Csillagok ​a Tiszában 1 csillagozás

P. Ábrahám Ernő: Csillagok a Tiszában P. Ábrahám Ernő: Csillagok a Tiszában

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1916

Élet, Budapest, 1914
284 oldal · keménytáblás
Élet, Budapest

mariannkiss1980 P>!
P. Ábrahám Ernő: Csillagok a Tiszában

Teljesen véletlenül botlottam bele a MEK oldalán. De nagyon kellemes meglepetés volt. A Hortobágyon játszódó elbeszélések kifejezetten tetszettek, a dán ihletésű történtek már kevésbé.
De igazán rossz nem volt köztük.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Sokszor láttam Kopenhágában a tenger ébredését is. Juliusban, mikor éjjel nem is alszik, csak szendereg a tenger s az éjszaka nem is éjszaka, csak szürke, ezüstös derengés. Észak felé biboros az ég alja és biboros a tenger. A
nap fürdik ott a hullámokban, amelyek meg-megcsillannak, tetejük elmosódott, foltos tüzverességgel, hajlásuk sötét titokzatosságával.

…Vasárnapra virradó éjszaka van s hallgat, alszik az egész kikötő. A Langelinie mólóján sétálok. Szürkén, mint az olvasztott ólom, pihen alattam a tenger. Alig mozdul, alig reng. A révbe megtörve, erejüket vesztve érnek a
hullámok s ezért ott az éjszaka illik hozzájuk legjobban. A meredező árbócu, behuzott vitorláju, bójákhoz kötött bárkák aljához is alig ütődik egy-egy nyugtalanabb hullám. Olyankor rövid, gyenge csobbanás s utána megint
csend…

Sirályok (pdf)

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

– Milyen más madár, mint a veréb! Milyen szép fekete a háta, úgy fénylik, mint a bársony. A hasa meg fehér. Oszt az ember sohase bántja. A veréb! Az szemtelen, szürke, csiripoló madár. Nincs semmi titka. Csak falánk. De a
fecske! Milyen más! Miért? Szinte mintha szent volna! Oszt hogy megérzi a telet! Elmegy, az ember azt se tudja, hova s tavaszra megint csak visszatalál. Az ember vissza nem találna.

A pók

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

– Hiszen nem első pók, amit látok. De mért néztem meg olyan akkurátosan épen ezt? Pedig hány meg hány millió van? Minden nap lát az ember! S mind ilyen csodálatos. Hallgatnak, várnak s az ember nem érti őket. Ott van a
keresztes pók. Mind milyen egyforma karikásra köti a hálóját! Hogy tudja, hogy a többi is úgy köti! Soha el nem téveszti! Még véletlenül sem! Oszt lám a kaszás pók! Az meg hálót sem köt. Csak mászkál a falakon az utálatos
lábával. Az ember eltapossa, azért a lábával kaszál tovább.