Fő ​a pléhpofa, Jeeves! (Jeeves 13.) 63 csillagozás

P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves! P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Amikor híre fut, hogy Madeline Bassett jegyben jár Gussie Fink-Nottle-lal, Bertie Wooster megkönnyebbülése határtalan. Ámde midőn Madeline megpróbál vegetáriánust csinálni Gussie-ból, az önfenntartási ösztön Bertie-t arra kényszeríti, hogy újabb, könnyfakasztóan mulatságos küldetésbe induljon a zseniális Jeevesszel Sir Watkyn Basett rezidenciájába, Totleigh Towersba. A regényben ismét találkozhatunk ismerősünkkel, Plankkel, az Afrika-utazóval, aki ezúttal rögbicsapatot szervez; megcsodálhatjuk Gikszer Pinker tiszteletes félelmetes jobb horgát; újból élvezhetjük a mozgalmas életet élő, dörgő hangú Dahlia néni társaságát, aki soha nem riad vissza a kis simlisségtől, és megtudhatjuk, micsoda hallatlan vonzerővel bír a vesepástétommal töltött hideg sült. Wodehouse ismét a megszokott fordulatos és falrengetően vidám történettel lepi meg olvasóit.

Eredeti megjelenés éve: 1963

Ciceró, Budapest, 2009
236 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635396931 · Fordította: Molnár Zoltán
Ciceró, Budapest, 1997
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9635391099 · Fordította: Molnár Zoltán · Illusztrálta: Zsoldos Vera

Reginald Jeeves · Bertram Wooster

Hoacin>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Bertie Wooster hiába lekvározza lendületes, vidám mozdulatokkal a pirítósát, a bonyodalmak már a láthatáron gyülekeznek. Nincs mese, muszáj fejébe csapnia a rózsaszín tollbokrétás kék alpesi kalapját, és Totleigh Towersba utaznia, ahol a vendéglátó brancs olyan kellemes társaság, akár egy spanyol inkvizítornak felcsapott velociraptor horda. Nem elég, hogy felrémlik a riasztó lehetősége egy esetleges házasságnak, főhősünk ráadásul kénytelen egy ronda szoborral a zsebében grasszálni, amely már csak amiatt is kellemetlen, mert a holmi házigazdájának a tulajdona, aki mire sem vágyik jobban, minthogy őt dutyiba juttassa. Az efféle körülmények igazán a fundamentumáig megrázzák az embert, és zavarólag hatnak az egész külpolitikájára! Miközben kalamajkából kalamajkába gabalyodunk, a tipikus Wodehouse-i szereplőgárda amolyan Benny Hill zárójelenetszerűen örvénylik végig a díszleteken, vagy rohan végig a rododendronok közt, és persze borul a szekrényóra, alacsonyan hullik a keménytojás, páran ládára ugrálnak fel, más pamlag mögé bújik, de hogy valakit lecsapnak egy porcelántállal, az biztos. Szereplőinknek amúgy külleme is említésre méltó: a pincsikutyára hasonlító lány szerint a közvélekedés által halra hajazó srác olyan, mint egy bárányka, de kapunk gorillát, és szegény vén bőregeret is. Mindenkit felülmúl azonban a sztori legjobb párosa: Stiffy Byng, a legkótyagosabb kis fityfiritty, aki valaha is szélzilálta frizurát viselt, aki egy időzített bomba, és egy kopogó szellem kereszteződése, és vőlegénye, a jóarc H.P. Pinker tiszteletes, aki folyton felborít mindent, és általános zavarban van. Nyelt egyet-kettőt, és az arcszíne mélyebb tónusra váltott, ami nem volt túl egyszerű, mert még ha a lelke nyugalmi helyzetben van, akkor is mindig úgy néz ki a srác, mint egy klerikális céklagyökér. :D
Tanulság: a vesepástétommal töltött hideg sült mindenre gyógyír, Jeeves sosem hagy minket pácban, és minél kisebb egy exrendőrbíró, annál harsányabb a pongyolája.
Vidám, könnyed történet, üdítően körmönfont megfogalmazásokkal. Az írótól az egyik kedvencem. :)

„Kisvártatva H.P. Pinker tiszteletes keresztülcaplatott a küszöbön, s előrenyújtott kézzel haladva megbotlott a saját lábában, és fölborított egy kisasztalt, ez lévén a csaknem állandó szokása, valahányszor helyváltoztatást végzett bármely olyan helyiségben, ahol bútorok vannak.”

Márta_Péterffy P>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Még nem értékeltem, véletlen elírás, hamarosan értékelem!
MOST ÚJ:
Azaz a valódi értékelésem:
Szórakoztató könyv ez is, ha valaki szereti a régies angol humort, akkor jó szívvel ajánlom!
Azonban pár Jeeves történet után már szinte mindet megismerjük,vannak ismétlődő fordulatok, bár kétségtelenül szellemes az író.
Aki még ismerkedik a műveivel, annak a Blandings-kastély regényeket ajánlom, érdemes rákeresni.

klaratakacs P>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Az a klasszikus Wodehouse történetféle, ami a kedvencemmé avatta ezt a sorozatot és az íróját.

meduza83>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Imádtam. Wooster humoros figura, aki idétlenségével mindig félreértésbe, és ezzel bajba keveri magát, de jön Jeeves, a komornyik, akinek van sütnivalója, és megoldja a leglehetetlenebb helyzetet is. Olvastam már előtte Wodehouse könyvet, és az is nagyon tetszett. Ebben sem csalódtam. Nagyon tetszik a humora, a szófordulatai, bár ez köszönhető részben Molnár Zoltánnak is, aki a könyvet fordította. Bárkinek szívből ajánlom, aki szereti az angol humort.

milcsi>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Tipikus Wodehouse, ismert szereplőkkel, nevettető, abszolút kikapcsolódás.

Timberwolfes>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Sokadik bőr Bertie barátunk és bájos csapatának életéből. Kicsit már unalmas ugyanazt az alapot olvasni más köntösben.
A végi kicsit más hiszen Jeeves nagy áldozatot hoz cserébe egy alpesi kalapért.

nicolekitti>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Kolléganőm közel egy éve ajánlotta nekem… Valahogyan nem akarodzott elolvasni a könyvet, de most, hogy volt a kihívás belefogtam. 2 nap alatt le is daráltam.

Megtanultam belőle, hogy tényleg igaz a férfi szívéhez a gyomrán keresztül vezet az út.

Most kivételesen ebben a könyvben az tetszett, hogy nem több szálon futott, egyszerű pihentető történet volt :)

Sonja>!
P. G. Wodehouse: Fő a pléhpofa, Jeeves!

Vicces, humoros, szórakoztató. Egyszóval: P. G. Wodehouse. Nem túl sok, s nem túl kevés, pontosan a megfelelő mértékben adagolva.

Lélle P>!

Jeeves ama lágy köhejeinek egyike volt, ami engem mindig egy nagyon öreg birkára emlékeztet, amely a torkát köszörüli egy távoli hegycsúcson.

216. oldal, 23. fejezet (Ciceró, 1997)

Kapcsolódó szócikkek: juh · Reginald Jeeves
Lélle P>!

Lendületes mozdulatokkal meglekvároztam egy szelet pirítóst, és nem hiszem, hogy valaha is közelebb kerültem ahhoz, hogy tra-la-lára fakadjak, miközben a kenést végeztem, mivel igazi idény közepi hangulatban voltam ezen a reggelen.

Kapcsolódó szócikkek: Bertram Wooster
szera>!

Fura dolog, milyen gyakran találja úgy az ember, hogy a rossz jót is rejt magában, ahogy a mondás tartja.

71 .o.

szera>!

Van azonban egy sajátos dolog, melyet gyakran volt alkalmam megfigyelni, éspedig az, hogy amidőn valami megszűnik nyomasztani, csaknem mindig úgy esik, hogy a Sors mögém settenkedik, és rám zúdít valami mást, mintha arra lenne kíváncsi, mekkora a teherbíró képességem. Jelen alkalommal is ugyanígy cselekedett. Úgy érezvén, valami újabb aggódnivalóra van szükségem, megköpte a markát, és dologhoz látott

Hoacin>!

Jelentőségteljes pillantásokat váltottunk. Azaz legalábbis én jelentőségteljes pillantást vetettem rá, s ő olyan képet vágott, mint egy kitömött béka, ez lévén a bevett szokása, valahányszor diszkréciót tanúsít.

blackett>!

Visszaindultam a házhoz, és a kocsifelhajtón Jeevesszel találkoztam. Stiffy autójának kormánykerekénél ült. Mellette Bertalan kutya foglalt helyet, olyan ábrázattal, mint egy skót metodista lelkész, aki épp a bűnt ostorozza.

tominho68>!

– Mindig őrülten rajongtam a rögbiért. Igaz, miután kijártam az iskolát, nem sokban lehetett részem, mert Nyugat-Afrikába helyeztek. Ott megpróbáltam megtanítani a bennszülötteket a játékra, de föl kellett hagynom vele. A meccseket követő elkerülhetetlen vérbosszúk túl sok halálesettel jártak. […]

10. fejezet

szera>!

Sokféle emberből tevődik össze a világ, Jeeves.

szera>!

– Bertie, te ifjú tájképcsúfító!
– Az beszél.
– Megkaptam a táviratod.
– Gondoltam, hogy eljut hozzád. Nagyon hatékony a telegráfszolgálat.

Gergő_Muráth>!

Amidőn Istennek e szolgájával találkozol, rendszerint sugárzik az arca a derűtől. Azt hiszem, a vidám mosolya egyike Totleigh-in-the-Wold látványosságainak, mint ahogy egyikre volt az oxfordi Magdalen College-éinak is, amidőn ott együtt diákoskodtunk. Ámde most bizonyos komorságot véltem észlelni a fizimiskáján, mintha éppen hitszakadást fedezett volna fel a nyájában, vagy azon kapott volna néhány kórista fiút, hogy marihuánás cigit pöfékelnek a templomkertben. Egy olyan százhúsz kilós káplán benyomását keltette bennem, akinek valami nyomja a lelkét. Miután egy újabb asztalt felborított, leült egy székre és azt mondta, örül, hogy még el tudott csípni.

Jeeves sorozat · Összehasonlítás