Áldozat (Új Kereszt Testvériség 3.) 2 csillagozás

Osztrogonácz Miklós: Áldozat

Napkelet ​végtelen útjain egy megtört ember bolyong: szemében az őrület sötét lángja lobog, lelkét szomorú múltjának szenvedése perzseli. Kétségbeesetten sodródik országról-országra, hátha rátalál a vágyott erdőre, ahol elhunyt lánya és kedvese élnek. Húsz kemény esztendőnek kell eltelnie ahhoz, hogy felismerje, ezt a különös rengeteget e földön nem lelheti. A kegyetlen megvilágosodás után számot vet, és elhatározza, hogy eldobja magától életét. Azonban a sors különös játékaként az utolsó pillanatban rátalálnak azok a teremtmények, akik annak idején megmentették, s egy olyan titkot bíznak rá, melynek folyományaként erdőelvi Ajbars újból visszatér a Keresztény Világba, hogy szembe nézzen szörnyű múltjával. Sötét titkokat tud meg, háborúba sodródik, lába ismét az erőszak ösvényére lép, hogy végül találkozzon azzal, aki annak idején elvette tőle mindazt, ami számára az életet jelentette.

A Varjú halála után az Új Kereszt Testvériség széles körben elterjedt tagjait egy árnyék… (tovább)

Magánkiadás / Mindenség / Tuan, Baja, 2022

hornyaktimi>!
Osztrogonácz Miklós: Áldozat

Végre fény derül Rattero és Ajbars történetének végére. Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot, hogy a sorozat harmadik része is legalább annyira gazdag fordulatokban és izgalmakban, mint az előző kettő. Imádtam! Ritkán fordul elő, hogy egy trilógia mindhárom kötete fenn tudja tartani azt a színvonalat, amit a legelsőnél megszokhattunk – itt ez maradéktalanul megvalósul. A másik nagy szerencse, hogy nem kellett túl sokat várni a befejező részre. A bejárt út lezárul, a történet lekerekedik, a hangulat hasonló, mint az előzőekben. Bár ez a rész mintha kevésbé lenne véres – de valószínűleg ez az érzés csak azért van bennem, mert már hozzászoktam az előzőekben a borzalmas valóság leírásaihoz.
Rengeteg titokra fény derül, kapunk egy másfajta megvilágítást, de hát kérem, ez így lett kerek egész. Ne riasszon el senkit a három vaskos kötet, a végén még sajnáltam is, hogy nincs tovább. Remélem, azért legalább néhány novellában visszatérnek a szereplők, mert nagyon a szívemhez nőttek, és maradt egy-két történetben még lehetőség, kíváncsi lennék néhány mellékszereplő sorsára.

Márk_Váczi>!
Osztrogonácz Miklós: Áldozat

Már nagyon vártam, hogy a kezembe vehessem Osztrogonácz Miklós Új Kereszt Testvériség trilógiájának zárókötetét. Aki olvasta akár az első, akár a második könyvet, netán mindkettőn túl van már, ennek a vastagságán sem fog meglepődni. Mint ahogy azon sem, milyen kegyetlen az a világ, amelyben a történet játszódik. Az emberek teszik kegyetlenné, akik közül egyesek ép ésszel felfoghatatlan dolgokat tesznek.

Ebben a világban bolyong a megbomlott elméjű erdőelvi favágó, Ajbars, aki, miután rájön, hogy a Smaragderdőt hiába keresi ebben a létben, már csak a halálra vágyik. Kész önkezével véget vetni az életének, hogy találkozzon meggyilkolt feleségével és lányával, azonban a sorsa másként alakul. Különös teremtményekkel találkozik, egykori megmentőivel. Elképesztő távolságot tett meg az évek során, most szülőföldje felé veszi az irányt, hogy végrehajtsa feladatát, megkeresse és elpusztítsa a leggonoszabb embert. Hogy célját elérje, segítőket kap maga mellé, sőt, egy nagyon tanulságos és minden olvasó számára érdekes beszélgetést folytat egy valódi királlyal.

Eközben a Sztrigojjá vált Rattero Sevilla hasonló céllal indul az utolsó tündérváros felé, hogy segítse az igazakat eljutni egy fontos helyre. Kedvesét, Gyridist nem viheti magával, de Ajbarshoz hasonlóan neki sem kell egyedül megküzdenie az ellenséggel, sőt, egy meglepő harcostársat szán neki a sors. Útja során azért nem hagyja el sajátos humora és dalnoki kedve, pedig amit átél, azt senki nem kívánná másnak, magának pláne nem.

Hogy az első kötetben megismert hőseinknek sikerül-e elérni céljukat, s túlélik-e a hétköznapi ember számára lehetetlen vállalkozást, a könyv végére kiderül. Mint ahogy az is, megmenekül-e a tündérek maradéka az Új Kereszt Testvériség vérengző fenevadjaitól, akik Krisztus nevében gyilkolnak, irgalmat nem ismerve, s korántsem élnek keresztényi életet.

Az Áldozattal számomra egyértelművé vált, amit az Ösvények olvasásakor még csak sejtettem, és ami a Mártírokkal megerősödött bennem: Osztrogonácz Miklósnak a legnagyobb történelmi regényíróink között van a helye. Remélem, számos új kötettel megörvendeztet minket az elkövetkezendő évtizedekben. Ami a nyelvezetet, az erőszakot és a történelmi hitelességet illeti, csak ismételni tudnám magam. Ezt nem teszem, olvassátok vissza a két korábbi ajánlót. Egy biztos: az Új Kereszt Testvériség trilógia egy kitűnő szerző és a mellette álló remek csapat kitartó közös munkájának eredménye. Mind a belső, mind a külső értékes. Ami számomra külön öröm, és amit mostanában egyre kevésbé tapasztalok, az a nagyfokú igényesség, ahogy ez az alkotói gárda a könyvhöz nyúlt. Ritka manapság, és ez is a minőséget mutatja, hogy minden egyes fejezet a páratlan oldalon kezdődjön. Itt még ez is megtörtént.

Bizony, régen olvastam már ennyire tartalmas és igényes sorozatot, mint ez. Köszönet érte a szerzőnek és mindenkinek, aki akár csak egy kicsit is hozzátett a végeredményhez.