Az ​avantgárd 7 csillagozás

Válogatás a klasszikus avantgárd dokumentumaiból és irodalmi alkotásaiból
Osztovits Szabolcs – Turcsányi Márta (szerk.): Az avantgárd

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Diákkönyvtár

Európa, Kaposvár, 2000

Black_Angel
Osztovits Szabolcs – Turcsányi Márta (szerk.): Az avantgárd

Osztovits Szabolcs – Turcsányi Márta (szerk.): Az avantgárd Válogatás a klasszikus avantgárd dokumentumaiból és irodalmi alkotásaiból

Az Avantgárd egy nagyon furcsa irányzat az irodalomban. Nekem felkeltette az érdeklődésemet, a zene, a festmények, a versek világa.. nagyon elvont, nagyon absztrakt az egész, át kell állni ehhez a fajta felfogáshoz. Minden művészeti ágnak megvan a maga szépsége, ami miatt maradandó marad az utókor számára, és van ami miatt felháborodásunkat fejezzük ki, hogy ez miért lehet vagy éppen miért van és miért nem tűnt el. Úgy gondolom ez a világ is nagyon jó, ha az ember átérzi mi is történik, mit akar ezzel kifejezni az adott művész. Lehet hogy éppen semmi értelme nem volt a művének, és csak unalmában alkotott, de lehet hogy abba az egy képbe, vagy regényben adta ki magából azt ami odabenn nyomta a szívét. Soha nem tudhatjuk meg igazán.. mire is gondolhatott a költő.. :)

BZsofi +SP
Osztovits Szabolcs – Turcsányi Márta (szerk.): Az avantgárd

Szintén középiskolás élmény, de ezért nem rajongtam már annyira.

johnjsherwood I
Osztovits Szabolcs – Turcsányi Márta (szerk.): Az avantgárd

Nemrég olvastam újra; egy-két stílusirányzatnak most sem látom több értelmét, mint kölyökfejjel – ami persze nem a kötet hibája –, ugyanakkor a válogatás lehetett volna egy kicsit tartalmasabb (és időben tágabb), de ízelítőnek megteszi.

sophie P

Ismertem egy énekesnőt, aki bandzsított, és egy néma nőt, akinek a szeme minden ismert nyelven folyékonyan mondta, hogy „szeretlek”, sőt még néhány saját találmányú nyelven is.
(Paul Éluard: A költészet természete (1939)

Robert Desnos
Az utolsó vers

Oly sokat álmodtam rólad én,
s beszéltem rólad, annyira akartalak,
s oly nagyon szerettem árnyadat,
hogy semmi sem marad nekem
                        belőled.

Csak árny lehetek már az árnyak
                        között,
százszorta árnyabb minden árnynál,
mely jön és megy és kísért csak
                        napfényes életedben.

(Végh György fordítása)

sophie P

Két vagy több elem egybekomponálása ezen elemek természetével ellentétes háttérben kiválóan alkalmas egy hatalmas költői emóció felkeltésére.
(Max Ernst: Mi a szürrealizmus? 1934)

Gottfried Benn
Anyagcsere

Egy ismeretlen elhalálozott
Ringyó zápfogában
Arany tömés volt.
A többi foga csöndes egyezségben
tovatűnt.
Azt az egyet a sírásó kiverte,
Zálogba csapta, táncolni ment a pénzen.
Mert, mondta,
Csak ami föld volt, szálljon vissza földdé.

(Tandori Dezső fordítása)

sophie P

A paradicsom csatornatisztítói jól ismerik azokat a fehér patkányokat, aki az Isten trónja alatt szaladgálnak.
(André Breton -Philippe Soupault: A mágneses mezők)