Takard ​el arcát! (Adam Dalgliesh 1.) 54 csillagozás

P. D. James: Takard el arcát!

A vidéki kúriában gyilkosság történik. Az áldozatot megfojtva találják szobájában, az ajtó belülről elreteszelve, az ablak nyitva. Az asztalon egy csupor kakaó – altató van benne. Vajon a gyilkos tette bele? Ha igen, akkor aligha lehetett más, mint a házbeliek valamelyike. A Maxie család és két vendégük feszült, gyanakvó légkörben várja a nyomozás eredményét, és korántsem könnyítik meg Dalgleish főfelügyelő dolgát, ő azonban higgadt céltudatossággal halad a megoldás felé. P. D. James, a jeles angol detektívregény-írónő idősebb kartársnője, Agatha Christie hagyományának szellemében szerkeszti meg a történetet, amelynek majd minden szereplője okkal gyanúsítható a gyilkossággal, egészen az utolsó fejezet közepéig.

Takard el az arcát! címmel is megjelent

Eredeti megjelenés éve: 1962

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek Európa

Európa, Budapest, 1983
264 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630729539 · Fordította: Nemes Anna

Felix Hearne

meseanyu P>!
P. D. James: Takard el arcát!

Biztos, hogy fogok még olvasni a szerzőtől, nagyon bejött a stílusa. Jó volt a hangulat, szép, igényes a nyelvezet, izgalmas, jól kitalált a cselekmény.

Maryse>!
P. D. James: Takard el arcát!

Valószínűleg nem leszek PD James rajongója, de azért szeretem olvasni a történeteit. Mrs. Maxie unalmas, hétköznapi vacsorát ad a Martingale házban, jellegzetes angol vidék tipikus szereplőkkel, – akik jórészt ki nem állhatják egymást – ám a megszokott mindennapok történéseit – hónapokkal később – felborítja egy bűncselekmény, és azt követjük nyomon, hogy az egyes szereplők hogyan alkalmazkodnak a rendkívüli eseményhez. Bonyolult a sztori, a szereplők lelkiállapotát bemutató leírások körülményesek és nehézkesek, de mégis csak hasznosak, mert árnyalt és megbírható képet kapunk pl. egy londoni kiruccanásról, teázásról, titkos találkozóról, klubéletről vagy a vidéki bizottságok működéséről, az egyházi ünnepségekről, a vásárokról, hopp! a vadvirágrendező verseny ki ne maradjon, a gyereknevelés kérdéseiről, a háború utáni cseléd-problémáról, vagy az egyedülálló anya helyzetéról, mint amilyen Sally Jupp, a fiatal cseléd. És hát van valaki, aki számára elég egyértelmű, hogy Sally érkezése bajt fog keverni, hogy egyre csak növekedni fog a feszültség a Martagnale házban és nemcsak azért mert, Sally maga volt az értelem, a tehetség, az előkelőség. Miután meg van az áldozat, megérkezik Adam Dalgliesh nyomozó-főfelügyelő, van rengeteg gyanúsított, indíték és fordulat. Kezdem őt megkedvelni, okos, türelmes, távolságtartó, és emberséges is. A vége meglehetősen váratlan és érdektelen, a tettes szinte a semmiből kerül elő. Amit a legjobban hiányoltam, az a humor, valami kis könnyedség, önfeledt szellemesség. Amit a legnagyobb értékének tartok az az aprólékos, részletekbe menő és figyelmet kívánó, finom társadalmi kommentárok, magyarázatok színvonala, így fogok még olvasni PD James könyvet.

P. D. James: Takard el arcát!

A három csillag nem rossz…
Nincs szerencsém, vagy a jó főfelügyelővel, vagy csak a klasszikus krimire nem vagyok már vevő, de bizony én ezt elég sokszor untam. No meg… https://hajokoffer.blog.hu/2019/09/16/ahogy_a_dalgliesh…

Jesper_Olsen >!
P. D. James: Takard el arcát!

Egész jó volt, az eddig olvasottak közül is egy hajszálnyival kiemelkedik. Nálam 90% (4,5 csillag).

Bence P>!
P. D. James: Takard el arcát!

Kicsit olyan volt, mintha Jane Austent házasították volna Agatha Christie-vel, de a végére már elvesztettem az érdeklődésemet, és nem tudott izgatni, hogy ki a gyilkos.

Habók P>!
P. D. James: Takard el arcát!

Tetszett. Jó karakterek, jó történet jól megírva.

Katherine_Grey>!
P. D. James: Takard el arcát!

Az írónő első bűnügyi regénye, ebben tűnt fel először Adam Dalgliesh, a zseniális, művészlelkű költő és elhívatott detektív. Klasszikus, izgalmas regény, amely (ellentétben a későbbi PDJ-kötetekkel) az Agatha Christie-rajongóknak is tetszhet.

Tíci>!
P. D. James: Takard el arcát!

Nem volt ez olyan rossz! Meg is lepődtem, hogy csak hetven körüli százaléknál áll. Egyetlen hátránya, hogy picit lassú és unalmas, tele leíró részekkel, amik a történetet annyira nem viszik előre, de legtöbbször legalább viccesek. És ez az írónő első könyve, ahhoz képest remek. Agatha néni mintájára cselezett ki, és egészen az utolsó fejezet közepéig nem találtam ki se én, se @Gedi, hogy ki a gyilkos.
Az élményhez biztos csomót hozzátett @Gedi hangos felolvasása is :)
Ami meglepett, hogy ez egy sorozat első kötete és nincsen lefordítva az összes, csak néhány darabja. Szerintem pedig én megpróbálom angolul elolvasni a hiányzókat.

Gvendolin P>!
P. D. James: Takard el arcát!

A Maxie-udvarház szobálányát, a leányanya Sally Juppot egy reggel holtan találják. Szobájának ajtaja zárva, halálát fojtogatás okozta. A lány előző este jelentette be, hogy eljegyezték egymást a ház haldokló urának fiával. A nyomozást Adam Dalgliesh vezeti, aki az általam olvasott kiadásban Dalgleish-ként szerepel. A család három tagja, és vendégeik jelentik az első számú gyanusítottakat, de a kör a regény végéig fokozatosan bővül. Az hamar kiderül, hogy a jelenlévők között számos ellentét feszül, és Sally sem örvendett osztatlan népszerűségnek. A nyomozás során elsősorban arról kapunk részletes képet, ki mit tett a bűntény idején, arról azonban vajmi kevés derül ki, mi is jár az egyes szereplők fejében, csak néhány szűkszavú megjegyzésből tudunk meg valamit, milyen emberek, mit éreznek. Ez magára a nyomozóra is igaz. A rendkívüli részletesség ellenére a történet mégsem vontatott, stílusa igényes. Lassan kibontakozik Sally jelleme, életének állomásai, és a gyilkos is lelepleződik.

regulat>!

[…] olyan volt a természete, hogy a tapintatot már rég a bátorság elé helyezte.

185. oldal (Európa, 1983)

Kapcsolódó szócikkek: tapintat
FreeAngel P>!

– Milyen hihetetlenül kíméletlenek a csinos nők a csúnyákkal szemben!

Kapcsolódó szócikkek: Felix Hearne · nők
kisssan27 >!

Ha nem játszott volna az emberekkel, most élne.

regulat>!

– Szeretett játszani az emberekkel – mondta Felix. – Pedig az ember néha veszélyes játékszer.

229. oldal (Európa, 1983)

Dénes_Gabriella >!

Pontos három hónappal azelőtt, hogy a Martingale-házban megtörtént a gyilkosság, Mrs. Maxie vacsorát adott.

Virágszépe>!

Ő azon a véleményen volt, hogy egy esetleges gyanúsítottal szemben nem kell túlzásba vinni a szolgálati etikát, és hogy egy csésze finom tea egy ilyen meleg napon még nem áll az igazság útjába.

116. oldala

Adam Dalgliesh sorozat · Összehasonlítás