Julika ​és az ötödik osztály (Julika 2.) 6 csillagozás

Palotai Boris: Julika és az ötödik osztály

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1939

Athenaeum, Budapest, 1939
182 oldal · Illusztrálta: Szegő Éva

Palotai Boris: Julika és az ötödik osztály

Julika folytatása még leg-ebb lett, mint az előző kötet, pedig az is parádésra sikeredett. Hol léleksimogató, hol torokszorító történet legalapvetőbb hozzávalója a szeretet és az emberség. Többi ilyen történetet szeretnék olvasni.

PTJulia MP>!
Palotai Boris: Julika és az ötödik osztály

In medias res csöppentem Julika kalandjaiba, mivel az első kötetet nem olvastam. Így is érthető, és izgalmas – természetesen ez utóbbi akkor, ha belehelyezkedünk az 1930-as évek íróis stílusába és társadalmába. Talán Anne Shirley-hez hasonlítanám, nagyjából az az időszak ez is. Bizony jó visszatekinteni arra, hogy alig száz évvel ezelőtt milyen volt az élet Magyarországon: Palotai Boris rendesen bemutatja a különböző társadalmi osztályokat – bár a végére, a nagy jó cél érdekében képes minden lány összefogni és együttműködni. Sajnos megjelenik bőven a könyv lapjain az akkori realitás – és akkor még a II. világháború előtt is vagyunk…
Más korban, más ifjúságnak íródott, de igen tanulságos lenne, ha a mai ifjúság is megismerné… (bilibe ér a kezem…)
Köszönöm még egyszer, kedves @Varga_Írisz_Dóra, hogy megajándékoztál vele!

Magdileona>!
Palotai Boris: Julika és az ötödik osztály

Nagyon kedves, korabeli ifjúsági regény, mely a jó szándék, segítőkészség, önzetlenség, s nem utolsósorban az összefogás példája.
Roppant olvasmányos történet, melyben ugyanúgy előfordul jó és rossz, ám a mérleg nyelve csakis a jó irányába tart, s minden nehéz és keserves dolog megoldódik.
Külön említésre méltó az írónő könnyed, fiatalos humora, mely végigkíséri az egész regényt.

Oláh_Zita P>!

— Bizonyára sokat küszködik — mondta a tanár úr. — S mit gondol, mért akarja magát mindenáron taníttatni? Hogy jobb dolga legyen, mint neki. Hogy rendesebb, magasabb színvonalú életet biztosítson magának.
— Csak tudományos pályán ér valamit az ember? — kérdezte elszontyolodva Mici.
— Dehogy is! Csakhogy az ipari pályán is szükség van műveltségre.

Oláh_Zita P>!

— Popovics Vally — betűzte a tanár. — Mért írja a nevét két l-lel?
— Mert hárommal nem lehet írni! Néggyel meg pláne nem — kuncogott Fazekas.
— Szerénynek kell lenni, Popovics… Egyszerűnek. Ruhákban, betűkben egyaránt. És az y-t is bátran elhagyhatja. Másfél betűt takarít meg, ha így írja a nevét: Vali… Számítsa ki, hány betű az egy év alatt. Legalább 600. Igaz? S 600 betűt leírni tengernyi időt vesz igénybe. Ennyi idő alatt mennyi hasznos dolgot lehet csinálni!!.

Lahara ISP>!

– Ennyi barátod van? – érdeklődött Julika. – Aztán egyedül szerzed meg részükre az elemózsiát?
– Az is valami?! – fitymált Andris, óvatosan az ágyhoz lépett. Lehasalt a földre, úgy lesettbe az ágy alá. – Itt van az én szopós gyerekem – magyarázta, és már húzott is kifelé valami torzonborz kutyafélét, amely álmosan hunyorgott, pofácskáját féloldalra hajtva, akár egy durcás gyerek.
– Hagyd azt a kutyust, aludjon tovább!
– Nem kutya ez, hanem róka!
Julika és Pofaszakállka rémülten hátráltak.
– Jaj, fogd meg! El ne ereszd az Isten szerelmére!
Andris ölébe kapta a rókát.
– Egy ilyen szelíd kis árvától is féltek?

Oláh_Zita P>!

— Van jövőnk? — kérdezte végül Klári.
— De még mennyire! — mondta a tanár úr és jóízűen tovább falatozott.
— Hányast tetszik adni? A tanár úr nem felelt mindjárt. Lassan megtörülte a száját, vizet ivott és hátradűlt a székén.
— Csákós egyest érdemelnek… De nemcsak főzésből, hanem egy rendkívüli tárgyból is. Ezt a rendkívüli tárgyat nem tanítják az iskolában. Úgy hívják, hogy emberség.

Ez persze köztünk marad…
— Miután huszonkét szem közt mondta, minden remény meg lehet rá, hogy örökre el lesz temetve — prüszkölt Klári.

Lahara ISP>!

Kacagás pukkant a levegőben s ahogy Julika Andris orrahegyét kereste, hogy csókot ragasszon rá, Andris szégyellősen rászólt:
– Vigyázzon kisasszonyka, mert a sötétben a kis rókával talál csókot váltani…

Julika sorozat · Összehasonlítás