekik, titkolózott…sok időnek kellett eltelnie, míg fel merte vállalni, hogy igenis letartóztatták a férjét. Én haragudtam ezért érte. Sokan akartak neki segíteni és segítettek is volna, ha engedte volna.
Becsültem viszont az érzelmeiért, amivel úgy ragaszkodott a szerelméhez, a régi közös életükhöz, becsültem a hűségéért. És megérte várnia oly sokáig…

moni79
Palotai Boris: Keserű mandula

Sok könyv szól arról, hogyan szenvednek emberek (elsősorban férfiak) a háborúban, haláltáborban vagy koncepciós perek áldozataként. Itt végre az is kiderül, hogy az otthon maradó, férjeikre váró, magányos és magukra utalt nőknek talán éppen olyan nehéz.

Zsucsima

Harc előtt mindig önmagunkkal kell megmérkőzni.

moni79

Gyurival sokat kószáltak esténként a Hűvösvölgyben, a Margitszigeten, s az ilyen séták után mindig megállapította, hogy az óbudai séták az igaziak, ahol minden kerítést, követ, buckát, házat ő fedezett fel Gyuri számára, hozzátapasztva gyerekkorát, benépesítve azokkal az emberekkel, akik a kerítésekhez, kövekhez, házakhoz tartoztak.

nagy_csilla

Ha sír, belefekszik a sírásba, egészen összezilálja a képét. Ha meg nevet, olyan harsányan, hosszan nevet, hogy ezalatt nyugodtan meg lehetne számlálni a fogait, sőt még ellenpróbát is végezhetne az ember.