Mások ​vagyunk – együtt működünk 15 csillagozás

MBTI – A 16 Myers–Briggs-féle személyiségtípus
Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

A ​Myers–Briggs-féle típusindikátor, rövidített nevén MBTI Magyarországon is széles körben ismert személyiségtipológiai eszköz. Több százezren töltötték már ki a hozzá tartozó típusmeghatározó kérdőívet, és a coachok, szervezetfejlesztő trénerek eszköztárába is beépült. Könyv viszont nem jelent meg eddig magyar nyelven róla, és ezt a hiányt kívánjuk pótolni e kötet kiadásával. A szerzők, Otto Kroeger és Janet M. Thuesen évtizedes szakmai tapasztalattal a hátuk mögött, nagyon sok személyes példával illusztrálva állították össze művüket, amely bevezető olvasmánynak is alkalmas, ugyanakkor a témával foglalkozó szakemberek számára is sok érdekes részlettel szolgál.
„Az MBTI módszere iránti robbanásszerű általános érdeklődés és a nagyközönség részéről történő megnövekedett alkalmazás nagyrészt annak köszönhető, hogy szemléletes és semleges jellemzést nyújt a világlátásunk és a világunkhoz való viszonyulás különböző módjairól. Lehetővé teszi, hogy az egyediségünket erősségnek, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1988

Ursus Libris, Budapest, 2017
364 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639718999 · Fordította: Kós Judit

Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk MBTI – A 16 Myers–Briggs-féle személyiségtípus

Nagy lelkesedéssel vettem kezembe a könyvet, mert MBTI-ről elérhető könyvet találni kicsiny hazánkban? Még a fülszöveg is kiemeli, ez az első magyar nyelven megjelent könyv a témában.

A könyv elsősorban a saját típusunk meghatározásával foglalkozik a négy skála és a köztük lévő különbségek, illetve a temperamentumok (NF/NT/SP/SJ) bemutatásával (mint könnyű út a típusba sorolásnál) ezután kitér a gyakorlati alkalmazásokra – munka, párkapcsolatok, szülő-gyermek kapcsolatok fejezetekben. Ezután következik egy mindenes fejezet (ami meglehetősen zavart, hogy ennek a fejezetnek az egyes részei beilleszthetők lettek volna a korábbi fejezetekbe), végül pedig egy pár oldalas leírást kapunk az egyes típusokról.

Ezek közül leginkább a módszer munkában, oktatásban, és úgy általában az élet különböző területein való alkalmazása tetszett a leginkább.
Az alkalmazás leginkább konfliktus-kezelésként értelmezendő – különösen érdekes volt számomra egy céges szervezet esete, ahol meghatározták az összes dolgozó típusát, és le tudták vezetni a konfliktusokat típusok közti különbségekre, majd ezek alapján kidolgoztak egy megoldási tervet. spoiler
spoiler

Iszonyúan zavartak az ismétlések, ezek közül főleg a konfliktuskezelés lépéseit tudnám kiemelni (ami a munka fejezetben, és a párkapcsolatos fejezetben is megjelenik). Az a baj, hogy az ismétlések mindig zavarnak egy könyvben, és ha valamit kétszer írnak le, nem „megtanulni” fogom, hanem unni. És a könyv túl sokszor „nem győzi hangsúlyozni”… pedig nekem nem kell hangsúlyozni, tényleg.

Mint annyi könyv esetében, a kulturális beágyazódottságot itt sem lehet kikerülni – magyarán nagyon „amerikai” a szöveg, sok érdekes esettanulmány és idézet, aminek célja, hogy érdekessé tegyék a könyvet – ezen azonban sokat rontott számomra a fordítás… amivel nagyon nem vagyok megelégedve. Több szöveghely magyartalan, és ami még rosszabb, veszít a hatásából – ez pedig különösen az esetleírásoknál volt zavaró, amik olyan szárazak lettek, hogy többször el kellett mennem inni valamit.

És akkor a módszer – mert mégsem tudok szó nélkül elsétálni amellett, hogy a jungi funkciókról csupán a függelékben van szó – és leírják, hogy bizony ezeken alapul az egész módszer, a funkciókat használta Jung és Briggsék is, mégis… kihullottak a könyvből. A betűk szerinti kategorizálásról nagyon sokat mesél a könyv – de túl sokszor éreztem azt, hogy amit kapunk, az nem a teljes kép. A teljes kép piciny darabkáit viszont megtaláljuk elszórva a könyvben spoiler, többé-kevésbé… néhol nagyon zavaróan egyszerűsítve.

Nem rossz könyv ez, félreértés ne essék, csak angolul kellett volna olvasnom… és kezdőként. Akkor nem lennék ennyire kritikus.

Mircsi>!
Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

Nagyon átfogó könyv, sok területre kiterjed és vizsgálja a típusokat. Aki nem ismeri az MBTI-t, annak ez egy tök jó bevezető, aki ismeri, annak meg egy tök jó összefoglaló, és persz ad új szempontokat is.
Nagy bánatomra a funkciókra nem tér ki, pedig az az, amiben szerettem volna fejlődni. Néhol nekem túl repetitív volt, és túl részletes. A tőlem eltérő típusok pedig igazából nem hoztak túlzottan lázba, úgyhogy volt, amit átugrottam.
Ez a KönyvÖNképző havi témája (www.mircsicoach.com/konyvonkepzo).

Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

Mindig is élveztem kitölteni az értelmetlen személyiségteszteket egy barátommal együtt, aki egyik nap meglepődve mutatta meg az első logikusnak tűnő tesztet: az MBTI-t.
Fel se tűnt, és én teljesen elmerültem a témában. A neten off kerestem még több információt és érdekességet róla, de sajnos nem találtam, mindaddig, amíg nem jött velem szembe ez a könyv.
Nos igen. Valóban rengeteg új dolgot tudhattam meg a kötetből, végleg bebizonyosodott, hogy én egy ENTJ vagyok: ezzel együtt megértettem a konfliktusaim okait, hogy miért van extravertáltként viszonylag kevés barátom, hogy miért szoktak néha szörnyülködni, hogy „te jó ég, hogy lehetsz ilyen kimért és érzéketlen?!”. Logikusan, magyarázattal. Így.
Viszont van egy hátránya ennek a könyvnek, mégpedig az, hogy megszámlálhatatlan alkalommal hangoztatták, ez a kötet nem akar „beskatulyázni”, de mégis azt érte el. Ha egyszer intuitív vagy, akkor a fellegekben jársz, ha megitélő, akkor mindig azonnal döntesz. Akarva-akaratlanul is, de megbélyegez, és néha emiatt teljesen ellentmondásos dolgok derültek ki például rólam: az intuitívak alkotnak, a gondolkodók nem. Mindkettő vagyok. off
Mindezek ellenére a kötet nemcsak a 16 személyiségről szól, hanem magáról a problémamegoldásról, különböző élethelyzetekről, hogyan reagáljunk olyan esetben, mikor legszívesebben elszaladnánk… Egyszóval segít. Hiszen ha ismerjük önmagunkat, akkor a környezetünket is: a világlátásunk teszi azzá az életünket, ami.
A könyv bemutat önmagunknak, mi pedig meglepődve nézzük, hogy mennyire nem ismertük eddig egy bizonyos tekintetből egymást. Bár nem olvastatja magát off, mégis nagyon informatív, ez nekem bőven elég. Nem lett 2020 jujdejó ismeretterjesztője, de tény hogy hasznos, az igen.

Ursus Libris, Budapest, 2017
364 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639718999 · Fordította: Kós Judit
anubys P>!
Otto Kroeger – Janet M. Thuesen: Mások vagyunk – együtt működünk

Régóta ismerős volt hallásra az MBTI rendszere, viszont ez volt az első könyvem, amit olvastam a témában. És érdekes, hogy a módszer hazai ismertsége ellenére korábban nem volt magyar nyelvű szakirodalma.
A negatívum, hogy kb csak a könyv végére sikerült beülnie, pontosan mit is takarnak a betűk (bár valószínűleg ez inkább rólam árulkodik), még úgy is, hogy sokat segített a könyv mellé adott kis könyvjelző. És valószínűleg az sem segített, hogy pontosan úgy olvastam, akár egy regényt is, első oldatól az utolsóig, nem pedig mint egy kézikönyvet.

deaxx>!

ENFP: „Soha nem vész el semmi. Vagy egy másik P-nél van, aki nem találja, vagy egy J gondosan elpakolta.”

87. oldal, 5. fejezet

deaxx>!

Megítélő: „Veletek észlelőkkel az a probléma, hogy minden kérdésre egy újabb kérdéssel válaszoltok.”
Észlelő: „És ez baj?”

89. oldal, 5. fejezet

deaxx>!

Keirsey szerint az NF-ek az önazonosságukat keresik az életben. Ez a keresés arra sarkallja őket, hogy minduntalan feltegyék a következő kérdést: „Ki vagyok én?” (Az SJ-k, ahogy látni fogjuk, a természetükből fakadóan hajlamosak erre valamilyen válasszal szolgálni – például olyasmivel, hogy „Egy agyalágyult vagy.” Az NF számára ez egyszerűen a következő kérdéshez vezet: „És ki vagyok most, hogy tudom, hogy egy agyalágyult vagyok?” És az élet megy tovább.)

71. oldal, 4. fejezet (Az NF (intuitív-érző) temperamentum)

deaxx>!

A nemekkel kapcsolatos gondolkodó-érző probléma gyakori jelenség a munka világában. A gondolkodó típusú nő sebes folyású negatív árral szemben úszik élete legtöbb területén, kiváltképp a munkahelyén. Ha tárgyilagos és határozott döntéseket hoz, „keménynek” és „nőietlennek” tekintik, és egy sor más, még durvább megjegyzésnek van kitéve. Az érző típusú férfi hasonlóképpen sajátos problémákkal szembesül a munkahelyén; pipogyának nevezhetik pusztán a törődő természete miatt. Ám mint oly gyakran, férfiként mégis előnyt élvez: noha neki is árral szemben kell úsznia, az érző típusú férfi esetében ez az ár nem olyan sebes folyású, mint az, amelyikkel a gondolkodó típusú nőnek kell megküzdenie.

48-49. oldal, 3. fejezet (Hogyan hoznak döntéseket a gondolkodók és az érzők?)

Kapcsolódó szócikkek: különbözőség · nemi szerepek
kétezertizenhúsz>!

Nem könnyű dűlőre jutni valakivel, aki meg van győződve arról, hogy neki van igaza.

deaxx>!

„Hálás vagyok a húszévnyi hűségedért, de néha igazán begurulhatnál.”
Egy ISFJ-vel dühöngeni olyan, mint vattacukrot enni: eltűnik, amint beleharap az ember.

191. oldal, 7. fejezet

deaxx>!

Amikor egy pszichológus vagy valamilyen más viselkedéskutató a személyiséggel kapcsolatos „kódolási” sémát hoz létre – még ha az alapos kutatáson és pszichológiai elméleten alapszik is –, sokunkban ellenérzést és negatív érzéseket vált ki a tipizálás gondolata, miközben magunkban továbbra is gond nélkül folytatjuk a besorolást és beskatulyázást. A bennünk megjelenő válasz gyakran szintén beskatulyázás: „Ugyan mit tudnak ezek az agykurkászok az érzelmi marhaságaikkal?” Röviden: valaki, akiben ellenérzést vált ki a kategorizálás, méltatlanul beskatulyáz egy egész szakmát, és lebecsüli mindazt a jó munkát, amit a szakma számos képviselője végez.

18. oldal, 1. fejezet (Beskatulyázás)

Kapcsolódó szócikkek: beskatulyázás · pszichológia
kétezertizenhúsz>!

Amikor önmaguk vagy mások kritizálásáról van szó, az ENTJ-k külön társadalmi osztályt alkotnak. Csípős nyelvűek, durvák, látszólag nem képesek megbocsátani, és megsemmisítően hathatnak azokra, akiket kritizálnak- beleértve önmagukat is.

kétezertizenhúsz>!

A nemi vonatkozású problémák különösen az ENTJ nőket érintik. A típusra jellemző arrogáns, konfrontáló stílus és irányítási vágy meglehetősen „nőietlennek” tűnhet mások szemében. […] Emiatt egy ENTJ nő akaratlanul egyedül találhatja magát, amit extravertáltként igen nehezen visel.

kétezertizenhúsz>!

Úgy hiszik, hogy még a legjobb is lehet jobb. Az ENTJ ezzel a hozzáállással közelít meg mindent.