Békeszerető ​atomhatalom? 11 csillagozás

Kim Dzsongun Észak-Koreája
Pak H. Dzsung: Békeszerető atomhatalom?

A ​CIA egykori elemző-szakértőjének tényfeltáró írása egy modern kori diktatúráról

Amikor Kim Dzsongun apja 2011-es halálakor Észak-Korea vezetőjévé vált, nem jósoltak neki fényes jövőt. Elszigetelt és elszegényedett országa éhínségtől szenvedett, hatalmát és nemzetközi pozícióját mégis nukleáris programja révén igyekezett megszilárdítani. A különös megjelenésű fiatalember, a „trónörökös” bukása súlyos következményekkel járt volna nemcsak a térségre nézve – amennyiben menekültek áradata indul meg a széteső diktatúrából a szabadságba –, de ha az atom irányítása kikerül a minden szálat egymaga mozgató, teljhatalmú uralkodó kezéből, annak folyományaképp az egész világhoz több lépéssel közelebb került volna az atomháború réme.
Nem így történt; a diktatúra harmadik örököse, Kim Ir Szen unokája, Kim Dzsongil fia tartani látszik a gyeplőt. Ugyanakkor kora legkifürkészhetetlenebb vezetői közé tartozik. Hazájában, ahogy elődei esetében is, egyfajta személyes mitológiát vontak… (tovább)

Eredeti cím: Becoming Kim Jong Un

Eredeti megjelenés éve: 2020

I.P.C., Budapest, 2020
416 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636357412 · Fordította: Szántai Zsolt

Smici P>!

Pak H. Dzsung: Békeszerető atomhatalom? Kim Dzsongun Észak-Koreája

Egy dinasztikus uralkodáson alapuló társadalom mindig érdekes téma a történészek és a történelem iránt rajongóknak, de ha ez egy olyan zárt országban valósul meg, mint Észak-Korea, ráadásul a mi időnkben, amikor az ilyesmi már egyáltalán nem jellemző, az még inkább felkelti az emberek érdeklődését, kíváncsiságát.

A dinasztiaalapítóról és fiáról már számos írás látott napvilágot, de a jelenlegi régensről aránylag kevés információ jelent meg könyv formájában. A Békeszerető atomhatalom? most ezt az űrt kívánja befoltozni, ami a kötetben fellelhető ismétlések ellenére is érdekes, megdöbbentő és információdús olvasmány.
Első olvasatra úgy tűnik, kicsit távolról közelíti meg az írónő a témát, ugyanis Kim Ir Szen és Kim Dzsongil életútján és cselekedetein, példáin keresztül mutatja be a jelenlegi uralkodót. Ez azonban fontos, ugyanis ezt az idegen, teljesen más elveken berendezkedett társadalmat csak így láthatjuk megfelelően át. Arról nem is beszélve, hogy a politikai berendezkedést, a Kimek által képviselt és a népre erőszakolt ideológiát sem érthetnénk meg másképp. Tehát van egy kicsi szelet a nagyapából, egy kicsi szelet az apából, amire Pak felépíti Dzsongun világát.

Átélhetjük Kim Dzsongun gyerekkorát, iskolai éveit, apja mellett a politikai életbe való bevezetésének pillanatait, a hatalomátvételt, annak bebetonozását, a családalapítását és szárnybontogatásait a politika végtelen egén.
Természetesen, ha Észak-Koreáról van szó, az ember egyből az ott uralkodó szörnyűségekre gondol, és ebben a kötetben sem maradhatunk ki a rengeteg embertelenségből, melyet Kimék zúdítottak az ott élőkre, és melytől évtizedek és generációk óta nem tudnak szabadulni.

Az, hogy a Békeszerető atomhatalom? egy CIA elemző-szakértő tollából ered, nagyfokú alaposságot feltételez, és ez szerencsére így is van. A köztudott, már régebb óta ismeretes információknak is még alaposabban utánanézett Pak, ígyekezett még mélyebbre leásni, hogy az ok-okozati összefüggések még simulékonyabban illeszkedjenek egymáshoz. Ezáltal a már piacon keringő, Észak-koreáról szóló könyveknél is alaposabb, információdúsabb könyvet kapunk, de szerencsére ez a nagy infohalmaz még nem „fojtogató”, nem tűnik soknak, megemészthetetlennek. Inkább felcsigázza az olvasót, hogy még többet megtudjon erről a felfoghatatlan országról.

A könyv hiánypótló, aki Észak-Korea iránt érdeklődik, igazi csemege. Beszédes, hogy a kötet nagyjából negyedét a hivatozások teszik ki, melyek segítségével még mélyebbre áshat a témában az, akit érdekel ez az utolsó diktatórikus remetekirályság.

kormix P>!

Pak H. Dzsung: Békeszerető atomhatalom? Kim Dzsongun Észak-Koreája

Ahogy Anna Fifield könyvében, úgy itt is Kim Dzsongun portréja rajzolódik ki, azonban a CIA egykori elemzőjeként a szerző egészen „az alapokig” leás és fokozatosan építi fel könyvét, amelyben végül nemcsak a diktátor személye ismerhető meg – úgy ahogy –, hanem a nagyobb kép is láthatóvá válik: kiderül, napjainkban milyen a rezsim helyzete nemzetközi szinten és milyen okok állnak ennek hátterében.
A könyv igen messze, a gerilla nagyapa, Kim Ir Szen történetével kezd, melyen keresztül érthetővé válik, honnan indult a remetekirályság története. Kim Dzsongil idejéből is bemutatásra kerülnek a legfontosabb mozzanatok, vagyis lényegében minden, ami hatással volt Kim Dzsongunra, akire igen nagy feladat várt, amikor örökül kapta egy egész ország irányítását.
Ezt követően a szerző lényegében végigköveti Kim Dzsongun „pályafutását”, kezdve hatalmának megszilárdításától a fegyverkezési és gazdasági változásokon át egészen odáig, hogy leült tárgyalni a térség vezetőivel, illetve az Egyesült Államok éppen aktuális elnökével, Donald Trumppal. Mint elemző, Pak H. Dzsung remekül fedte fel és magyarázta meg a diktátor egyes döntéseinek és lépéseinek motivációit, ennek köszönhetően pedig egy ravasz, ügyesen lavírozó politikus képe tűnt fel előttem, aki annak ellenére is sikerre vitte törekvéseit, hogy hatalomra kerülésekor nem sokan jósoltak neki nagy jövőt.
A kötet végén a szerző arra vonatkozó gondolatai és tanácsai szerepelnek, hogyan lehetne Észak-Koreát rábírni nukleáris fegyverprogramjának leépítésére, szűkös keretek közé szabni Kim Dzsongun mozgásterét és elkerülni egy bármikor kirobbanható (atom)háború esélyét.
Kerek egész tehát a könyv, melyben RENGETEG utalás történik korábbi, a témával foglalkozó könyvekre, ráadásul 77 oldalnyi forrás áll rendelkezésre, így semmiképp nem lehet hiteltelenséggel vádolni. Az írásmód pedig a várakozásaimmal ellentétben kifejezetten tetszett, professzionális volt, de nem száraz, abszolút könnyen lehetett haladni az olvasással.
Ha a fent említett könyvet hiánypótlónak tartottam, akkor ugyanez erre is áll, remek összefoglalása volt Kim Dzsongun életének és Észak-Korea elmúlt tíz évének!

nyolcadikutas P>!

Pak H. Dzsung: Békeszerető atomhatalom? Kim Dzsongun Észak-Koreája

Hogy mit tud egy átlagember Észak-Koreáról?
Gyakorlatilag semmit.
Sem itthon, sem máshol.
Ennek tekintetében ez a könyv ismeretbővítő olvasmány. (Hiánypótlónak azért nem nevezném, mert valljuk be, eddig is megvoltunk a könyvben olvasható információk nélkül és „nem tudni” Kim Dzsongunról minden csak nem „hiány”.

Hogy mi Észak-Korea?
A létező orwelli 1984!

Egy ország, ami „ott ragadt” a sztálini, szovjet, kommunista elnyomás szintjén.
Az egyetlen ország, ahol a hatalom egy családon belül apáról fiára száll. Már a harmadik generáció óta.

Kim Ir Szen volt a hős gerilla, aki harcolt a japánok ellen, aztán a Szovjetunióból hazatérve háborút indított Dél-Korea ellen. (Apró megjegyzés: az USA a II. világháború alatt az egész Csendes óceáni hadszíntéren mintegy 500.000 tonna robbanószert használt el, itt 600.000 tonnányival tette egész Korát a földdel egyenlővé.)

Kim Ir Szen fia, Kim Dzsongil már nem lehetett háborús hős, hiszen „békeidőben” került hatalomra, így esetében az „ember feletti” képességei kerültek utólag piedesztálra. Születése megjövendölésre került; már három hetesen járt; nyolc hetesen beszélt; térképre rajzolt jelekkel pedig képes volt megváltoztatni az időjárást. (:-))

Kim Ir Szen unokája és Kim Dzsongil fia, Kim Dzsongun is „bír” eszement képességekkel. Már három évesen autót vezetett óvodásként hat nyelven beszélt és tábornokokat oktatott.
Gyerekként Batman helyet csillagos tábornoki egyenruhába öltözött és bár eleinte nem ő volt a hatalom továbbvitelére a megfelelő személy (a korábbi kiszemelt Kim Dzsongnam kegyvesztett lett, Kim Dzsongcshol pedig túl nőiesnek találtatott) végül mégis Ő vitte tovább elődei „szellemi” örökségét,
Világlátott ember, Svájcban tanult álnéven.

A könyv egy korábbi CIA elemző munkája. Nagy titkokat ne várjunk tőle, mert – mint a könyv elején olvasható – a CIA a könyv anyagát áttekintette, nehogy megtudjunk mi, egyszerű földi halandók valami olyat, ami nem szabad. (DemokratiKUS.)
De hogy átfogó értekezés egy „fehér foltnyi” világról, mi sem bizonyítja jobban, mint a könyv végi hatvan oldalnyi jegyzet és tizenöt oldalnyi válogatott biográfia.

Atomhatalmak egymással szemben.
Konklúzió: azonos súly kell a mérleg mindkét oldalára, hogy meglegyen az egyensúly.
Ha egy pólusú lenne a világ, mivel lehetne magyarázni a világ egyik legnagyobb üzletét, a háborúsdit? Tudjuk jól, egy amerikai szenátor megmondta: az ukrajnai háború egy befektetés. Ez borzalmas. De ilyen világot élünk.

Érdekes könyv ez.
Tessék elolvasni!

FZolee>!

Pak H. Dzsung: Békeszerető atomhatalom? Kim Dzsongun Észak-Koreája

Pak H. Dzsung könyve alapvető áttekintést nyújt Kim Dzsongun életéről. Röviden megismerhetjük nagyapját és az apját, ezzel Észak-Korea történelmébe is betekintést kapunk, illetve megismerhetjük, hogy milyen tényezők befolyásolták Kim Dzsongun fiatalkorát.
Fiatalkorában külföldön, nyugaton élt és tanult, ebben is különbözött Kim Ir Szentől és Kim Dzsongiltől, emiatt sok elemző azt várta, hogy reformokba fog kezdeni, és a rendszere kevésbé lesz elnyomó. Érdekes volt olvasni, hogy egy bizonytalanabb, még nem teljesen megszilárdult hatalommal rendelkező vezetőből hogyan változott elődeihez hasonló, kegyetlen diktátorrá, aki nem váltotta be a várakozásokat. Ugyan az elit számára lehetővé tette a mobiltelefonhasználatot, illetve az országon belül működik az internet is, de ezeken az eszközökön keresztül a külföldi kapcsolatfelvétel továbbra sem lehetséges, és a propaganda továbbra sem állt le. A rendszer felismerte azt is, hogy ha az állam nem képes ellátni az embereket élelemmel, akkor a féllegálisan működő piacokra szükség van, és félrenézett, amelynek eredményeképpen mára több száz ilyen piac működik. Phenjanban a gazdagok számára gyakorlatilag minden beszerezhetővé vált.
Kim számára prioritás volt az ország atomfegyver programja, ez nem meglepő, hiszen kitűnő zsarolási, tárgyalási alap az ellenfelei ellen. Meglepett, hogy ilyen közel került a két Korea, illetve az Egyesült Államok az egymás elleni háborúhoz, bár nem volt régen, de nem emlékeztem rá, hogy ilyen feszült volt a helyzet.
Ezt a programot Kim Dzsongun kitűnően használta fel, és a nagyhatalmak között ellavírozgatott. Felismerte, hogy Trump felhasználásával, a kettejük közötti csúcstalálkozók segítségével be tudja bizonyítani a külföld számára, hogy ő nem egy brutális diktátor, hanem az országa jólétéért küzd. Trump ehhez kitűnően asszisztált… Ráadásul az amerikai elnök olyan diplomáciai bakikat követett el, annyira átgondolatlan és naiv volt, hogy az már fájt.
Összességében a könyv bemutatta, hogyan vált egy zöldfülű fiatalember egy gyakorlott, az országot kemény kézzel irányító zsarnokká. Szívesen olvastam volna egyes helyeken több részletet, de hát ilyen ez az ország, sok információ nem tud kiszivárogni.