Ottlik Géza (szerk.)

Autóbusz ​és iguána 17 csillagozás

Mai amerikai elbeszélők
Ottlik Géza (szerk.): Autóbusz és iguána

Autóbuszon, a leghétköznapibb járművön visz el bennünket Shirley Jackson távolsági járata a valóságon túli, félelemmel és nosztalgiával zsúfolt tájakra… és a legszokatlanabb, furcsa, távoli maradék-ősállattal, Tennessee Williams megkötözött iguánájával valóságon inneni, vinnyogó-nyüszítő ösztönvilág szabadul el a mexikói éjszaka fülledt viharának egy pillanatában. Istent tetováltat a hátára Flannery O'Connor együgyű hőse, hét esztendeig dolgozik szerelméért Malamud biblikus ihletésű novellájának cipészsegéde, nem találja helyét a világban Truman Capote széltoló fiatalembere, s csak szánalmat keltenek bennünk Rumaker hősködő huligán kamaszai… Huszonhárom novella, ugyanannyi színfolt és hang ad némi bepillantást egy változó, különös világ szorongással, nosztalgiával, feszültséggel teljes, magas színvonalú novellairodalmába.

A művek szerzői: Henry Miller, Edmund Wilson, Vladimir Nabokov, Kay Boyle, Christopher Isherwood, Robert Penn Warren, Delmore Schwartz, Tennessee Williams, Bernard Malamud, Shirley Jackson, Mark Harris, James Purdy, Truman Capote, Shirley Ann Grau, John Updike, Donald Barthelme

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek

Ottlik Géza (szerk.): Autóbusz és iguána Mai amerikai elbeszélők

Szerzők tekintetében elég ütős válogatás, mondjuk a „legfiatalabb” köztük 1932-es születésű, és belefért még az 1891-es Henry Miller is. Ez nem baj, csak ezzel a léptékkel mai. Teljesen eltérőek a novellák különben, tényleg mintha az lenne bennük az egyetlen közös, hogy amerikai a szerzőjük. Volt azért benne néhány gyenge láncszem, tapintatból nem nevesítek, kivéve Herbert Goldtól a Szívtelen szívet, ami szerintem szörnyű (konzervatívan romantikus és nem csak azt részletezi, mikor mire gondol a szereplő, de azt is, hogy miért, nehogy eltévesszük, falnak megyek ettől). Legjobban a Nabokov, a Delmore Schwartz, a Shirley Jackson és kiemelten a Flannery O'Connor tetszett. Ezen kívül még azt szeretném mondani, hogy mosószeres magány.

para_celsus

Ottlik Géza (szerk.): Autóbusz és iguána Mai amerikai elbeszélők

Néhány gyengébb darab kivételével meglepően nívós válogatás.

Klogg_J

a féltékenység már önmagában is hűtlenség

244. oldal, Herbert Gold - Szívtelen Szív

[névtelen]

– Ön allergiás a gyíkfajokra?
– A szadizmusra vagyok allergiás.

Williams: Az iguána éjszakája

cassiesdream

– Ugyan – felelte Anna – , hát láttál te már olyat, hogy a valóságban valami csakugyan az, aminek látszik? Ma ebihal, holnap béka. Aranynak nézed, ujjadra húzod, és ott marad a zöld karika utána. (…) Valami röpköd bennünk, amit léleknek mondanak, és még ha meghalsz, akkor sem halsz meg igazán; igen, ezzel is így vagyunk, élünk, és mégsem élünk. És akkor ilyenekkel jössz, hogy szeretlek-e? Ne légy már ostoba, Walter, ez még csak nem is barátság…

286. Truman Capote - Több dobás nincs

Gregöria_Hill

Szent napfelkelték, szent naplementék a Csendes-óceán fölött, mindenki a fedélzeten, dolgoznak, olvasnak a priccseiken csöndben, messze marad a piálás. Nyugodt napok, azzal kezdem őket hajnalban, hogy kettévágok egy grapefruitot a hajókorlátnál, s alattam már ott ugrálnak, cikáznak a harmatos szürke levegőn a mosolygó barna-delfinek, néha ömlő, heves eső alatt, melyben összeolvad a tenger, eső.

[névtelen]

Sőt nem értettem azt sem, honnan veszi Isten a jogot a megbüntetésünkhöz. Azóta persze rájöttem már, hogy nem Isten ver – magunkat verjük.

Miller: Estély Hollywoodban

Gregöria_Hill

Akár kölcsön, akár szerencsejáték, nyerni nem lehet, még ha nyer, az sem elég, egyszeri nyerés fele csak a kétszeri nyerésnek, végül a rendezett élet ér a legtöbbet, hazajön, megvacsorázik, lefekteti a srácokat, elolvassa az újságot, nézi a tévét, lemegy két üveg sörért, hazajön, megissza, veszekszik az asszonnyal, villanyoltás, alvás. Ilyen környék ez, csak a lárma, az se sok.

213. oldal (Mark Harris)

Gregöria_Hill

A többi gyerek fogta a békákat, a Kzotszki fiú meg késsel felvagdosta. Gyümölcsöt evett és olvasott, és békát boncolt meg ilyesmit.

214. oldal (Mark Harris)

Gregöria_Hill

Úgy okoskodott, hogy akinek nincs több esze, mint Krisztust teteni a hátára, az még képes és meggondolja, viszont ha már egyszer a fele a hátán van, akkor nincs visszakozz.

309. oldal, Flannery O'Connor