A ​Suutari-levelek 41 csillagozás

Titkos levelek a párválasztásról és a szerelemről
Paeli Suutari: A Suutari-levelek

A párkapcsolati boldogság, valójában az együttműködés megvalósításának jutalma. Az együttműködés titka, a jó kompromisszumok megkötésében rejlik. A jó kompromisszum lehetősége a jó párválasztáson múlik. De vajon mi az, amit a szüleink sosem mondhattak el nekünk a párválasztásról? Ez a regény – különleges módon – erről szól… …párkeresőknek, házasoknak, nőknek, férfiaknak, szülőknek.

„Ez a könyv egy különlegesen 'erős' tükör” – vallja a szerző.

Emmi_Lotta IMP
Paeli Suutari: A Suutari-levelek

Paeli Suutari: A Suutari-levelek Titkos levelek a párválasztásról és a szerelemről

Suutari alighanem írói álnév, mégpedig egy magyar férfié. Bizonyára azért választotta nevéül a szerző ezt a finn szót, mert a kötetben lévő fiktív levelek az észak-finnországi Lappföldön, az Inari-tó mellett íródtak. De nem igazán világos, miért éppen ott.
A suutari magyarul ’cipész’-t jelent. A helyszínen és ezen a néven kívül semmi finn sincs a könyvben. A többi szereplő neve teljesen antifinn, sőt Suutari keresztneve, a Paeli is az. A rajzok sem idézik fel Finnországot.
A művet oktatóregénynek szánták. Valóban lehet belőle okulni, bőven van min elgondolkodni. Nyilván így fogyaszthatóbb is, mint egy népszerűsítő jellegű lélektani munka. Nekem azonban az utóbbi jobban bejön. Ez a mű fikciósnak számomra túl egyszerű, pszichológiai tárgyú szakmunkának meg soványka.
Akit ez a téma érdekel, annak Hauck: Mitől jó a házasság? című könyvecskéje ajánlható a Suutari-levelek helyett. Ugyanezek a gondolatok olvashatók benne rövidebben és érdekesen megfogalmazva egy nagy tudású szakember által.
Négy csillagot kapna a könyv, ha a helyesírás nem volna kritikán aluli (vö. összeillessz és társai). A személyes névmások nem tulajdonnevek, hogy nagy betűvel írjuk őket. Természetesen a levelekben helyénvaló a második személyű Te nagybetűs írása, de a velük, rajtuk, tőlük stb. névmási határozószókat semmi sem indokolja, hogy nagy kezdőbetűvel írjuk.
Ellentétben az alcímmel a levelek nem titkosak, hiszen a fiktív szerző, a nagyapa felszólítja az unokáját arra, hogy mutogassa, publikálja és szervezzen belőle tanfolyamokat.

Érdekes könyv volt.
Elgondolkodtató, szépen, jóságosan, segítő szándékkal megfogalmazott „igazságok”, tanácsok, életbölcsességek párkapcsolatról, önismeretről, párválasztásról. Jó volt olvasni és helyenként így lecsupaszítva rácsodálkozni, hogy: jé, tényleg, hát ez mennyire igaz! Rengeteg párkapcsolati problémával küzdő barát, családtag vesz körül, amiből egyértelműen azt látom kellenek a témával foglalkozó írások de akár tanfolyamok is, valóban nem tanítja senki otthon, hogyan kell felépíteni egy működő párkapcsolatot (direkt nem használom a boldog szót) és nem csak nem tanítja senki a gyerekeinek, de ritkán látni működő mintát rá a szülők részéről :( Egy jól működő párkapcsolatban lesznek boldog, szép, jó, nehéz, kemény, feszült pillanatok és ezeket mind mind kezelni és megélni kell tudni. Ez a könyv elég sok infót és instrukciót ad a párkapcsolati helyzetek kezeléséhez és a párválasztáshoz.

Másrészt egy kicsit hatásvadásznak éreztem, mármint nem a nagyszülők részéről, hanem az író részéről. Vagy lehet nem is a hatásvadászat a jó szó, hanem ilyen nagyobb a füstje mint a lángja érzés. Jó, tudom, hogy ezek a dolgok nagyon fontosak és értékes ez a gyűjtemény, de valahogy nem nyűgöztek le úgy ahogy a könyv elvárja.

Paeli Suutari: A Suutari-levelek

A mai világban, ahol kiüresedtek a kapcsolatok; a vágy a szépség, a fiatalság és a tökéletesség iránt mozgatja a „párkeresőket”; amikor az izgalmas hónapok/évek után tovasétálnak a felek, megfeledkezvén arról, hogy nemcsak a szerelem létezik – a szüleinket, nagyszüleinket évtizedekig valami annál sokkal erősebb kapocs tartotta össze –, szükség van az ilyen és ehhez hasonló könyvekre és a bennük rejlő csodaszép gondolatokra, a párkapcsolatok útvesztőjében történő otthonosabb eligazodást szolgáló tanácsokra.

Néhány ezek közül:

– igyekezni megtalálni a hozzánk leginkább illő társat, nem pedig egy teljesen más érdeklődésű/értékrendű embert a saját igényeinkre formálni;
– egészséges mértékű és mennyiségű kompromisszumok megkötésével, illetve közös célok kitűzésével épül, erősödik a kapcsolat;
– a gyermekvállalás óriási felelősség, amihez nem elég, hogy egy nő biológiai órája elkezd ketyegni, a férfi érettsége pont annyira szükséges a családalapításhoz;
– a kommunikáció, az őszinteség, az apró gesztusok fontossága;
– a párunkat a saját szeretetnyelvén kényeztessük, ne a mi saját, hozzá nem illő elképzelései szerint akarjunk a kedvében járni, mert így természetéből adódóan nem tudja értékelni a gesztusainkat;
– a rózsaszín köd nem feltétlenül jó táptalaja a fontos döntéseknek.

Olvasmányos stílusban megírt, kedves könyv, ajánlom fiatal felnőtteknek és évek óta házasságban élő pároknak egyaránt – érdemes elgondolkodni az olvasottakon!

Uzsonna
Paeli Suutari: A Suutari-levelek

Ez egy olyan könyv, amit mindenkinek el kell(ene) olvasnia, kortól, nemtől és párkapcsolati állapotától függetlenül. Legszerencsésebb, ha még a „boldogító??” IGEN előtt olvassa el az ember fia/lánya, hogy egy tükröt tartson maga és a kapcsolata elé, hogy eldönthesse, tényleg boldogítja-e majd az IGEN. De később sem árt elolvasni ezt a könyvet, segít eldönteni, vajon jó úton haladunk-e. Tartást és reményt ad a könyv, érdemes lassan „kortyolgatni”, hogy megemészthessük a gondolatokat. Mert azok kavarogni kezdenek a fejedben, ha olvasni kezded ezt a könyvet.

MissWenut

Nekem tetszett.

szodav

Lebilincselő szöveg!

Vikibaby
Paeli Suutari: A Suutari-levelek

Kedvenc párkapcsolati könyvem:) Tetszik,hogy leveleken keresztül ismerteti a párkapcsolati ismereteket, tanácsokat. Egyszerü, közérthetö szöveg minden korosztálynak aki érett egy kapcsolathoz:)

Éles_Mirjan
Paeli Suutari: A Suutari-levelek

Attól függetlenül, hogy magyar a szerző és fiktív mese„van mondanivalója és tényleg jókat mond. Nekem tetszett összességében és az előszóból, aki olvassa tudhatja, hogy egy magyar szerzővel áll szemben.

OKE85
Paeli Suutari: A Suutari-levelek

Ez az a könyv, amit minden fiatalnak el kellene olvasnia amikor egy párkapcsolata komolyabbra fordul!
Nagyon klasszul rávilágít arra, hogy kinek mi a fontos egy kapcsolatban – vagy egyáltalán az életben –, illetve arra, hogy tényleg megfelelő lesz-e hosszútávon az, akivel éppen a közös életet tervez! Mindezt néhány nagyon klassz példával és kérdésekkel teszi. Abban segít, hogy az ember saját magában tisztázza a érzéseit és választ találjon kérdéseire, kétségeire.
Tényleg mindenkinek csak ajánlani tudom!

Laurelin
Paeli Suutari: A Suutari-levelek

Minden amit tudni szeretnél, de úgysem kérdeznéd meg :)

clarisssa P

Ha túl sok fájdalom és öröm ér egyszerre, és ebbe belefáradtunk, akkor erre egyes indián törzseknél ezt mondják:
Most megállunk és megvárjuk a lelkünket, míg utol nem ér.

IrodalMacska

Tartsd távol magad azoktól a férfiaktól, akikkel nem tudsz bármiről beszélgetni.

Mert a házasság egy olyan oázis, amelyet a beszélgetés patakja éltet.

pannik P

Hölgyeim és Uraim, tanuljanak meg már „is-is”-ben gondolkodni „vagy-vagy” helyett, mert az életben szükségük lesz JÓ kompromisszumokra!

zöldszemesostoros

Olyan férfit szeress, akihez vonzódsz, ÉS akivel összeillessz. Aláhúzom neked a három legfontosabb szót, nehogy elfelejtsd, hogy ezek különböző dolgok.

IrodalMacska

Az ellentétek vonzzák egymást. Valóban. De nem tartanak össze kèt embert, és főleg nem hosszútávon.

Minden a párjával illik össze. A párunk pedig olyan, mint mi vagyunk, abban az értelemben, hogy hasonló.

Anett_

… az élet lényeges jellemzője a változatosság, az egyediség. Így tehát sosem beszélgetsz a „nőkkel”. Mindig EGY nővel beszélsz – ha érted, mit akarok kifejezni. Veszélyes dolog a „nőket” és a „férfiakat” egy-egy nagy kalap alá venni és általánosítani.

pannik P

Jegyezzék meg mit mond a népi bölcsesség a jó házasság titkáról:
"A lényegesekben egység,
egyebekben békesség."

Mariettaa

Meghökkentő, hogy az élőket mennyire tanítani kell arra, hogy éljenek. Furcsa, hogy az emberek bármi másért jobban képesek küzdeni , mint a saját boldogságukért. Az emberek mindent megtesznek a pénzért, a karierrjükért, a gyermekükért vagy a „főnökük” kedvéért, átgondolják a cég ügyeit, ahol dolgoznak és a gyermekük jövőjét, miközben oly gyakran nem gondolják végig a saját boldogságukat és a saját jövőjüket. (…)
Érdekesnek találtam, hogy amikor közeledik a halál, mindenkinek eszébe jut, hogyan kellett volna élnie. Azután rájöttem, hogy ez azért lehet, mert már gyermekkorunkban meggyőznek bennünket arról, hogy ne a saját boldogságunkkal törődjünk. Hozzászoktatnak ahhoz, hogy a kötelességeinkre koncentráljunk, a feladatokra, aminek elvégzését valaki elvárja tőlünk. Annyiszor döntünk önmagunk ellen, hogy egy idő után nem is emlékszünk arra, hogy valaha mit szerettünk volna. Az álmaink a múlt homályába vesznek.
Amikor jön a halál, már nem lehet tovabb eltolni magunktól a boldogságot a távoli jövőbe. Már nem tudjuk azt mondani, hogy „boldog leszek majd, ha…”. Ekkor visszanézünk és rájövünk, hogy elszúrtuk.

pannik P

A gyökerek fontosabbak, mint a szárnyak, de ha nem verhetek gyökeret, szárnyakat fogok használni.

IrodalMacska

Nőnek lenni eredetileg azt is jelentette: érteni a férfiak gondolkodásához és vágyaihoz.