Az ​idő zúgása 1 csillagozás

Oszip Mandelstam: Az idő zúgása

Oszip Mandelstam (1891-1938) „csodakamaszként” szoros kapcsolatba került a kor szelemi-költői teljességét megtestesítő szimbolizmussal. ezzel szinte egyidőben megkezdődött a szimbolizmus elleni lázadása is. Viszonylag biztonságos, olykor bájosan naiv polgári, kispolgári világban eltelt fiatalkora a szellemi „Lakomák” ideje volt. Élete a mind kegyetlenebb orosz-szovjet valóságban zajlott, hosszú üldöztetés után, büntetőtáborban, ismeretlen körülmények közt halt meg. Kötetünkben Mandelstam prózai életművét felölelő, a század első négy évtizedének világát megragadó öt írást adunk közre dr. szilárd Léna zárótanulmányának kíséretében.

Széphalom Könyvműhely, Budapest, 1990
230 oldal

hetcsillagkozt>!

…egy kalács, egy közönséges kalács, amely már nem titkolja előlem, hogy úgy gondolta ki a pék, mint a szótlanság-tésztából való orosz lírát.

hetcsillagkozt>!

Családom, egy pohár forrásban lévő teavizet ajánlok néked, címer gyanánt. A pétervári forralt víz gumi mellékízével az össze nem jött családi halhatatlanságot iszom.

hetcsillagkozt>!

Kisgyermekkora óta lélekben kötődött minden fölösleges dologhoz, eseménnyé avatta az élet villamoskocsi-zurrogását…

hetcsillagkozt>!

…amikor harminchét három fölé szökött a kor hőmérséklete

hetcsillagkozt>!

De hogy is lehetne telefonja egy szegény zsidó órásnak a Gorohovaja utcában? Marcipánbaba-szomorú lányai, azok vannak, aranyaere is van, citromos teája is, de telefonja, az nincsen.

hetcsillagkozt>!

Parnok kapásból kevert Rembrandtból, a kecskés spanyol festészetből és kabóca-gügyögésből egy koktélt, és rohant tovább, anélkül, hogy belekóstolt volna az italba.

A hegedűkotta-emberkék papír-tejet isznak

hetcsillagkozt>!

Az Ermitázs verebei a barbizoni napról, a plein air festészetről, a spenót- és pirított kenyérkocka-koloriztikáról csiripeltek, egyszóval mindarról, ami hiányzik a flamand-komor Ermitázsból.

Kapcsolódó szócikkek: Barbizon
hetcsillagkozt>!

A kottalap legalább úgy dédelgeti az ember szemét, mint fülét maga a zene. A zongorakotta fekete alakocskái úgy másznak fel és le, mint a lámpagyújtogatók. Minden taktus egy-egy mazsolával és fekete szőlővel megrakott csónak.