Páncélgépkocsi-parancsnok 8 csillagozás

Otto Henning: Páncélgépkocsi-parancsnok Otto Henning: Páncélgépkocsi-parancsnok

Egy ​páncélgépkocsi- és felderítőosztag-parancsnok a Panzer Lehr hadosztályban, 1943–1945

A páncélosfelderítő-osztagok voltak a páncéloshadosztályok szeme és füle: a főerők előtt lopakodva közelítették meg az ellenséget és derítették fel annak helyzetét és erejét. Otto Henning csupán néhány héttel a franciaországi partraszállás előtt érkezett Normandiában, és osztagával az elit Panzer Lehr hadosztály kötelékében 1944–45-ben végigküzdötte a nyugat-európai harcokat egészen 1945 áprilisáig, amikor alakulata a Ruhr-vidéki katlanban letette a fegyvert.

Otto Henning visszaemlékezése különlegességnek számít, ugyanis nagyon kevés II. világháborús német felderítőtől érhető el beszámoló. Leírásából megismerhetjük a normandiai bocage-ok területén – ahol az angolszász légierő teljes mértékben uralta a légteret – végzett felderítés nehézségeit. Harcbevetése során személyesen volt tanúja annak, hogyan lőtte szét Micheal Wittmann magányos Tigere a brit 7. páncéloshadosztály… (tovább)

Eredeti cím: Als Panzer- und Spähtruppführer in der Panzerlehrdivision 1943–1945

Eredeti megjelenés éve: 2018

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 20. századi hadtörténet Hajja & Fiai

Hajja & Fiai, Debrecen, 2019
288 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637054884 · Fordította: Béresi Ákos

Hanging_Moss_9102>!
Otto Henning: Páncélgépkocsi-parancsnok

Otto Henning: Páncélgépkocsi-parancsnok A 130. páncélos felderítő tanosztállyal Magyarországon, Normandiában és az Ardennekben

„Minél többet látni, minél kevésbé észrevehetően”.

Otto Henning német páncélosfelderítő memoárja véleményem szerint különlegesség, mert ilyen témájú könyvből magyar nyelven nincsen túl sok. Ráadásul a Panzer Lehr hadosztály-amely keretében Henning is szolgált a Wehrmacht egyik kiemelkedő egysége volt.
Az Sdkfz 234/2es Puma, a maga 4 tengelyével, fürgeségével, hatékony lövegével pedig egy igazi ragadozó páncélgépkocsi volt, csekély száma ellenére. Henning egysége is ilyen páncélossal harcolt.
Az emlékirat eléggé kidolgozott, néha már untatott is. A mai világunkból szemlélve kissé furcsa olvasni a sok értelmetlen parancsot, elvárást, szigorú és mindenre kiterjedő korlátozást. Henning sok ilyet idéz.
Amúgy ez a kiadás a memoár második kötete, az afrikai beszámoló utáni időszak.
Akit érdekel a páncélos-hadviselés, annak ajánlom.

Anton_Gorogyeckij P>!
Otto Henning: Páncélgépkocsi-parancsnok

Kicsit nehézkesen haladtam ezzel a könyvvel, valahogy nem volt nekem elég olvasmányos a stílus. Az alcím kicsit félrevezető, mert Magyarországon jó ha 10 oldalnyit tartózkodott a szerző, de nézzük el. Ami érdekes volt, az az amerikai és francia fogságban eltöltött időszak leírása, nem sokszor lehet olvasni az ott történt kegyetlenkedésekről.

Lasi>!
Otto Henning: Páncélgépkocsi-parancsnok

Jól sikerült kiadás! Általában a Hajja és Fiai könyvek elég jók. Talán egy vagy két elütést lehet hibának felsorolni. A kiadás erénye, hogy fordítást megfelelő szakértővel ellenőriztették. Külön jó pont, hogy a kiadó egy korábbi 1999-ben megjelent könyvéből betett függeléknek egy rövid ismertető kivonatot a német páncélgépkocsikról és féllánctalpasokról, amik a könyvben megjelentek.
Egyenlőre ez a könyv az egyetlen, ami lehetőséget ad arra, hogy egy páncélos felderítő egység harcaiba adjon betekintést. A Magyar vonatkozású rész rövid, de azért jó olvasni ezt a kis epizódot a könyveben, mely hazánkhoz kapcsolódik. A nyugati front harcaiba is jó bele pillantani ebből a szemszögből. Érdemes elolvasni. Még akkor is, ha ezekhez a memoárokhoz azért némi kritikával kell közelíteni. Pontosabban figyelembe kell venni azok szubjektív nézőpontját, és bizonyos torzító hatások érvényesülését. A könyvnek elvileg van egy másik része, ami az Afrikai harcokról szól és a szerző korai katonai pályájáról. Talán az kötet is megjelenik majd egyszer Magyarul. Bár már úgy érzem így is felülreprezentáltak nálunk a Német visszaemlékezések, de sanszos, hogy az előzmény rész még így is érdekes lenne.

Uhtred>!
Otto Henning: Páncélgépkocsi-parancsnok

Jól megírt könyv. Érdekes német szemüvegen át nézni a történelmet a kismillió amerikai film és könyv után.