Száműzetésben ​– szabadon 46 csillagozás

A tibeti dalai láma önéletírása
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Ez a szórakoztató könyv a világ egyik legismertebb emberének önéletrajza. Tibet vallási vezetője szellemes, művelt ember, aki „istenné válása” ellenére megmaradt a tibeti parasztember fiának, akinek született. Talán éppen ez a titka annak, hogy mára az egyik legnépszerűbb ember a világon. Gondolatainak, politikai szereplésének, de még vallási tanításainak is egyszerűsége és közvetlensége ad hitelt. Ez a könyv életének részletes és pontos elbeszélése. A filmekből (Hét év Tibetben, Kundun) ismert történeteken kívül arról is olvashatunk, mit gondol a dalai láma a nyugati civilizációról, szexualitásról, gyógyászatról, természetről stb. Külön fejezet szól a buddhista mágiáról és misztikáról.

Írás, 2005
290 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630419536 · Fordította: Horváth Z. Zoltán
Írás, Budapest, 1990
290 oldal · puhatáblás · ISBN: 963041953 · Fordította: Horváth Z. Zoltán

Őszentsége a Dalai Láma

eme>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Rendkívül szórakoztató (ha szabad ezt mondani a nem épp könnyed témát tekintve), érdekes és színes kötet egy művelt, józan, szerény és remek humorral megáldott ember tollából. A dalai láma olyan közvetlenséggel, nyitottsággal és néha öniróniától sem mentes stílusban mesél, hogy nem lehet nem megkedvelni alakját.
Bölcsesség és mértéktartás jellemzi nemcsak az elbeszélőt, hanem ennek stílusát és a könyv kompozícióját is. Remek érzékkel szövi össze az önéletrajzi elemeket a térség történelmi-politikai vonatkozású bemutatásával, fokozatosan beavat a tibeti élet mindennapjaiba, vallásának és gondolkodásmódjának jellegzetességeibe. Közben, az olvasmányosságot elősegítendő, betoldott anekdoták, apró történetek tarkítják a narrációt, mint például a gyerekkor és béke periódusának ünnepei, fesztiváljai, kisebb balesetek történetei vagy épp a Heinrich Harrernek, egyik tanítójának szentelt sorok.
Különösen érdekesek voltak azok a részek, amelyekben a láma családjára, testvéreire emlékszik, amelyekben gyerekkori apró mozzanatok elevenednek meg – egy minden kiválasztottság ellenére teljesen hétköznapi gyerekkel ismerkedünk meg, aki nem retten vissza a csínyektől, akinek nehéz megtartóztatni magát a finom és tiltott falatoktól spoiler. Nem könnyű dalai lámának lenni, főleg, ha gyerek az ember – hideg, egerek járta szobában élni, kora reggeltől este hatig tanulni, gyűléselni, családtól távol élni. És később, tizenöt évesen nagykorúsítva, világi-politikai vezetővé válva szembenézni Kínával, Maoval, a kínai propagandával, erőszakkal, a hatalmas veszéllyel, ami Tibetre zúdult.
A láma azonban nem panaszkodik, és nem próbál különösképpen hatni az olvasó érzelmeire sem, legalábbis nem látványos módon. Nemcsak saját, de hazája sorsáról is mindvégig visszafogottan ír. Bár kimondja, amit ki kell mondani. Nem hallgatja el, mivel járt Tibet „békés felszabadítása” a kommunista Kína által. Nem hallgatja el, hogyan kényszerült egy békés, minden erőszakot, bármi életének kioltását bűnnek tekintő nép fegyveres ellenállásra. Nem tagadja el a kínzásokat és megaláztatásokat, az atrocitásokat, melyeket személyesen is megismert országjárásai, zarándoklatai során – csak nem ecseteli őket. Nem támad és nem vádol, hanem inkább megérteni próbál és közvetíteni. Őszintén, alázatosan és megbocsájtóan ír mindenről, az együttműködés, a párbeszéd jegyében. Egy olyan ember nézőpontjából, aki mindenek ellenére nem tagadja meg baloldaliságát, akinek őszinte meggyőződése, hogy a marxizmus és buddhizmus ötvözete a politikai tevékenység hatékony módja lenne. Aki nem tagadja, hogy Maoval való első találkozásakor bizony hagyta magát meggyőzni ennek demagógiája által, ahogy azt sem, mekkorát csalódott benne és az egész nacionalista, soviniszta, szűkagyú fanatikusokból álló vezetőségben. Nehruban, India akkori elnökében és az Egyesült Államokban viszont nem csalódik, ugyanis velük kapcsolatosan nincsenek illúziói. Nagyon józanul és a realitások talaján maradva látja a helyzetet – India nem támogatja, nem támogathatja Tibetet, anélkül, hogy saját magát is veszélybe sodorná, amúgy is számos konfliktussal küzdött és küzd, az USA pedig nem viseli túlságosan a szívén a tibeti függetlenség ügyét, más, „fontosabb” tervei és céljai vannak.
Az önéletrajz utolsó részében az indiai éveket ismerjük meg, a Mahatma Gandhi által képviselt értékrendhez, a politikai cselekvés egyetlen lehetséges útjaként elismert erőszakmentességhez való ragaszkodás gesztusait. Bemutatja a menekültek közösségéről való gondoskodás részleteit – ahogy a láma minden politikai befolyását latba vetve igyekszik megteremteni a kompakt közösségben való megmaradás és így a fennmaradás és hagyományőrzés lehetőségét, egy majdani hazatelepedés reményében. Ahogy megszervezi számukra az oktatást, és ahogy közösségéhez közel maradni vágyó vezetőként és egyszerű emberként együtt szánkázik, hógolyózik és kirándul a menekültekkel. Közben meg vizsgázik, utazik, előadásokat tart, kölönböző híres és befolyásos személyiségekkel találkozik, számos segítőre talál – és száműzetésében megtalálja szabadságát.
Rendkívül szerethető alak rajzolódik ki az elbeszélésből, aki humanizmusa és pacifizmusa mellett elsősorban rendkívüli realitásérzékével, ésszerű gondolkodásmódjával, politikai tisztánlátásával, tudományos érdeklődésével és a világra való nyitottságával nyeri meg magának az olvasót.

Gabriel6>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

A Dalai Láma nagyon nagy kedvencem, mindig is rendkívül szimpatikusnak találtam. Ily módon nem meglepő, hogy nagyon szívesen olvasom az írásait is.
Ez a könyv különösen tetszett, hisz róla szól, születésétől egész 1989-ig, mikor is megalkotta ezt az önéletírást. Bepillantást nyerhettünk a tibetiek mindennapjaiba, Őszentségének gyermekkorába. Érdekes volt, ahogy rátaláltak kisgyermekként, aztán a fejlődése, az idő előtti kinevezése, megpróbáltatásai mind neki, mind a népének. A könyv nagyon részletes, sokszor megrázó is..
Remélem még évekig jó egészségnek fog örvendeni.

Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Öröm volt egy ilyen tiszteletre méltó ember életéről saját szemszögéből és teljesen közvetlen stílusban olvasni. De nem csak életrajz a kötet, hanem politikai korrajz is Tibet elnyomásáról.

Mesii>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Több életrajzi könyvet is olvastam már a Dalai Lámáról, mégis ez volt az, ami messze kiemelkedett a többi közül. Beláthattunk a gyermek láma titokzatos és cseppet sem irigylésre méltó mindennapjaiba, ahol is apróbb csínyekkel ellensúlyozta a testi-lelki-szellemi tanulás kötelezettségének nehézségeit. Majd láthattuk a politikai nyomást, ahogy a békés tibetiekre ráerőszakolta elnyomó hatalmát Kína. Olvashatjuk a menekülés megpróbáltatásait, és az új élet kibontakozását száműzetésben, mégis szabadon. Mindezt hihetetlen alázattal, bölcsességgel, és a lehetőségekhez képest derűvel is átitatva, lebilincselő módon tálalva.

Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

„Ez az életrajz egy káprázatos utazás egy olyan kultúrába, ami a szemünk elől elzárva él évezredek óta. Egy keserédes történet elnyomásról, kitartásról, nemzeti öntudatról és egy jobb sorsa érdemes népről.
Egyaránt ajánlom a történelem szerelmeseinek, a tibeti kultúra iránt érdeklődőknek és mindenkinek, aki szeretne megismerni egy egészen más látásmódot.”

Kathleen>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Megállapíthatom, hogy a dalai láma „jó fej”. Van humora és érzékeny, és nagyon tetszik, hogy ennyire nyitott a más (akár politikai akár vallási) szemléletek iránt. A -fél csillag azért van, mert kicsit unatkozom, ha önéletrajzot olvasok sok történelmi adattal :S

nyolcadikutas>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Amit eddig is tudtam, most elmélyült: a Dalai Láma rendkivül figyelemre méltó személyiség.
Önéletírása elgondolkodtató és hatalmas ismeretanyagot tartalmaz.
Mindenkinek szívből ajánlom!

Kimmuriel>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Rendkívül meglepődtem, hogy mennyire olvasmányos a dalai láma önéletrajza! Az pedig még inkább meglepő volt, hogy mennyire nyíltan ír a gyerekkori csínytevéseiről egy ilyen tekintélyű vallási vezető! Az egyik legkedvesebb olvasmányom, nagyon jó érzés volt ezt a könyvet végigolvasni, nagyon szellemes és elgondolkodtató, itt-ott meghökkentő. Kár lenne kihagyni!

Ginko_108>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Igazán érdekes és értékes könyv, rengeteg információt tartalmaz nem csak Őszentsége életéről, de a buddhizmus alapvető értékrendjéről és általában Tibetről, a tibeti helyzetről.

Kriszta IP>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: Száműzetésben – szabadon

Egy példaértékű ember leírása.
Hosszú-hosszú (szabad) életet kívánok neki!

eme>!

Az én szememben minden jó szándékkal végzett cselekedet vallásos. Másrészt viszont hiába gyűlnek össze az emberek bárhol, bármilyen templomban, hogy imádkozzanak, ha szándékuk nem jó, nem cselekszenek vallásosan.

Gabriel6>!

Hiszem, hogy a szenvedés a tudatlanságból ered, s az emberek azzal okoznak másoknak fájdalmat, hogy önnön boldogságukat és megelégedésüket keresik. Csakhogy az igazi boldogság a belső béke és egyensúly eredménye, ezt pedig az önzetlenség, a szeretet, az együttérzés gyakorlásával, a harag, az önzés és a mohóság elfojtásával érhetjük el.

Kapcsolódó szócikkek: egyensúly · önzetlenség · szenvedés
julicsenge IP>!

Az érsekkel egyetértettünk abban, hogy a vallás és a politika összetartoznak, vagyis a vallásnak úgy kell szolgálnia az embert, hogy ne feledkezzen meg a valóságról. Nem elegendő, ha a hívő ember csak imáiba temetkezik, erkölcsi kötelessége az is, hogy tőle telhetően részt vegyen a világ gondjainak megoldásában.

Kapcsolódó szócikkek: politika · vallás
julicsenge IP>!

A vallás sohasem lehet kizárólagosságok forrása, az emberi közösség újabb megosztó tényezője.

Kapcsolódó szócikkek: vallás
barbarell_a>!

Buddha azt tanítja, hogy becsüljük meg az ellenségünket, mert az olyasmire is ránevel bennünket, amire egy barát általában nem, ilyen például a türelem. Ehhez jött még az a szilárd hitem, hogy bármily rosszul is menjenek a dolgok, előbb-utóbb feltétlenül rendbejönnek majd. A minden emberben lakozó vágy az igazság és megértés iránt végezetül diadalmaskodni fog a tudatlanság és a kétségbeesés fölött.

Kapcsolódó szócikkek: Buddha · ellenség · türelem
eeszter>!

Biztosan furcsának tűnik, de rendkívül egészséges; a meleg vizet a tibeti gyógyászat a legfontosabb orvosságként említi.

Kapcsolódó szócikkek: orvosság · víz
eeszter>!

Az ő története is meggyőzően példázza, mekkora a különbség a kínaiak és a tibetiek világszemlélete között: az egyiknek az élet kioltása hétköznapi eset, a másiknak teljes képtelenség.

eeszter>!

Merton atya a híd szerepét töltötte be a két teljesen eltérő vallási hagyomány között, és segített ráébrednem, hogy minden nagy vallás, a szeretetről és könyörületről szóló tanításával megjavíthatja az embereket.

julicsenge IP>!

Azért, mert nem találunk valamit, az még nem azt jelenti, hogy a dolog nem is létezik, csupán azt, hogy a fölkutatására tett kísérlet sikertelen volt. (Ha a fémkereső detektor nem érzékel a zsebemben egy nem fémből készült tárgyat, attól még a zsebem nem üres.)

julicsenge IP>!

Nem valami szentséges, szakrális dolog az, ha bolygónkra ügyelünk. Olyan, mintha saját házunkat tartanánk rendben.

Kapcsolódó szócikkek: környezetvédelem · természet