Mások ​vagyunk – együtt működünk 5 csillagozás

MBTI – A 16 Myers–Briggs-féle személyiségtípus
Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

A ​Myers–Briggs-féle típusindikátor, rövidített nevén MBTI Magyarországon is széles körben ismert személyiségtipológiai eszköz. Több százezren töltötték már ki a hozzá tartozó típusmeghatározó kérdőívet, és a coachok, szervezetfejlesztő trénerek eszköztárába is beépült. Könyv viszont nem jelent meg eddig magyar nyelven róla, és ezt a hiányt kívánjuk pótolni e kötet kiadásával. A szerzők, Otto Kroeger és Janet M. Thuesen évtizedes szakmai tapasztalattal a hátuk mögött, nagyon sok személyes példával illusztrálva állították össze művüket, amely bevezető olvasmánynak is alkalmas, ugyanakkor a témával foglalkozó szakemberek számára is sok érdekes részlettel szolgál.
„Az MBTI módszere iránti robbanásszerű általános érdeklődés és a nagyközönség részéről történő megnövekedett alkalmazás nagyrészt annak köszönhető, hogy szemléletes és semleges jellemzést nyújt a világlátásunk és a világunkhoz való viszonyulás különböző módjairól. Lehetővé teszi, hogy az egyediségünket erősségnek, a… (tovább)

Ursus Libris, Budapest, 2017

Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk MBTI – A 16 Myers–Briggs-féle személyiségtípus

Nagy lelkesedéssel vettem kezembe a könyvet, mert MBTI-ről elérhető könyvet találni kicsiny hazánkban? Még a fülszöveg is kiemeli, ez az első magyar nyelven megjelent könyv a témában.

A könyv elsősorban a saját típusunk meghatározásával foglalkozik a négy skála és a köztük lévő különbségek, illetve a temperamentumok (NF/NT/SP/SJ) bemutatásával (mint könnyű út a típusba sorolásnál) ezután kitér a gyakorlati alkalmazásokra – munka, párkapcsolatok, szülő-gyermek kapcsolatok fejezetekben. Ezután következik egy mindenes fejezet (ami meglehetősen zavart, hogy ennek a fejezetnek az egyes részei beilleszthetők lettek volna a korábbi fejezetekbe), végül pedig egy pár oldalas leírást kapunk az egyes típusokról.

Ezek közül leginkább a módszer munkában, oktatásban, és úgy általában az élet különböző területein való alkalmazása tetszett a leginkább.
Az alkalmazás leginkább konfliktus-kezelésként értelmezendő – különösen érdekes volt számomra egy céges szervezet esete, ahol meghatározták az összes dolgozó típusát, és le tudták vezetni a konfliktusokat típusok közti különbségekre, majd ezek alapján kidolgoztak egy megoldási tervet. spoiler

Iszonyúan zavartak az ismétlések, ezek közül főleg a konfliktuskezelés lépéseit tudnám kiemelni (ami a munka fejezetben, és a párkapcsolatos fejezetben is megjelenik). Az a baj, hogy az ismétlések mindig zavarnak egy könyvben, és ha valamit kétszer írnak le, nem „megtanulni” fogom, hanem unni. És a könyv túl sokszor „nem győzi hangsúlyozni”… pedig nekem nem kell hangsúlyozni, tényleg.

Mint annyi könyv esetében, a kulturális beágyazódottságot itt sem lehet kikerülni – magyarán nagyon „amerikai” a szöveg, sok érdekes esettanulmány és idézet, aminek célja, hogy érdekessé tegyék a könyvet – ezen azonban sokat rontott számomra a fordítás… amivel nagyon nem vagyok megelégedve. Több szöveghely magyartalan, és ami még rosszabb, veszít a hatásából – ez pedig különösen az esetleírásoknál volt zavaró, amik olyan szárazak lettek, hogy többször el kellett mennem inni valamit.

És akkor a módszer – mert mégsem tudok szó nélkül elsétálni amellett, hogy a jungi funkciókról csupán a függelékben van szó – és leírják, hogy bizony ezeken alapul az egész módszer, a funkciókat használta Jung és Briggsék is, mégis… kihullottak a könyvből. A betűk szerinti kategorizálásról nagyon sokat mesél a könyv – de túl sokszor éreztem azt, hogy amit kapunk, az nem a teljes kép. A teljes kép piciny darabkáit viszont megtaláljuk elszórva a könyvben spoiler, többé-kevésbé… néhol nagyon zavaróan egyszerűsítve.

Nem rossz könyv ez, félreértés ne essék, csak angolul kellett volna olvasnom… és kezdőként. Akkor nem lennék ennyire kritikus.

anubys P
Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

Régóta ismerős volt hallásra az MBTI rendszere, viszont ez volt az első könyvem, amit olvastam a témában. És érdekes, hogy a módszer hazai ismertsége ellenére korábban nem volt magyar nyelvű szakirodalma.
A negatívum, hogy kb csak a könyv végére sikerült beülnie, pontosan mit is takarnak a betűk (bár valószínűleg ez inkább rólam árulkodik), még úgy is, hogy sokat segített a könyv mellé adott kis könyvjelző. És valószínűleg az sem segített, hogy pontosan úgy olvastam, akár egy regényt is, első oldatól az utolsóig, nem pedig mint egy kézikönyvet.

deaxx P

ENFP: „Soha nem vész el semmi. Vagy egy másik P-nél van, aki nem találja, vagy egy J gondosan elpakolta.”

87. oldal, 5. fejezet

deaxx P

Keirsey szerint az NF-ek az önazonosságukat keresik az életben. Ez a keresés arra sarkallja őket, hogy minduntalan feltegyék a következő kérdést: „Ki vagyok én?” (Az SJ-k, ahogy látni fogjuk, a természetükből fakadóan hajlamosak erre valamilyen válasszal szolgálni – például olyasmivel, hogy „Egy agyalágyult vagy.” Az NF számára ez egyszerűen a következő kérdéshez vezet: „És ki vagyok most, hogy tudom, hogy egy agyalágyult vagyok?” És az élet megy tovább.)

71. oldal, 4. fejezet (Az NF (intuitív-érző) temperamentum)

deaxx P

Megítélő: „Veletek észlelőkkel az a probléma, hogy minden kérdésre egy újabb kérdéssel válaszoltok.”
Észlelő: „És ez baj?”

89. oldal, 5. fejezet

deaxx P

A nemekkel kapcsolatos gondolkodó-érző probléma gyakori jelenség a munka világában. A gondolkodó típusú nő sebes folyású negatív árral szemben úszik élete legtöbb területén, kiváltképp a munkahelyén. Ha tárgyilagos és határozott döntéseket hoz, „keménynek” és „nőietlennek” tekintik, és egy sor más, még durvább megjegyzésnek van kitéve. Az érző típusú férfi hasonlóképpen sajátos problémákkal szembesül a munkahelyén; pipogyának nevezhetik pusztán a törődő természete miatt. Ám mint oly gyakran, férfiként mégis előnyt élvez: noha neki is árral szemben kell úsznia, az érző típusú férfi esetében ez az ár nem olyan sebes folyású, mint az, amelyikkel a gondolkodó típusú nőnek kell megküzdenie.

48-49. oldal, 3. fejezet (Hogyan hoznak döntéseket a gondolkodók és az érzők?)

Kapcsolódó szócikkek: különbözőség · nemi szerepek
deaxx P

„Hálás vagyok a húszévnyi hűségedért, de néha igazán begurulhatnál.”
Egy ISFJ-vel dühöngeni olyan, mint vattacukrot enni: eltűnik, amint beleharap az ember.

191. oldal, 7. fejezet

deaxx P

Amikor egy pszichológus vagy valamilyen más viselkedéskutató a személyiséggel kapcsolatos „kódolási” sémát hoz létre – még ha az alapos kutatáson és pszichológiai elméleten alapszik is –, sokunkban ellenérzést és negatív érzéseket vált ki a tipizálás gondolata, miközben magunkban továbbra is gond nélkül folytatjuk a besorolást és beskatulyázást. A bennünk megjelenő válasz gyakran szintén beskatulyázás: „Ugyan mit tudnak ezek az agykurkászok az érzelmi marhaságaikkal?” Röviden: valaki, akiben ellenérzést vált ki a kategorizálás, méltatlanul beskatulyáz egy egész szakmát, és lebecsüli mindazt a jó munkát, amit a szakma számos képviselője végez.

18. oldal, 1. fejezet (Beskatulyázás)

Kapcsolódó szócikkek: beskatulyázás · pszichológia
deaxx P

A tipológiai jellemrajzokat időnként az a vád éri, hogy hasonlóak az asztrológiai horoszkópokhoz: általános kijelentések, melyek elég tágak ahhoz, hogy mindenki beleférjen. Ez egyszerűen nem igaz. Meggyőződésünk, hogy a jellemrajzaink a tiszta jungiánus elmélet és többévnyi klinikai kutatómunka ötvözetét tükrözik. El kell ismernünk, hogy inkább pozitívak, mint negatívak. Ám azt gondoljuk, hogy ez igazán üdítő változás a viselkedéstan és a pszichológia világában, valamint a nyugati világ „betegségre fókuszáló” hozzáállásában.

266. oldal, 10. fejezet (A tizenhat lélektani típus jellemzése)

Kapcsolódó szócikkek: Carl Gustav Jung · horoszkóp · pszichológia
deaxx P

Amint a megítélők megismerik a beütemezett feladatokat, tudják, hogy mennyi szabadidejük van. Az észlelők számára az egész „szabad” – ezért vigyázzunk, hogy mit ütemezünk be. (Igazából annyira szervezetlenek, hogy amikor feltettük ezt a kérdést egy csoportnyi észlelő számára, akik az ország egyik legnyereségesebb vállalatánál dolgoztak, egyszerűen annyit írtak, hogy „az attól függ”.)

119. oldal, 6. fejezet (Mihez kezdenek az idővel a megítélők és az észlelők?)

deaxx P

A tipológiai eltéréseiket nemi különbségekként értelmezték: a férfit az a vád érte, hogy egy „hatalmaskodó hímsoviniszta disznó”, míg a nő fejéhez azt vágták, hogy „kemény amazon”, aki nem képes engedelmeskedni az utasításoknak. Mindkettőjüknek tekintetbe kellett venniük a tényt, hogy a társadalom nem igazán kedveli a gondolkozó típusú nőket, az ESTJ férfiak a legkevésbé, mert ők különösen ragaszkodnak a hagyományos, macsó férfi szerepekhez. Az, hogy egy konfliktust inkább a személyiségtípusok közti eltérések, mintsem egyéni különbségek fényében látunk, elveszi a konfliktus személyes élét – s ezáltal hatástalanítja azt.

139. oldal, 6. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: konfliktus · nemi szerepek
deaxx P

A típuselmélet gyökerei több mint hatvan évvel ezelőttre nyúlnak vissza, amikor a svájci születésű pszichiáter, C. G. Jung felvetette, hogy az emberi viselkedés nem véletlenszerű, hanem valójában kiszámítható, s ennélfogva csoportokba sorolható. Jung kezdetben sok kollégájával nem találta az összhangot, mert azt állította, hogy az általa felvetett kategóriák – amelyek elnevezése közben alkotott néhány új szót is – nem pszichés betegségeken, abnormalitásokon vagy túlzásba vitt késztetéseken alapulnak. Véleménye szerint inkább arról van szó, hogy a nyilvánvalónak látszó viselkedésbeli különbözőségek azokból az alapvető funkciókkal kapcsolatos preferenciákból erednek, amelyeknek megfelelően a személyiségünk egész életünkben megnyilvánul.

20. oldal, 1. fejezet (Rövid történeti áttekintés)

Kapcsolódó szócikkek: Carl Gustav Jung · pszichológia