A ​sötét oldal 0 csillagozás

Gothic Memorandum
Paládi Zsolt: A sötét oldal

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Unicus Műhely, Budapest, 2017

Kasztór_Polüdeukész>!

– A műveltség is fölösleges, polgári csökevény netán? Hogy válnak majd ki az egyforma
emberek közül a Goethék, a Schillerek és a Mozartok?
– Mire mentél Mozarttal és Goethevel, amikor ebben a sárban dagonyáztál, mire mentél
velük, amikor vérben áztattad a szuronyodat, hogy egyáltalán életben maradj? És mire mentél
velük a menetgyakorlatok alatt? Kaptál külön adagot a tábori konyhán, mert fel tudtál idézni
egy Schiller verset?

Beláttam, nincs értelme vitatkozni. A polgári kultúra a szemünk láttára omlott össze a
háborúban. Én mégis sajnáltam ezt a kultúrát, és ha jönne valami új, mert nyilván valaminek
jönnie kell, ami megszünteti a nemzetek áldatlan vetélkedését, ami újabb háborúkhoz vezet,
akkor olyannak kellene jönnie, ami a polgári műveltségből és az életformából megőriz
valamit. Ami megőrzi a jót, megőrzi azt, amit már megszoktunk. A napfényes körúti sétákra,
Duna-parti promenádra, a kerti fák alatti olvasgatásokra és színházi előadásokra gondoltam,
és azon töprengtem, miért és hogyan mehetett tönkre mindez, amikor mindenki elégedett volt
vele? Sőt, sokaknak annyira unalmasnak tűnt a béke, hogy örültek a háborúnak, boldogan
sóhajtoztak: végre történik valami izgalmas.

A Tűz és a Halál arca

Kasztór_Polüdeukész>!

– De mégis, látod, hogy várják a csodát. Semmi mást nem tesznek, csak a csodára várnak,
ami soha nem érkezik meg.
– Mert nincs is csoda! Valamennyi évet én is leéltem már, de tudom, nincsen csoda.
Velem még soha nem történt semmi természetfölötti! – mondta Shelley.
– Szerinted ez azt jelenti, hogy nincs is semmilyen természetfeletti? – incselkedett Byron,
holott jól tudta, mi a válasz. – Szerintem pedig az ember képes alkotni valami természet-
felettit. Akár a saját teremtő erejéből, nem kell ehhez semmilyen segítség, csak az ember
zseniális elméje.
– Hallottam, hogy a tudósok az elektromosság segítségével felélesztettek egy békát.
Belevezették az áramot és feléledt, egy ideig ugrált, majd kifáradt. Tartós eredményt nem
tudtak elérni vele, de mi lesz, ha majd erre is képesek lesznek?
– Hamarosan képesek lesznek, hiszen a haladás és a tudomány fejlődése megállíthatatlan.
Fél évszázada még az elektromosság létezéséről sem tudtunk, ma pedig szédületes gyorsa-
sággal kísérleteznek vele és az eredményeket közzéteszik a folyóiratokban.
– Ez az igazi csoda, s ha nem csak egy békát, hanem bármilyen más, összetettebb élő
lényt
is képesek lesznek életre kelteni, az igazi fordulópont lehet. Nem mondom, bizonytalan
vállalkozás egy lelketlen testbe lelket lehelni. Még a létező lelkek viselkedését sem tudjuk jó
értelemben befolyásolni. A felvilágosodás, a haladás hívei mekkora erőfeszítéseket tettek és
még mindig a sötétség és a babona az úr az emberek halhatatlan lelke felett! De lehet, ha egy
teljesen szűzi, tiszta lappal induló lény lesz a kísérlet tárgya, akkor elképzelhető, hogy
vadonatúj eszméket tölthetünk belé, nem lesz megfertőzve előítéletekkel.

Sötét nyár

Kasztór_Polüdeukész>!

A németek a tudomány emberei. És a
halálkultusz emberei. Imádják, szertartásos tisztelettel övezik a halált. A halál az ő
barátjuk, a
vele létesített meghitt viszony az ő találmányuk.

Sötét nyár

Kasztór_Polüdeukész>!

A menedzserforma embernek manapság ritkán nyílik arra alkalma, hogy használja az eszét,
mert nincs rá ideje. Korunk hőse ezért mindent pocsékul csinál, de gyorsan. Sokszor a
minőség rovására: így tér vissza szovjet rendszer, másképp.

Kasztór_Polüdeukész>!

A költő visszatér… Minden március 15-én megünnepeljük a Költőt, aki nélkül talán mégsem
lenne szabadság és polgári demokrácia. Legalábbis akkortájt ő üvöltötte a (sokszor süket)
fülekbe ezeket az igéket. És Batsányi, és Csokonai, és Vörösmarty, Arany, Verseghy,
folytathatnánk a sort… Ők ágyaztak meg a jogállamnak és a törvény előtti egyenlőségnek. Ma
pedig… sehová sem engedik a költőt, és semmit sem ér a szava. Vajon ér-e valamit a hőn
óhajtott polgári demokrácia azoknak, akik nem hajlandók tudomást venni a Költészet hajdani
és jelenlegi szerepéről?

Kasztór_Polüdeukész>!

Vizsgáld meg a legnagyobb gondolkodók műveit: csupa ellentmondás a rendszerük, csupa
ellentmondás az is, amit belőle felépítenek mások. Ellentmondásos az is, ahogyan
kezelik
őket. A vészkorszakot túlélő Hanna Arendt önmagának mondott ellent, amikor a náci szim-
patizáns Heideggert mentegette. Ellentmondásos, ahogy a posztmodern Heideggerből felépül.
Arendt érzelmes ellentmondásossága maga az élet. Mindenkinél racionálisabbak, okosabbak
akarunk lenni, de ösztöneink és érzelmeink vezetnek minket. Nem hallgatunk az Észre,
bármennyire is fennen hirdetjük; a dolgaink egészen belül dőlnek el, egy nem ismert
tartományban, s egész sértett életünk nyomja rá bélyegét erre a pontra. Nem azok vagyunk,
akiknek gondoljuk magunkat, sőt, nem azok vagyunk, ahogyan gondolkodunk. Jobb titkolni,
kik vagyunk, még ha ellentmondásba is kerülünk saját magunkkal. Feltárnunk magunk nem
tanácsos, mert racionális civilizációnk másmilyen, mint az ember maga.

Kasztór_Polüdeukész>!

Végül a „buta emberek forradalma” csak elérte azt, amivel a kommunisták és a különféle
szélső jobboldali népmozgalmak hiába próbálkoztak, s talán nem is akarták ilyen maradék-
talanul végrehajtani. Sikeresen összemosták a művészeket – különösen az írott szó embereit,
mint veszélyes, felforgató elemeket – az alkoholistákkal, kábítószerfüggőkkel, deviáns, beteg

emberekkel. Az eredmény: érdektelenség és elfordulás. Ügyesek voltatok, így kell elhallgat-
tatni a gondolkodókat!

Kasztór_Polüdeukész>!

Nem mondhatjuk, hogy az emberiség nem változott semmit. Ha az ember nem is, a társa-
dalom mégis átalakult. Ma már nem rendeznek gladiátorviadalokat, tömeges kivégzések,
eretnek- és boszorkányégetések sincsenek. De az ember végtelen önzése, nos ez megmaradt.

Kasztór_Polüdeukész>!

Az igazság – érzet? Talán véletlenül alkotunk ezzel a két szóval összetett szót a magyarban?
Nem hinném. Az igazság nem értelmünkhöz áll közel, az igazságot meg kell éreznünk. Aki
nem érzi, talán soha nem is fogja érezni. Mert az emberek le fogják beszélni az igazságról. Le
fogják beszélni arról, hogy érezzen. De nem hagyjuk, ugye?

Kasztór_Polüdeukész>!

Folyton a mennyországba vágyunk, mégis a bűn édességére emlékszünk.